Podívejte se, kam všude lze schovat vysílače pro mobilní telefony

7
Podívejte se, kam všude lze schovat vysílače pro mobilní telefony
  • Umístění vysílačů pro mobilní signál je někdy složité
  • Námitky mají památkáři nebo ochranáři přírody
  • Vznikají tak nejrůznější konstrukce, které mají vysílač zamaskovat

Základnové stanice mobilních operátorů, které spíše známe pod označením „bétéesky“ přetvořily v posledních letech krajinu vyspělého světa. Jejich antény najdeme na nejedné střeše, ve volné krajině pak jejich stožáry. Někdy ale klasické umístění nepřipadá v úvahu. Někdy se proti jejich viditelnému umístění totiž postaví památkáři, jindy ochránci přírody. Mnohdy nezbude dost volného místa, anebo by viditelná instalace neladila s původním estetickým záměrem.

Anténa na domě v pražské Perlové ulici je schovaná do ciferníku hodin. (Autor: Vodafone)

Takové problémy řeší každý operátor, ty české nevyjímaje. Vodafone má aktuálně v Česku více než 5 000 vysílačů a díky tomu nabízí přístup k rychlému mobilnímu internetu LTE pro více než 99,3 procenta populace. Některé jeho vysílače si nyní můžeme společně prohlédnout.

Antény jsou schované ve falešných komínech. Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze (Nemocnice pod Petřínem). (Autor: Vodafone)

Síť Vodafonu a tedy i základové stanice s vysílači splňují všechny požadavky české legislativy ohledně zdraví a bezpečnosti. Pro zajímavost: vlny jsou několikanásobně slabší než televizní nebo rozhlasové.

Antény jsou schované v červeném kříži na střeše budovy. Senovážné náměstí, Praha. (Autor: Vodafone)

Vysílače Vodafonu jsou vybaveny bateriemi, které zajišťují chod stanic i při výpadku dodávek elektrické energie. Pro případ delších výpadků jsou navíc k dispozici náhradní zdroje, které technici dovezou do postižené lokality.

Antény jsou schované za vyměněnými žaluziemi, které tvoří architektonický prvek budovy. Z ulice není kamufláž vůbec patrná. (Autor: Vodafone)

V případě mimořádných událostí a rozsáhlých výpadků dodávek elektrické energie spolupracuje Vodafone s Hasičským záchranným sborem ČR a distributory elektrické energie. Hustá síť vysílačů a nepřetržitý dohled sítě poskytuje právě v případě těchto mimořádných událostí okamžitý přehled o rozsahu výpadků elektrické energie (tzv. blackout).

Tyto antény jsou na střeše jednoho z domů na Václavském náměstí. Laminátové kryty imitují výduchy ventilace. (Autor: Vodafone)
Antény jsou sice umístěny nad reklamním panelem, ale na první pohled celkem nenápadně a tvoří jeden celek poutače pražského obchodního centra. Nevzhledná kabelová trasa je vedena vnitřkem konstrukce. (Autor: Vodafone)
Administrativní budova v pražském Karlíně také ukrývá antény. Jsou schované v konstrukci atria a slouží i k pokrytí sousedních budov.
Stezka v oblacích se vypíná nad obcí Dolní Morava. Na první pohled nejsou antény vidět. (Autor: Vodafone)
Zámek Skalka v obci Vlastislav na Litoměřicku. Místo dvou krajních jímacích tyčí hromosvodů jsou nainstalovány antény a také bylo vybouráno a ze dřeva vystrojeno okno, tzv. volské oko. (Autor: Vodafone)
tisková zpráva
Diskuze ke článku
bobo
chtělo by článek označit korektně jako komerční prezentaci či sponzorovaný obsah
Petarda
Hezké mikrovlnky. Dají se v nich ohřívat nudle.
Sanino11
Skvelý článok. Je dobré vedieť čo má človek nad hlavou ????
pikatchu
to same na konkur. webu pred tydnem mozna i dyl... neuskodi dodat, ze VDF ma nejmene vyslacu, pak O2 a ve vedeni je TM.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze