Po vzoru Applu, Samsungu či Googlu. Xiaomi vyvíjí vlastní procesor pro mobily

2
Po vzoru Applu, Samsungu či Googlu. Xiaomi vyvíjí vlastní procesor pro mobily
Fotografie: Xiaomi
  • Cílem má být snížení závislosti na Qualcommu a MediaTeku
  • Jde to ruku v ruce s doporučeními Číny

Jak informovala agentura Bloomberg, Xiaomi údajně pracuje na vlastním čipsetu vyvinutém tzv. in-house. Cílem má být snížení závislosti na Qualcommu a MediaTeku, tedy největších hráčích ve světě procesorových jednotek pro mobilní telefony a tablety.


Jak doplňuje gsmarena.com, hromadná výroba čipu by měla být zahájena už příští rok s tím, že první telefony jím vybavené také spatříme už v roce 2025.

Zpráva je možná méně překvapivá, než by se mohlo na první pohled zdát. Představitelé Čínské lidové republiky totiž v minulosti už několikrát hlasitě žádali firmy, aby co nejvíce omezily závislost na zahraničních technologiích, což souvisí i s aktuálním bojem mezi Evropou/Amerikou a Čínou v oblasti automotive, o čemž vás pravidelně informujeme na našem sesterském projektu fdrive.cz

Zdá se tedy, že Xiaomi vyslyšelo představitele Číny a zapracuje na závislosti na USA (Qualcomm) a Tchaj-wanu (MediaTek). Nicméně aktuálně nejsou známé žádné podrobnosti, takže nejenže nevíme o výkonu a technologiích, které připravovaný procesor nabídne, ale ani netušíme, zda má Xiaomi v plánu naprosto odstřihnout dodávky od Qualcommu a MediaTeku. Pravděpodobnější je však postupné osamostatňování se, stejně jako to, že pravděpodobně nepůjde o vlajkový čipset, ale Xiaomi nasadí vlastní procesor nejdříve ve střední/nižší třídě.

Co však víme jistě, je to, že Xiaomi plánuje v příštím roce investovat přibližně 30 miliard čínských jüanů (99 miliard korun) do výzkumu a vývoje, zatímco letos to bylo 24 miliard jüanů (80 miliard korun). Těžko však odhadovat, kolik z částky putuje na vývoj vlastního procesoru, protože ve velkém investuje i do elektromobility. A otázka na závěr: koupili byste si telefon Xiaomi s čipem vyvíjeným „in-house“? Dejte nám vědět v komentářích.

Diskuze ke článku
Janek Fanek
Janek Fanek
Řetězec vzájemně výhodných obchodních vztahů byl nepochybně odstraněn a není žádná jistota, že vztahy nebudou zatíženy ideologií. Nejedná se jen o Xiaomi ale o řadu dalších podniků, které se nechtějí stát vazaly někoho jiného. Samozřejmě existují špičkové výrobky, ale podstatná část je běžná kvalita pro dostačující výkon. Řada čínských firem zcela určitě bude existovat i v těchto obtížných podmínkách vzledem k obrovskému zázemí (1,4 miliardy uživatelů) a časem se dostane na mnohem vyšší technickou úroveň. Ale k čemu je to proboha dobré? Ceny pro normálního uživatele budou mnohem vyšší !
Standa Jandečka
Kolem sebe nevidím nikoho, kdo vybírá mobil podle procesoru.....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze