V únoru letošního roku byla dokončena nová strategie Evropské komise s názvem „Circular Economy Action Plan“, která má urychlit přechod na tzv. oběhové hospodářství. V rámci této snahy bude po společnostech produkujících elektronické, ale i jiné výrobky, vyžadováno, aby zákazníky transparentně informovaly o tom, jak snadno (či obtížně) jsou jejich výrobky opravitelné.
Na výsledky hlasování Evropského parlamentu, který plán schválil, jako první poukázala společnost iFixit. Ta se již několik let zabývá rozborkami a následným hodnocením nejrůznější elektroniky z hlediska opravitelnosti. Odborníci z iFixit zároveň zástupcům EU ukázali, jak (zbytečně) komplikovaná může být oprava běžných zařízení, a že výrobci nedělají mnoho proto, aby opravu mohl provést sám uživatel. K hlasování došlo 25. listopadu, přičemž 395 poslanců souhlasilo, 94 bylo proti návrhu a 207 se zdrželo hlasování.
Následkem tohoto kroku si Evropská komise stanovila za cíl vytvořit štítky informující nejen o náročnosti opravitelnosti daného produktu, ale také o předpokládané životnosti v době nákupu.
77 % obyvatel EU by raději zařízení opravilo než vyměnilo za nové.
Jako úplně první se toto nařízení rozhodla zavést Francie, která jej představí již v lednu příštího roku. Produkty jako například smartphony, počítače a tablety tak budou označeny „skórem opravitelnosti“, podobně jako jim uděluje hodnocení zmíněná společnost iFixit. Ultimátním cílem je v tomto případě umožnit zákazníkům snadno vybírat podle opravitelnosti a délky použitelnosti produktu. Oba zmíněné faktory jsou úzce svázány s dopadem na životní prostředí a kvalitou života obecně.
Podle nedávné studie (dostupné na europa.eu) by 77 % obyvatel EU raději zařízení opravilo než vyměnilo za nové. 79 % respondentů se podle výsledků studie domnívá, že by technologické společnosti měly vyrábět snadno opravitelná zařízení.
Podobně jako Francie se k problémů opravitelnosti postavilo Rakousko, které snižuje daňovou sazbu u oprav různých produktů (například kola, oblečení nebo obuv). V případě oprav elektronických zařízení v některých spolkových zemích Rakouska stát dokonce pokryje až 50 % ceny opravy, a to do maximální výše 100 eur (zhruba 2 600 korun).
Prozatím není jasné, kdy tuto novinku adoptují i další státy EU, brzy bychom se však mohli dočkat štítků opravitelnosti i v České republice.