Sony WI-1000X
recenze

Sony WI-1000X

Špunty s pořádnou parou

Každý ví, že nejlepší sluchátka bývají nejčastěji ta velká, do kterých se vaše uší schovají jako do peřinky a můžete si užívat kvalitní hudbu do sytosti. Málokdo ale ví, že i obyčejné špunty mají své zástupce v té nejvyšší kategorii, kde dokáží kvalitou zvuku kralovat i velkým sluchátkům. Přesně taková mají být i Sony WI-1000X, kterým se dnes podíváme na zoubek.

Sony má v posledních pár letech pod svými křídly širokou plejádu sluchátek od těch nejdražších velkých bezdrátových až po ty nejlevnější špunty. Mezi jejich produkty ovšem najdeme i zajímavou kombinaci obou dvou, a to drahé špunty. Sony WI-1000X nejsou se svou cenou 8 a půl tisíce pro každého, ale jejich zvukem by rozhodně nikdo nepohrdl. Sony se u nich navíc chlubí i dlouho výdrží baterie a aktivním potlačením hluku.

Sony WI-1000X

Obsah balení: víc si nelze přát

Za své peníze tohoto dostanete opravdu dost, a to nemluvím jen o sluchátkách. Krom těch naleznete v balení také pěkný vak na ochranu sluchátek při přenášení, propojovací kabel s 3,5mm jackem na jednom konci a microUSB na druhém, adaptér pro připojení sluchátek v letadle, microUSB kabel pro nabíjení a hned 6 párů náhradních špuntů. Jeden pár už je přitom již nasazený na sluchátkách. Na výběr máte konkrétně ze dvou materiálů a tří velikostí (jeden pár je dvakrát).

Právě správná volba špuntů pro vaše uši je až překvapivě důležitou, jelikož samozřejmě značně ovlivňují, jak dobře funguje pasivní potlačení okolního hluku k jak kvalitní reprodukci zvuku dochází. Konkrétně jsou tři páry špuntů z klasického silikonu a tři z materiálu podobnému pěně, které mají mít lepší tlumící efekt. Mně ovšem tento typ špuntů velmi snadno vypadával z uší, takže jsem skončil u starého dobrého silikonu.

Konstrukční zpracování: vypadají křehce, ale odolají

Sluchátka WI-1000X nevypadají jako nejbytelnější sluchátka na světě, čemuž nepřispívá ani velké množství plastu, který tvoří nákrčník, tedy hlavní část sluchátek. Po bližším zkoumání si však všimnete pevného kovového pásku, který tvoří kostru celé konstrukce. Právě díky němu je také velmi flexibilní, ale zároveň pevná. Ani silné namáhání a kroucení nákrčník nijak nepoznamenaly. Vždy se okamžitě vrátil do původního tvaru a nevyloudil jsem z něj ani žádné zavrzání.

Na krk přitom vždy doléhá příjemně polstrovaná zadní část kovového oblouku, takže je vaše pohodlí zajištěno. A díky nízké hmotnosti na sobě sluchátka prakticky ani necítíte. Co mi ovšem menší vrásky dělalo je nošení samotných sluchátek v uších. Mají totiž poněkud atypický tvar a jsou poměrně velká, což je dáno konstrukcí, kdy je z vnější strany zabudován mikrofon. Díky tomu a vcelku nepoddajném kabelu, který je spojuje s nákrčníkem, se mi příliš dobře nenosila.

Sluchátka z uší trčí mnohem více než je zvykem, což byl pro mě nepříjemný pocit – cítil jsem se, jako by mi měla každou sekundou z uší vypadnout. Spousta lidí si ovšem naopak pohodlí chválila, nemluvě o faktu, že si můžete sluchátka přizpůsobit výběrem ze 7 párů přidaných špuntů. Já jsem však vyzkoušel všechny a stále jsem měl z nošení nepříjemný pocit. Většina uživatelů to tak velice pravděpodobně mít nebude, ale přeci jen se vyplatí si sluchátka nejprve někde vyzkoušet.

Sony WI-1000X

Vzhledem ke zkušenostem ostatních, kteří si sluchátka vyzkoušeli, však nebudu brát tento fakt jako výrazné mínus pro sluchátka, nýbrž spíše pro mé uši. Když už jsme u sluchátek, nemohu si odpustit drobné rýpnutí do jejich „ukotvení“ v nákrčníku. Aby vám pořád všude nelítala, můžete kabel zkrátit nebo kompletně schovat jeho zastrčením do drážky, která vede kolem konců nákrčníku. To je sice užitečně, ale za danou cenu sluchátek jde o trochu zaostalé řešení. Kupříkladu podobný bezdrátový model od LG řeší podobný problém magnetickým přicvaknutím sluchátek k nákrčníku, což je praktické a extrémně návykové. U Sony musíte pokaždé ztrácet čas nasoukáním kabelu do drážek.

Zároveň mi také moc nevyhovovalo ovládací tlačítka, kdy se většina nachází na levém konci nákrčníku. Máme tu tlačítko pro zastavení a spuštění hudby, které dvojitým zmáčknutí přeskočí na další skladbu a trojitým se vrátí zpět. Za ním sídlí dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti a ještě za nimi je vypínací tlačítko. Na pravé straně nákrčníku pak najdeme pouze jedno tlačítko ovládající potlačení hluku.

Jejich mačkání problém není, ale najít rychle to správné tlačítko už ano. Tlačítka jsou znázorněna pouze malými gumovými výstupky v podobě symbolů a musíte tak rukou vždy šmátrat, než nejdete to pravé. Pokud však máte nasazené rukavice, tak nemáte ani po nalezení tlačítka vyhráno, protože tlačítka mají mělký stisk a jsou malá, takže jejich zmáčknutí není vůbec snadné. Ostatně si na nešikovné ovládání tlačítky stěžoval prakticky každý, kdo si sluchátka vyzkoušel. Na tom by tedy mohlo Sony do příště zapracovat.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze