Bose SoundLink AE II
recenze

Bose SoundLink AE II

Ticho polevilo, komfort zůstal
3

Značka Bose platí za premianta v oblasti sluchátek vybavených funkcí aktivního potlačení hluku, o čemž jsme se nedávno v redakci sami přesvědčili. Výrobce nám ovšem tentokrát poskytl na test bezdrátový „over-ear“ model SoundLink AE II, který se touto předností chlubit nemůže. Obstojí Bose i bez své hlavní zbraně?

Nedávno jsme se podívali na modrý zoubek Bose QuietComfort 35 II, vlajkové lodi společnosti v oblasti Bluetooth sluchátek kolem ucha, která se zároveň stala pro některé členy redakce jedním z nejzajímavějších výrobků loňského roku, a to díky takřka bezkonkurenční schopnosti aktivního potlačení okolního hluku. Tu oceníte zejména ve venkovních podmínkách. Pokud ovšem hledáte spíše sluchátka na doma, nebo si venku chcete zachovat dobré povědomí o okolí, tudíž aktivní potlačení hluku nevyužijete, dobrou volbou mohou být velmi podobná sluchátka Bose SoundLink AE II za skoro poloviční cenu. Jestli tento výrobce audio příslušenství obstojí i bez své hlavní zbraně, to zjistíte v naší dnešní recenzi.

Bose SoundLink AE II

Od chvíle, kdy jsem si poprvé vyzkoušel špuntová sluchátka, už jsem je nedal z ruky. Učarovala mi skvělá pasivní izolace od okolí, takže si nemusím kazit sluch přehnanou hlasitostí, abych přehlušil okolní hluk, a zároveň si mohu užít kvalitní zvuk, který není deformovaný aktivním potlačením okolního hluku, vůči němuž jsou navíc imunní hovory ostatních lidí. Velkou výhodu oproti ostatním konstrukcím představuje skvělá skladnost – když zrovna nic neposlouchám, sluchátka snadno smotám do klubíčka a strčím do kapsy.

Pokud se ovšem přesuneme od kabelových k bezdrátovým sluchátkám, tatáž vlastnost se mění z ryzí výhody na dvousečnou zbraň. Technologie baterií bohužel ještě není natolik pokročilá, aby při tak malých rozměrech zajistila dostatečnou výdrž. Bezdrátové špunty mohou vyhovět při časově omezených sportovních aktivitách, nebo pokud jste svolní kolem krku nosit obojek s akumulátory a sluchátka nepoužíváte v posteli, kde se už tak horší komfort stává neakceptovatelný. Když už tedy Bluetooth, schůdnější cestou se mi i přes mé vyhraněné preference jeví ta s konstrukcí „přes hlavu“.

V domnění, že se jedná o německou značku, vyslovují někteří jméno známého výrobce audiozařízení jako [boze]. Jelikož však firma Bose Corporation byla v roce 1964 založena v americkém státě Massachusetts a navíc rodilým Američanem Amarem Gopalem Bosem, mnozí mají za správnou výslovnost [bouz]. Amar má však indické kořeny, a to díky bengálskému otci jménem Noni Gopal Bose (Bengálsko se rozprostírá na území indického státu Západní Bengálsko a Bangladéše). V bengálštině se toto příjmení vyslovuje jako [boz]. Vzhledem k těmto různým variantám se tak v našich podmínkách jako nejschůdnější jeví používat českou výslovnost [bose].

Zástupcem této kategorie jsou i dnes testovaná Bose SoundLink AE II. Nebývá obvyklé, abyste se z názvu produktu něco dozvěděli, avšak tady při troše informovanosti zjistíte to nejdůležitější. Množina produktů s přízviskem SoundLink u Bose čítá hlavně bezdrátové reproduktory, příslušnost recenzovaného produktu k této řadě pak značí, že se na rozdíl od třeba nedávno testovaných QuietComfort 35 II jedná o model bez funkce aktivního potlačení okolního hluku. AE je zkratka pro „around-ear“ („okolo ucha“), tedy circumaurální konstrukci, která si klade za cíl, aby zevní ucho pokud možno vůbec nebylo v kontaktu s mušlemi, což má zajistit maximální pohodlí (k mání je i varianta „on ear“ s menšími náušníky, které vaše uši neobklopují, nýbrž přímo stlačují). A konečně římská číslice na konci značí, že se jedná o druhou generaci, která má veškerou elektroniku pro bezdrátový přenos již integrovanou v sobě.

Možná v tomto úvodním seznámení budete postrádat jasnou informaci, jestli jde o případ otevřené či uzavřené konstrukce mušlí, avšak Bose tento parametr neuvádí a v neoficiální informaci, že druhé je správně, nemám přílišnou důvěru. K této otázce se nicméně dostaneme v kapitole o konstrukčním zpracování.

Technické parametry Bose SoundLink AE II

Koncepce přes hlavu, okolo uší, „uzavřená“
Hmotnost 200 gramů
Náušníky zvenčí 96 × 74 milimetrů
Náušníky zevnitř 57 × 35 milimetrů
Skládací ano, otočné mušle
IP certifikace bez zvýšené odolnosti
Materiály plast, guma, umělá kůže
Barevné varianty černo-fialová, bílo-béžová
Konektivita Bluetooth 4.0, NFC, audio jack, nabíjecí USB
Bezdrátový dosah až 10 metrů za přímé viditelnosti
Paměť pro zařízení až 8, z toho 2 aktivní
Baterie Li-Ion, výdrž až 15 hodin, nabití za 3 hodiny
Mikrofon všesměrový v pravé mušli
ANC bez funkce aktivního potlačení okolního hluku
aptX a LDAC bez podpory pokročilých kodeků, pouze A2DP
Doprovodná aplikace pro Android a iOS
Obsah balení ● sluchátka
● pevné pouzdro
● český a slovenský uživatelský manuál
● 30cm    nabíjecí    kabel    USB-A  ▬ microUSB
● 120cm audio kabel 3,5mm jack ▬▬▬▬ 2,5mm jack
Cena 5 990 Kč s DPH

Obsah balení: budou mít kde složit hlavu

Těší mne, že se i u levnějšího modelu dostalo na pevné pouzdro přímo v balení – u mnoha dražších kousků dostanete obyčejný látkový vak, který chrání nanejvýš vůči prachu. Z hlediska materiálů, řemeslného zpracování a vzhledu nelze mít větších námitek, vnitřní kapsa dokonce pojme i přibalené kabely pro nabíjení a přívod analogového zvukového signálu, byť jejich délka by mohla být větší.

Pouzdro se mi zprvu zdálo velmi těsné a vkládání sluchátek dovnitř vyžadovalo velké soustředění, později jsem si ale osvojil grif, kdy jsem je místo instinktivního vkládání shora vsunul ze strany, což problém vyřešilo. Postesknout si nicméně musím nad skutečností, že dráha zipu vede velmi blízko zranitelného mostu sluchátek. Abych předešel jeho poškození, zip jsem raději zapínal jen v nejnutnějších případech.

Líbilo se nám
  • pevné pouzdro
Nelíbilo se nám
  • kabeláž by mohla být delší
Diskuze ke článku
ABX
Nechápu, proč recenze sluchátek na nehudebních stránkách, alespoň někdy, nemůžou zmínit věci, podle kterých si člověk, který ví co chce, sluchátka kupuje. :-D
Parametry: citlivost reproduktorů, impedance, vůbec stavba reproduktorůuvnitř? A co výkon reproduktorů a toho pidi zesilovače uvnitř? Je to mosfet nebo obyč tranďák? "Že vás basy neposadí na zadek" znamená že sluchátka mají vyrovnané frekvence? Dají se použít jako studiovky? Nebo co? Co to má být?? :D :D :D :D
Guli
Ja mam Sony wh-1000xm2 a ty bych za nic nevymenil :) to je podle me technologicka libustka...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze