Nevěřte článku o útoku v Praze, stojí za ním hackeři

12

Společnost ESET zjistila, že se mezi českými a slovenskými uživateli sociální sítě Facebook v těchto dnech šíří falešná poplašná zpráva o teroristickém útoku v Praze. Jedná se však o fiktivní zprávu, jejímž záměrem je zcizení přihlašovacích údajů k této sociální síti. Podle odhadů společnosti ESET se obětí tohoto podvodu staly již tisíce Čechů a Slováků.

Útok spočívá v tom, že na profilu oběti, jíž byly už dříve ukradeny přihlašovací údaje k Facebooku, se zobrazuje odkaz na falešný zpravodajský článek o tom, že v Praze došlo k teroristickému útoku s větším množstvím obětí. Příspěvek zároveň obsahuje fotografii z údajného místa činu, na níž je ale ve skutečnosti místo nedávného teroristického útoku v Nice či případně útoku v Bagdádu z roku 2010, což všímavé oko zaznamená ihned. Nově se šíří také falešná zpráva, že český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě.

Nepřehlédněte:

FacebookESET

„Pokud na tento link klikne další oběť, neotevře se jí zpravodajský článek, ale falešná verze přihlašovací stránky k Facebooku. Zadáním přihlašovacích údajů je oběť nevědomě předá útočníkovi a ztrácí tím kontrolu nad svým facebookovým účtem. Mezitím mohou útočníci podvodné stránky šířit dál skrze profil nové oběti,“ vysvětluje Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti ESET. „Oběť vyplní přihlašovací údaje, protože se domnívá, že se tím dostane ke zpravodajskému článku o velké tragédii, která se měla odehrát geograficky blízko. Útočník proto využívá nejen její zvědavosti, ale i strachu,“ dodává Matějíček.

V jiných případech útočník přes profil napadeného uživatele okomentuje informaci o teroristickém útoku s tím, že ve svém komentáři označí kontakty této oběti, čímž se snaží nalákat více lidí. Útočníkem ovládaný profil sdílí škodlivý link i do facebookových skupin, jejichž členem je podvedená oběť. Útočník přitom ke sběru používá několik desítek falešných stránek, které ESET pro své uživatele z bezpečnostních důvodů blokuje.

Ochrana je přitom jednoduchá – nikdy nezadávat své osobní přihlašovací údaje na podezřele vypadající webové stránky a vždy si ověřit, že název webu odpovídá. Důsledně také doporučujeme sledovat zabezpečení skrze protokol https://.

Zdroje: Tisková zpráva

Diskuze ke článku
Xwert Is
Xwert Is
Inak mám dotaz ohľadom emailových notifikácií kedy ich spustíte. Resp ak len s novým webom tak kedy to bude ? Nemyslím presný dátum stačí mesiac alebo čo. Diskusie tu boli živšie kým fungovali notifikácie.
chobot
Ještě že ten facebook nemám, akorát problémy s tím jsou. Dnešní provázanost této sociální sítě s různými aplikacemi, hrami, webovými profily kde se točí prachy a kvůli jednomu debilnímu kliknutí na odkaz přijdete o vše...
Milan Kutaj
Milan Kutaj
Tak toto bol čistý hoax, ale to čo predvádzajú "vyspelé západné krajiny" je už kompletne iný level. "Fejkové" teroristické útoky na "žabožrútov" v každom jednom spravodajstve a ľudia im to žerú aj s navijakom ...
Rob
Dobře jim tak nemají to používat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze