Současné čtečky otisku prstů mají mnoho nedostatků. Tím prvním je zachycení pouhého 2D obrazu. Snadno se tak nechají oklamat kopií vašeho otisku. Problémy také nastávají v případech, kdy jsou prsty mokré nebo mastné například od krému. Dle Qualcommu je u aktuálně používaných čteček nepříjemné také jejich umístění a nedořešená je průběžná kontrola uživatele. Jak to v Qualcommu vyřešili jinak?
Qualcomm představil ultrazvukovou čtečku otisku prstů Sense ID 3D. Jak již název napovídá, nově se skenuje 3D obraz, který by měl být mnohem detailnější a tím i bezpečnější. Navíc tím, že se jedná o ultrazvukovou technologii, tak může být čtečka umístěna skutečně kdekoliv. Ultrazvuk totiž projde sklem, safírem, plastem, hliníkem i třeba ocelí. Všechny běžné materiály, které máme v telefonech, nedokážou novou čtečku otisku prstů zastavit a nacházet se může skutečně kdekoliv. Ovšem to neznamená, že ji stačí umístit pod displej a bude fungovat po celé ploše displeje. Funkčnost je lokálně omezena a výrobci to musejí řešit softwarovým upozorněním na místo čtečky, případně použijí více senzorů. Velkým kladem je také průběžné ověřování uživatele. Jak s telefonem zacházíte a dotýkáte se obrazovky, tak by docházelo k průběžnému skenování a ověřování vaší identity.
Qualcomm a jeho Sense ID 3D byly původně vyvíjeny pro vládu USA s vysokými nároky na bezpečnost. Nový senzor je skutečně na vysoké úrovni a jen tak by se neměl nechat obelstít. Ultrazvuk je velmi detailní, pozná například i detaily potových kanálků, které okem nevidíme. Nezmateme jej mokrými nebo mastnými prsty, ultrazvuk se vždy dostane až k samotnému prstu, kde dojde k 3D ověření. Samotný proces se zdá být výrazně náročnější, než nyní. To vyplývá i z nároku Qualcommu, kterými jsou Snapdragon 810 a 425. V budoucnu se ale objeví i v Snapdragonech řady 400, 600 a 800. Na stánku Qualcommu bylo odemykání opravu rychlé, ale Qualcomm se s ním nikde nechlubí.
Sense ID 3D není žádnou dalekou budoucností. Qualcomm údajně již spolupracuje s velkými výrobci a jeho technologii bychom mohli v telefonech vidět již v druhé polovině roku 2015.