Protesty v Hongkongu plní světová média a nevypadá to, že bychom se měli dočkat jejich brzkého konce. Kromě politických, společenských a dalších rovin však mají zajímavé technologické pozadí, protože se odehrávají v jednom z nejvyspělejších regionů na světě.
K efektivnímu organizování protestů je totiž potřeba, aby se velké množství lidí náležitým způsobem organizovalo a předávalo si informace. Zatímco znemožnit odposlouchání zpráv lze pomocí end-to-end šifrování, z pohledu uživatele se jen těžko bránit situaci, kdy někdo na státní úrovni blokuje přístup k určitým službám nebo nechá v dané oblasti rovnou vypnout signál pro mobilní telefony. A nemyslete si, že je taková výsada schopností pouze totalitních režimů, podobnou pravomoc má i česká policie.
Stačí si však uvědomit, že každý telefon je zároveň přijímač i vysílač, a to nejenom na frekvencích mobilních sítí, ale i v dalších pásmech. Toho využívají aplikace Bridgefy a FireChat. Zatímco loni touto dobou o nich prakticky nikdo neslyšel, nyní obě dvě díky protestům a navazující popularitě zaznamenaly růst v řádu tisíců procent a dostaly se do desítky nejstahovanějších aplikací.
Princip jejich fungování je podobný, jak vysvětluje článek na medium.com. Aplikace využívá sítě Bluetooth a Wi-Fi, s nimiž je schopná navázat spojení až na vzdálenost sto metrů. Pokud se adresát s odesilatelem sejdou poblíž, pak se zpráva předá přímo. V opačném případě se ale využije prostředníků, kteří si zprávu předávají, byť k ní sami nemají nemají přístup.
Podobné využití aplikací se objevilo také při protestech na Taiwanu, v Íránu a Iráku. Nicméně autoři aplikací zdůrazňují, že to není jediná role jejich výtvorů. Lidé díky ní mohou zůstat ve spojení, i když se ocitnou mimo signál. Například při výletech do přírody anebo při živelních katastrofách.
wifi - ?
hong kong je sice maly, ale nie tak maly, ako vazenska cela
Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí :D