Prodeje iPhonů v Číně vytrvale klesají. Problémy však nemá jen Apple

11
Prodeje iPhonů v Číně vytrvale klesají. Problémy však nemá jen Apple
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • S nižší poptávkou na čínském trhu zápasí všechny zahraniční (tj. nečínské) značky
  • V listopadu došlo k meziročnímu propadu o 47,4 %, v říjnu pak o 44,25 %
  • Co by mohlo stát za tímto trendem?

Ačkoliv je čínská ekonomika do určité míry uzavřená západním společnostem, Apple má v rámci ní své nenahraditelné místo. Smartphony s logem nakousnutého jablka byly/jsou ostatně i na tomto trhu mnohdy považovány za symbol úspěchu a prestiže, přestože v Číně figuruje také nebývale velké množství domácích výrobců. Ti navíc dokáží tamní zákazníky zásobit stejně skvělými a leckdy i technologicky vyspělejšími smartphony. Síla značky Apple je každopádně nesmírná, ovšem v poslední době se iPhonům v Číně až tak dobře nedaří. Není to navíc pouze Apple, který zažívá krušné chvilky na jednom z největších a nejdůležitějších světových trhů.

Dostupné zdroje konkrétně uvádí, že všechny zahraniční (tj. nečínské) značky se potýkají s nižší poptávkou. Kvůli tomu poklesly dodávky produktů zahraničních značek smartphonů, včetně iPhonů, meziročně o 47,4 % za sledované období, v tomto případě měsíc listopad. Podle všeho dochází k poklesu prodejů již čtyři měsíce po sobě. Například v říjnu došlo k meziročnímu poklesu o nemalých 44,25 %.

Tomu odpovídají i netradiční slevové akce ze strany Applu, který se rozhodl v Číně od 4. do 7. ledna nabízet slevy, a to i na nejnovější řadu iPhonů 16. U nejdražšího iPhonu 16 Pro Max si tak zájemci mohou přijít na slevu ve výši přibližně 1 700 Kč. Tyto slevové akce jsou navázané na nákup přímo z oficiálního obchodu Applu a zaplacení skrze vybrané metody, jako je WeChat či Alipay. Z jiných zdrojů se rovněž můžeme doslechnout, že meziročně se tržby Applu v Číně snížily, což nevysílá příliš pozitivní signál pro investory.


Za menším zájmem o Apple a další západní značky je podle všeho opětovný vzestup Huawei, který po uvalení amerických sankcí přišel s vlastním 5G čipem a nepřestával přinášet různé zajímavé technologické inovace, zejména v oblasti fotoaparátů.

Diskuze ke článku
Porydge Covername
Porydge Covername
Když jediný obstojný model, Pro Max, stojí 36 tisíc korun za normální kapacitu úložiště, tak kdo se diví? Jo, 128 giga je nenormální, obzvlášť za 33 tisíc.
Jaroslav Hronek
Jaroslav Hronek
Když si vezmu, kolik stojí v Číně jejich TOP telefony, tak si Iprd koupí leda magor.
Patrik Čech
V Číně jde o tohle, spousta mladých lidí začínají být patrioti (a Já se jim nedivím) a preferují čínské značky. Takže se to netýká jen telefonů. Proč by si kupovali něco ze zahraničí, když mohou mít něco z Číny se stejnou kvalitou za menší cenu a samozřejmě tím podporují místní výrobce.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze