Možná se ptáte, proč O2 s dostupností LTE k běžným tarifům tak otálelo. Za vše může funkce „CS Fallback“. Jedná se o funkci, která zajišťuje přepnutí sítí v případě příchozího nebo odchozího hovoru. V LTE sítích zatím není možno provádět hovory, a pokud je telefon přihlášen do LTE sítě a chce přijmout nebo uskutečnit hovor, je nutné se přepnout rychle do 3G/2G sítě a po ukončení hovoru zpět do LTE, načež se datové přenosy obnoví. Funkci jsme zkoušeli už dříve u T-Mobile a Vodafone a o tom, jak technologie funguje, se můžete dočíst například v tomto našem dřívějším článku. Právě tato funkce zatím v LTE síti O2 chyběla, a tak uživatelé v LTE síti sice mohli datovat i s telefony, ale nebyli by dostupní pro hlasové služby.
TIP: Jak rychlé LTE má O2 v Praze? Změřili jsme to
Již 17. února však operátor O2 umožní, podle našich informací z více zdrojů, aktivovat LTE skutečně všem uživatelům a vy si tak budete moci v zatím pokrytých lokalitách vyzkoušet, jak rychlé je LTE i v síti O2. Jediné co k tomu budete potřebovat, kromě telefonu s podporou LTE, je nová SIM karta, kterou vám operátor dokáže vyměnit na počkání na jakékoliv pobočce. Jedná se o tzv. USIM, což je SIM karta, která podporuje připojení do LTE sítě. Velká část nových SIM karet by již měla být tohoto typu a poznáte je podle toho, že v čísle SIM karty je na osmé pozici odzadu číslo 3. Pokud tuto SIM máte a vlastníte podporovaný LTE telefon s konkrétními pásmy a korektním firmwarem, měl by se vám od 17. února připojovat k LTE síti v oblastech, které jsou pokryty. Pokud vás zajímá, jak rychlé LTE má O2 v Praze, nepřehlédněte náš dřívější článek s podrobným měřením.
Od 17. února tedy budou síly vyrovnané a začne opět závod v pokrývání území signálem 4G. V něm má momentálně náskok Vodafone, který sítí LTE pokryl už 1200 obcí, i když s horšími rychlostními parametry, než jsou maxima technologie.