Apple iPhone 11 Pro
recenze

Apple iPhone 11 Pro

Stále svůj, znovu nejvýkonnější
18

Rok se s rokem sešel a Apple nás, jako již tradičně, obšťastnil mobilními novinkami. Dnes testovaný iPhone 11 Pro je přímým nástupcem dva roky starého iPhonu X a rok starého Xs, od kterých přebírá nejenom jejich původní cenu, ale také vizuál přední strany. Kde jsou ale inovace? Apple tentokrát zapracoval primárně na fotoaparátech, což reflektuje i jejich výrazný modul na zadní straně. Jestli se Applu opět povedlo trefit do černého prozradí naše recenze.

Konektivita: až na 5G vše

Všímáte si šílenství ohledně sítí 5. generace? My také a vlastně se ani není čemu divit. Koho to nechává zcela chladným, je Apple. Speciální variantu s podporou sítí 5. generace u něj zkrátka ani letos nehledejte, minimálně pro našince však nejde o žádný velký problém. iPhonu 11 Pro jinak nechybí nic, co by měl mít každý špičkový smartphone. Spolehnout se tak můžete na nejmodernější Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.0, gigabitové LTE, VoWiFi a VoLTE, NFC pro čtení tagů a platby skrze Apple Pay a samozřejmě GPS, GLONASS, GALILEO a QZSS. Nový iPhone rovněž podporuje dvě SIM karty, i když tak trochu jinak než standardní Dual SIM kousky. Jedna SIM může být klasickou nanoSIM, druhá pouze jako eSIM. eSIM u nás prozatím podporuje pouze T-Mobile a Vodafone, O2 ji prozatím nenabízí.

Zajímavostí je také ultraširokopásmová technologie pro vnímání prostoru, kterou má na starost speciální čip U1. Ve spolupráci s iOS 13 dokáže nový iPhone s tímto čipem „poznat“ stejné iPhony v okolí a upřednostnit je, například pokud zasíláte soubor přes AirDrop. V momentě, kdy se rozhodnete sdílet soubor s kolegou, který má také iPhone 11 Pro, jeho nalezení zabere nesrovnatelně kratší dobu, a to právě díky nové technologii. Další podporovaná zařízení (MacBooky, iPady, iMacy) se zobrazí s menší prodlevou podle toho, jak iPhone prohledává okolí). S touto funkcí má Apple další plány, na širší využití se tak můžeme těšit již brzy.

Líbilo se nám
 • ultraširokopásmová technologie
 • Wi-Fi 6 i NFC
 • podpora eSIM
Nelíbilo se nám
 • absence 5G (nás trápit nemusí)

Fotoaparát: tři jsou více než dva

Světe div se, i když se nás výrobci smartphonů snaží již několik let přesvědčit, že lépe už to zkrátka nejde, přijde nová generace a s tím i nové funkce. Apple se nikdy nesoustředil na kvantitu a dlouhou dobu si vystačil s jedním snímačem, pokrok však zkrátka zastavit nejde. Spojujícím prvkem iPhonů 11 Pro a 11 Pro Max je soustava tří fotoaparátů se stejným rozlišením 12 Mpx, kdy každý z nich plní jinou funkci. Základ tvoří 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/1.8 s OIS, který je doplněn o 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem a se světelností f/2.0 a 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se záběrem 120 stupňů a světelností f/2.4, který dokáže scénu dvojnásobně opticky oddálit („0,5“ zoomu). Jediný ultraširokoúhlý fotoaparát postrádá optickou stabilizaci a nijak jej nepřeostříte. Právě kombinace tří fotoaparátů se stejným rozlišením je důležitá i pro doprovodné funkce, kterými iPhone 11 Pro (Max) disponuje.

Širokoúhlý Ultraširokoúhlý Teleobjektiv
Rozlišení 12 Mpx 12 Mpx 12 Mpx
Ohnisko 26 mm 13 mm 52 mm
Světelnost f/1.8 f/2.4 f/2.0
Optická stabilizace ano ne ano
Noční režim ano ne ano

Vzhledem k novým funkcím musel Apple zapracovat i na samotné aplikaci Fotoaparát. Nově vidíte dvojí náhled, a to ze standardního širokoúhlého fotoaparátu, který je doplněn mírně potemnělým náhledem ultraširokoúhlého fotoaparátu. Je to logické a navíc velmi nápomocné, pokud kupříkladu často a rádi fotíte architekturu či krajiny, iPhone 11 Pro vás letmým pohledem informuje, zda je vhodné vyfotit snímek širokoúhlým, nebo raději ultraširokoúhlým fotoaparátem. Sekundární náhled ultraširokoúhlého fotoaparátu zmizí pouze v případě, že fotíte makro snímek, kdy náhled z něj pohasne, aby zbytečně nedeformoval scénu.

Vyznat se v prostředí fotoaparátu není komplikované. První screenshot reflektuje standardní režim s náhledem ultraširokoúhlého snímače, druhý ukazuje „rozbalený“ panel nástrojů, k jehož vyvolání slouží šedá šipka vlevo. Třetí screenshot zobrazuje půlkruh, kterým plynule přepínáte ultraširokoúhlý fotoaparát (0,5), širokoúhlý fotoaparát (1) a teleobjektiv (2), následuje digitální zoom (10). Poslední screenshot ukazuje stav, kdy fotíte makro snímky, náhled ultraširokoúhlého snímače zmizí.

Od konkurence jsme zvyklí na to, že pokud chceme fotit tím a tím fotoaparátem, je nutné využít přepínače. Apple se tímto krokem nezdržuje, přímo v prostředí se objeví speciální půlkruhový ovladač, kterým lze plynule posouvat mezi ultraširokoúhlým a širokoúhlým fotoaparátem a rovněž také teleobjektivem (doplněný digitálním 10násobným zoomem), to vše bez nutnosti speciálních přepínačů. Tento půlkruh vyvoláte pouhým dotykem na hodnotu „1ד, která charakterizuje širokoúhlý fotoaparát. Zdá se to jako drobnost, ovšem přesně toto seznámí méně zkušeného uživatele s umem fotoaparátů mnohem rychleji a stejně tak i snáze. Aby půlkruh nestínil další ovládací prvky (sepnutí blesku, Live Photos, nastavení poměru stran a speciálních efektů), je nově v prostředí fotoaparátu šedivá šipka, kterou panel nástrojů skryjete, ale rovněž také zobrazíte. Je škoda, že i přes velmi hezké prostředí aplikace stále chybí možnost například změny rozlišení videa přímo v aplikaci, kvůli tomu musíte do Nastavení.

Apple iPhone 11 Pro
Do doby expozice lze zasáhnout i manuálně.

iPhonu 11 Pro nechybí ani Noční režim, který se však liší od toho, který známe například z Pixelů. Namísto toho, aby vám iPhone nabídl manuálně spínaný režim, jedná se o téměř kompletně automatizovanou činnost. K aktivaci nočního režimu postačí, pokud se zhorší osvětlení v interiéru i exteriéru. O jeho zapnutí vás informuje žlutá ikona půlměsíce, v ten moment iPhone scénu vyhodnotí jako příliš tmavou a nabídne vlastní expoziční čas. Ten může být 2 vteřiny, ale také 5 vteřin podle okolních podmínek. Do doby expozice lze zasáhnout i manuálně, pokud tedy nechcete noční režim využít, stačí expozici manuálně stáhnout na hodnotu „0“. Naopak pro více prosvětlený snímek lze expozici manuálně prodloužit až na 10 vteřin, což je zároveň maximem, pokud telefon držíte v rukou. Noční režim lze využít jen u širokoúhlého fotoaparátu a teleobjektivu, ultraširokoúhlý snímač jej nepodporuje. Noční režim lze aktivovat i manuálně při dobrém osvětlení, iPhone vám však nedovolí nastavit čas delší než 1 až 2 vteřiny.

Ukázkové snímky – noční režim

iPhone 11 Pro se nesnaží nočním režimem „rozsvítit noc“, jako to dělá Google u svých Pixelů. Díky delší expozici a speciálním algoritmům třetí generace Neural Enginu chce Apple ze snímků dostat více světla, ovšem noc stále působí jako noc, rozhodně ne jako den, zachována je i velká míra tolik potřebných detailů. Mírnou nevýhodou tohoto režimu je fakt, že na rozdíl od Pixelů je nutné mít pevnější úchop po celou dobu zaznamenávání snímků, tedy třeba 5 vteřin. Pixely se spoléhají na kratší dobu expozice, o zbytek se pak starají speciálně vyvinuté algoritmy a umělá inteligence. Na druhou stranu Apple přesně odpočítá, kolik času potřebuje na dokončení snímku v nočním režimu, což vás při jejich pořizování pomůže zklidnit. Zajímavé je i to, že při nastavení expozičního času telefon v živém náhledu předvede, jak zhruba bude finální fotografie vypadat. Samozřejmě jde jen o náhled pro představu, výsledek bude mnohem kvalitnější a hlavně bez kvanta šumu.

Jsou zde ale i další vylepšení, Apple zapracoval také na Portrétním režimu. iOS 13 obsahuje nový efekt „Černobílé high-key světlo“ pro monochromatické snímky, které se tváří jako z ateliéru, výsledek přitom působí velmi přesvědčivě. Doplníme, že nový efekt zvládnou i předchozí generace iPhonů, které umí pořizovat portrétní snímky, stačí iOS 13. K aplikaci efektu je nutné vytvořit portrét osoby a následně efekt přidat při editaci snímku v galerii. Apple zapracoval také na režimu Smart HDR, a to díky strojovému učení Neural Enginu. Nově už Apple neumožňuje zachovat snímek s a bez HDR dohromady, máte tedy na výběr, jestli si Smart HDR aktivujete/vypnete. Výsledky jsou však líbivé a přeexponovaných snímků se tak téměř není nutné obávat.

Ukázkové snímky

Postupně širokoúhlý fotoaparát, teleobjektiv a ultraširokoúhlý fotoaparát

Výsledky fotoaparátu jsou zkrátka špičkové. Snímkům nechybí nic, skvělá je barevná věrnost a noční snímky konečně dohání konkurenci, která nočním režimem disponuje již dlouhou dobu. Na soudy o tom, jestli je iPhone 11 Pro tím nejlepším fotomobilem je však prozatím brzy, v následujících týdnech nás čeká fotosrovnání s nejbližší konkurencí. Co prozatím hodnotíme jako nevýhodu, je pouze dvojnásobný optický zoom, zde již konkurence delší dobu nabízí 3, případně 5násobný zoom. Stejně tak zklame absence nočního režimu a optické stabilizace u ultraširokoúhlého snímače.

Apple iPhone 11 Pro - testovací video, 2160p (30 FPS)

Apple iPhone 11 Pro - testovací video, 2160p (60 FPS)

Video iPhone 11 Pro umí nahrávat v maximálním rozlišení 4K, a to při 60 FPS. Natáčet ale může i se snímkovací frekvencí 30, případně 24 FPS, kterou telefon využívá za zhoršeného osvětlení, a to automaticky. Video lze nahrávat díky funkci QuickTake i zrychleně, stačí podržet prst na spoušti fotoaparátu, která v ten okamžik zčervená a započne nahrávání videa dle nastaveného rozlišení (4K, Full HD, HD) a snímkovací frekvence. U předchozích generací vyvolá stisk spouště burst režim (dávkování). Pokud chcete tento režim aktivovat u nových iPhonů, je nutné krátce stisknout spoušť a poté swipnout směrem doleva. Zpomalené video zvládá iPhone stále natáčet jen při 240 FPS a Full HD rozlišení, oproti Mate 30 Pro je tedy iPhone „chudý příbuzný“.

Apple iPhone 11 Pro - zpomalené testovací video, 1080p (240 FPS)

Apple iPhone 11 Pro - zpomalené testovací video, 720p (240 FPS)

Velkou novinkou je audio zoom. V momentě, kdy přiblížíte nahrávaný objekt, softwarově se zvýší i hlasitost zvuku tak, aby vynikla a přehlušila okolí. iPhone 11 Pro samozřejmě nahrává i stereo zvuk a pracuje s HDR.

V čem spočívá největší „kouzlo“ natáčení je právě plynulý zoom, a to od ultraširokoúhlého fotoaparátu až po teleobjektiv, případně 6násobný digitální zoom. Stejně jako v případě focení je totiž k dispozici půlkruhový ovladač, který vám přímo při nahrávání videa umožní postupné oddalování a přibližování bez „skoků“ a trhaných pohybů. Vzhledem k tomu, že každý snímač má jinou světelnost a nastavení, Apple musel všechny fotoaparáty kalibrovat tak, aby byl výsledek ideální. Změna nastavení při zoomování či oddalování (vyvážení bílé, ostrost, jas) probíhá v reálném čase, a to právě díky silnému výpočetnímu výkonu procesoru Apple A13 Bionic.

Výsledky fotoaparátu jsou zkrátka špičkové.

Konečně se dostáváme také k vylepšené přední TrueDepth kameře s vyšším rozlišením 12 Mpx a světelností f/2.2. Umožní nahrávat až 4K videa při 60 FPS, co ale pobaví více jsou zpomalená „Slofie“ videa (slow-motion selfies) při 120 FPS a Full HD rozlišení. Ano, zpomalená nově mohou být i selfie. Díky chytrému režimu HDR potěší, že selfie snímky s oblohou za zády již nejsou přepálené, jako tomu bylo v minulosti.

Líbilo se nám
 • skvělý noční režim
 • špičková kvalita denních snímků
 • velmi přehledná aplikace Fotoaparát
 • jednoduché a plynulé ovládání
 • audio zoom
Nelíbilo se nám
 • zpomalená videa umí konkurence lépe
 • ultraširokoúhlému fotoaparátu chybí noční režim a stabilizace
 • podrobné nastavení mimo aplikaci

Software: iOS 13 v plné parádě

Apple iPhone 11 Pro jsme testovali již s poslední aktualizací, tedy iOS 13.1. iOS 13 přináší spoustu zajímavých novinek, na některé z nich se tak podíváme detailněji. Celá aktualizace s sebou přináší znatelný nárůst rychlosti, počítat tedy můžete s rychlejším spouštěním aplikací, za což může nejenom výkonnější procesor Apple A13 Bionic, ale právě také lépe optimalizované prostředí iOS 13. Apple zapracoval také na autorizaci skrze Face ID, která by měla být až o 30 % rychlejší. I to můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. I přesto, že se mnohým Face ID nelíbí a raději by viděli iPhone se čtečkou otisků prstů (ať už na zádech, nebo ideálně v displeji), rychlost autorizace se postupem času výrazně zlepšila.

Prostředí iOS 13

Rychlost nejvíce oceníte při každodenním používání, ovšem jsou tu i jiné změny, které upoutají na první pohled. Zřejmě největší novinkou je Tmavý režim, který známe například i z macOS. Už při prvním spuštění Apple nabídne jeho aktivaci, přičemž tmavé rozhraní nabízí jak předinstalované aplikace od Applu, tak také mnoho těch od vývojářů třetích stran. Samozřejmě situace ještě není 100%, podobně jako u zavedení výřezu je nutné počkat na to, než vývojáři své aplikace tmavému režimu přizpůsobí. Vzhledem k tomu, že tmavý režim používáme na OLED panelu, je výhodou i menší energetická náročnost, tedy až na iPhony 11 a Xr, případně starší „pouze“ s LCD displeji.

Pokud se vám Tmavý režim líbí, ale nechcete jej celý den, lze nastavit, aby se automaticky aktivoval například až večer, a tím tak chránil vaše unavené oči. Zapnout jde i přímo z Ovládacího centra.

Apple výrazně zapracoval také na aplikaci Fotky. Nově si můžete zobrazit fotografie po rocích/měsících/dnech. Apple také vytvoří vzpomínková videa a návrhy pro sdílení na základě vašich kontaktů a přiřazení fotografií k daným obličejům. Skvěle funguje i vyhledávání, a to opět podle jména, případně podle klíčových slov, vše samozřejmě v češtině. I když konkrétně vyhledávání novinkou není, Apple zapracoval na rozpoznání více klíčových slov, a tak se většinou zkrátka trefíte a naleznete vše, co hledáte. Fotky nově umožňují snazší úpravy, pomocí jednoduché lišty snadno změníte kontrast, jas a další. Novinkou jsou i větší možnosti úpravy videa. Téměř každý nástroj, který lze použít na úpravu fotografií, je možné využívat i k editacím videa. Video lze tedy jednoduše oříznout, narovnat, otočit dle libosti, případně přidat zajímavý efekt pro publikování na sociálních sítí.

Novinkou je také možnost stahování souborů přímo z prohlížeče Safari.

Velkou novinkou je pak možnost stahování souborů přímo z prohlížeče Safari. Jednoduše stačí vybrat soubor a počkat, až se stáhne do složky Stahování na iCloudu, kde se následně odešle do všech vašich dalších zařízení, která jsou propojena stejným Apple ID. Z této složky můžete se souborem rovnou pracovat a klidně uložit do galerie (například .mp4 video) i přesunout do složky dané aplikace, například VLC. Pokud tedy stáhnete soubor, který by iPhone za normálních okolností nepřehrál (.avi video), stačí jej přímo ze Souborů přesunout přímo do aplikace, což dříve šlo jen skrze počítač. Pokud úložiště na iCloudu nemáte, můžete snadno stahovat i přímo do iPhonu, stačí jen změnit umístění v Nastavení – Safari – Stahování.

Prostředí iOS 13

Zajímavostí je například možnost spárování dvou AirPods s jedním iPhonem, abyste si hudbu mohli užívat i ve dvojici. Vylepšené jsou také Memoji, tedy animované emotikony, které jsou založené na vašem vizuálu. Následně je lze používat buď jako obrázky, nebo jako krátké animace, které reflektují vaše pohyby skrze Face ID.

Vylepšení doznaly i Zprávy. Nově si můžete navolit vlastní fotku či Memoji a stejně tak i jméno, které se zobrazí v momentě, kdy s vámi přes iMessages začnou komunikovat lidé, jež nemáte v kontaktech. Drobnost, ale potěší. Samotná klávesnice od Applu nově podporuje i psaní tahy, bohužel zatím pouze v angličtině. Pro zadávání můžete využít však i diktování, a to za podpory českého jazyka.

Líbilo se nám
 • tmavý režim
 • citelné zrychlení
 • vylepšená aplikace Soubory
 • možnost stahování souborů
 • bohatší editace videa
Diskuze ke článku
Pepe
Chlapi.. Asi nemám odvahu číst dál, než ten úvod, kde dáváte jako plus rychlejší adaptér. U telefonu za 20+ tisíc je ostuda, že tam není minimálně 18W!!! Nebo už vás Apple zlomil a prostě porovnáváte jen v rámci Applu?? Dřív to bylo na exkrement, teď už je to lepší exkrement, tak chválíme? Omg...
Pepe
Překlep, mělo být 28W.
Jirka
Všude na webu( už i na novinkách) už jsou články o zastavení možnosti doinstalace google služeb na Huawei mate 30 pro, a na serveru mobilenet.cz., zaměřeném na smartphony ani ťuk. Číňan asi dobře cáluje za inkognito....
Ing. Anton
The future is here...now.
- desktop class CPU performance
- graphics chip on the level with xbox one or PS4
- excelent video recording
- photography on par with entry level but still profi camera
- iOS 13 is snappy and well designed

Dont wait for futere...just live it.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze