Acer Chromebook 13
recenze

Acer Chromebook 13

Ten se zeleným srdcem
12

Zatímco ve světě jsou Chromebooky celkem populární, u nás jsou přijaty spíše vlažněji a jejich podpora ze strany uživatelů není zrovna největší. Není se čemu divit, však Google zde svůj Chrome OS příliš nepropaguje a jeho práci musí zastat sami výrobci notebooků, respektive Acer, který k nám Chromebooky začal oficiálně dovážet. Nyní jsme pro vás otestovali větší z dostupných modelů.

Mnoho výrobců přenosných počítačů v poslední době nespoléhá výhradně na Windows, ale poohlíží se i jinde. Zajímavou volbou je Chrome OS, který má ve světě celkem slušné jméno a notebooky s tímto systémem si drží první příčky nejprodávanějších produktů, ale u nás ještě prosazení chvíli potrvá, už jen z důvodu nízké propagace. Tento systém pohání i Chromebook 13 od Aceru, jehož menšího sourozence jsme testovali již dříve a udělal na nás dobrý dojem. Jak si vedl větší příbuzný?

Oficiální fotografie

Příslušenství a obsah balení

Stejně jako v případě menšího modelu má i tento velmi chudé prodejní balení, může za to především nízká cena. Napájecí adaptér, třížílová přívodní šňůra a brožurka, toť kompletní výčet dodávaného příslušenství, je to škoda, alespoň notebook Acer zabalil počítač do pěkné krabice, ale to na hodnotě samotného stroje příliš nepřidá.

Technické specifikace

Konstrukce 327 mm × 227,5 mm × 18 mm, 1,5 kg, konstrukce: standardní
Displej TN TFT, 13,3" (1 920 × 1 080 px), dotykový: ne
Operační systém Google Chrome OS
Čipset NVIDIA Tegra K1 (4× 2,1 GHz), NVIDIA GeForce ULP
Paměť RAM: 4 GB, vnitřní úložiště: 32GB
Konektory 2× USB 3.0, HDMI, 1× Jack 3,5 mm
Datové funkce 3G modem: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0 (A2DP, EDR), NFC: ne. GPS: ne
Akumulátor a výdrž 3220 mAh, pohotovostní doba: 8 hodin
Cena
Acer Chromebook 13 NX.MPREC.002 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design: hlavně jednoduše

Vzhled je podstatnou součástí každého notebooku, Acer očividně při návrhu obou Chromebooků využil stejného návrhu a větší model je de facto jen zvětšeninou toho menšího, který jsme testovali minulý týden. Ne že by to bylo špatně, design je velmi povedený, ale když už výrobce zvětšil úhlopříčku, tak mohl zvětšit i klávesnici, o tom ale až později. Notebook dostanete v bílé barvě, a také je to jediná barevná varianta, která je dostupná. Naštěstí je celý povrch matný. Na víku displeje nalezneme pouze logo Acer a Chrome, které mají všechny Chromebooky už od počátku věků.

Notebook ze všech stran

Kvalita zpracování je také velmi dobrá, displej by se ale mohl méně prohýbat. Paradoxem je, že levý roh lze ohnout méně než ten pravý. Kromě displeje naštěstí všechno drží a nic nevrže, jen ty panty by mohly jít více rozevřít, i když 160° je dnes poměrně nadstandardních, ale oproti 170° u menšího modelu je to zkrátka horší.

Další pohledy na notebook

Velmi pěkně působí méně tlustý rámeček, rozdíl je to zejména oproti menšímu modelu. Celkově je velikost na 13palcový notebook slušná a není nijak nestandardní, ovšem do kabelky notebook nejspíše nestrčíte, přeci jen 327 mm na šířku × 227,5 mm na výšku a 18 mm na hloubku není zrovna málo, ale stále je to v mezích 13" laptopů. Hmotnost na velikost činí pěkných 1,5 kg. I když se na trhu dají najít lehčí notebooky, stále se jedná o dobrou hodnotu.

Klávesnice: škoda, že není větší

Klávesnici rozhodně nepřehlédnete, je černá a díky tomu je opravdu velmi výrazná. Píše se na ní poměrně slušně, ale je opravdu velká škoda, že je stejně velká jako u menšího modelu a vzniklo tak velké množství nevyužitého prostoru po stranách. Na numerický blok by to sice nestačilo, ale klávesy by mohly být zvětšeny a díky tomu by mohlo být psaní pohodlnější. Potěší, že klávesnice není vůbec hlučná, údery jsou jemné a tiché.

Klávesnice je nepřehlédnutelná

Píše se na ní dobře, a to je hlavní. Zejména u takto levných notebooků je to jedna z nejlepších klávesnic vůbec- Klávesy jsou relativně měkké, ale člověk má přesto jistotu, že ji stiskl. Podsvícení jsme se nedočkali, ale to je vcelku očekávané, podsvícené klávesnice se objevují až u notebooků vyšší střední třídy. Naštěstí jsou na klávesnici bílé popisky, takže každá klávesa je velmi dobře čitelná. Rozložení kláves je netradiční, ale za to může systém, všechny Chromebooky mají stejné rozložení kláves. Jako redaktorovi mi nejvíce chybí Caps Lock, Page Up / Down a Delete, ostatní jsem tolik nepostrádal. Caps Lock v systému dokonce najdete, i když „tak trochu“ skrytý. Musíte totiž stisknout tlačítko Alt a vyhledávání, což může pro klasického Windows uživatele představovat trpké zvykání si. Na pozici Caps Locku se nachází tlačítko pro vyhledávání, které slouží k vyhledávání v nabídce aplikací a svým způsobem nahrazuje klávesu Start.

Touchpad: horší, než jsme čekali

Touchpad je součástí prakticky každého notebooku a u tohoto se bohužel příliš nepovedl, jeho zpracování je horší než u menšího modelu. Zatímco u Chromebooku 11 jsem touchpad chválil za kvalitní zpracování a jeho přesnost, u většího modelu je to spíše naopak. Touchpad je stále velmi přesný, ale jeho zpracování je špatné. Občas se prohýbá a je při stisku poměrně hlasitý. Samozřejmě mu chybí fyzická tlačítka, která jsou nahrazena celostiknutelným clickpadem. Pro stisknutí levého tlačítka se nic nemění, stačí kliknout kdekoli na touchpadu, pro stisknutí pravého tlačítka musíte využít dva prsty a klepnout s nimi, až poté se objeví kontextová tabulka.

Acer Chromebook 13

Displej: opět žádné IPS

Bohužel ani displej není nijak překvapivě dobrý a opět musí zaznít kritika. Jeho úhlopříčka 13,3" a rozlišení FullHD zní celkem dobře, ale bohužel se jedná o obyčejný TN panel, takže počítejte se špatnými pozorovacími úhly. Pro sledování fotografií nebo čehokoliv jiného ve skupině se tak nehodí. Barvy jsou však při přímém pohledu poměrně slušné, a pokud využíváte notebook pouze vy, budete s displejem vzhledem k ceně spokojeni. S dražšími stroji jej ale srovnávat nelze. Bohužel chybí dotyková vrstva, která by se rozhodně hodila při prohlížení internetu. Na trhu je ještě varianta s nižším rozlišením 1 366 × 768 pixelů, konkrétně se jedná o variantu CB5-311-T76K.

Přímý pohled na displej

Ještě se pozastavím u rozlišení. Windows disponuje různým škálováním systémových prvků a i na vysokém rozlišení dokáže zobrazit velké ovládací prvky, podobnou funkcí disponuje i OS X a různé Linuxové distribuce, ale zde žádné škálování nečekejte. U Chrome OS není žádná taková funkce k dispozici a zvětšit si můžete pouze obsah v prohlížeči. Takže vyšší rozlišení je spíše na škodu, ovládací prvky jsou často velmi malé a pro lidi s horším zrakem se notebook nehodí. Jediné co můžete, je rozlišení snižit, díky čemuž budete mít ovládací prvky větší, ale za cenu nižšího počtu pixelů.

Diskuze ke článku
?
To má opravdu 3220 mAh baterii? Stejnou jako mají mobily?
Panenko skakava
9- az cca 11tis za takovou chromou slupku ? Ukazte mi silence co si to dobrovolne koupi. Za 12 tis si soudny clovek koupi tohle od Dellu s Windows, ma dotykovy displej ala yoga

http://www.alza.cz/dell-inspiron-11-touch-d2147910.htm
David
Jj ten Dell mám a je super
Lukáš
Já se nedivím, že se chromebooky málo prodávají, jestli vypadá většina jako tento aušus tak o to zavadí opravdu jen blázen. Přitom nápad s chromeOS je dobrý.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze