Nejlepší tablet s velkým displejem

8
Nejlepší tablet s velkým displejem
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Větší uhlopříčku lze využít nejen k zábavě, ale i k práci
  • Do výběru se dostali zástupci od Applu, Lenova a Samsungu

V dnešní době se zcela běžně prolínají různé segmenty a výjimku netvoří ani tablety. Stejně jako telefony totiž v posledních letech rostou, často z prostého důvodu. Výrobci se podaří zmenšit rámečky kolem displeje a vzniklý prostor využije pro větší úhlopříčku displeje. V dnešním výběr se proto zaměříme na tablety, jejichž úhlopříčka přesahuje 12 palců. Takové tablety zpravidla nabízí nejen větší pracovní plochu, ale také výkonnější komponenty, což z nich dělá ideální pracovní nástroje.


Vybíráme nejlepší velký tablet

Vybrané tablety jsou zpravidla maximálně rok staré a disponují nejen kvalitními displeji, ale i moderními procesory. Často je možné z těchto tabletů vytvořit i konvertibilní zařízení, a to formou dokoupitelného příslušenství v podobě klávesnice či dotykových per.

Apple iPad Pro 12.9 (2021)

Výběr opravdu velkých tabletů načínáme iPadem Pro páté generace, která byla představena v loňském roce. Volíme samozřejmě největší možnou variantu s jemným 12,9" mini LED displejem s vysokým jasem a kompatibilitou s Apple Pencil. Tento model je připraven pro ty nejnáročnější uživatele, kteří hledají spolehlivost a výkon. Prostředí iPadOS skvěle funguje na moderním procesoru Apple M1 a sáhnout můžete po variantě s opravdu velkorysým 2TB úložištěm.

Spolehnout se můžete na skvěle hrající reproduktory, které se hodí na konzumaci multimédií nejen na cestách. Sáhnout můžete po verzi s podporou rychlých mobilních dat 5G a na zadní straně je připravena dvojice slušně kvalitních fotoaparátů. Nedostatky se hledají skutečně jen obtížně a pokud jste otevřeni systému od Applu, budete lépe vybavený tablet hledat velmi obtížně. Překážkou může být cena, která startuje na 31 tisících Kč, avšak jen za 128GB variantu. Námi zmíněná 2TB verze vyjde na více než 60 tisíc korun, což už nejednoho zaskočí.

Lenovo Tab P12 Pro

Velikána mezi tablety produkuje také Lenovo, jmenovitě jde o model Tab P12 Pro, který míří na uživatele hledající spíše rozumný kompromis mezi cenou a výbavou. Počítat můžete s 12,6" AMOLED displejem a solidním procesorem Snapdragon 870. Ten podpoří 8GB RAM a až 256GB úložiště. Vhod ale přijde i slot pro paměťové karty. Jistě oceníte také kovové tělo a nijak vysokou hmotnost.

Ani Lenovo nezapomnělo na dotykové pero, které se nabíjí připnutím na zadní stranu. Zatímco pero dostanete přímo v balení, klávesnici, kterou zvýšíte využití tabletu, si musíte sami dokoupit. Vydařila se také fotovýbava, kdy je na zadní straně nejen 13megapixelový snímač, ale i 5megapixelový ultraširokoúhlý objektiv. Radost vám vykouzlí i velká baterie s dlouhou výdrží či svižné nabíjení, kdy se celý tablet nabije za zhruba 2 hodinky. Za cenu přesahující 20 tisíc korun lze kritizovat snad jen slabší procesor, který vás však brzdit nebude. Případně i nasazení staršího Androidu.

Samsung Galaxy Tab S8+

V segmentu velkých tabletů se letos velmi angažuje Samsung. Nyní přišel čas pohovořit o Galaxy Tabu S8+ s 12,4" Super AMOLED displejem. Samozřejmostí je vysoký jas či podpora S Pen, které se nabíjí přiložením na zadní stranu tabletu. Samsung klade důraz na vysoký výkon procesoru. Interní 128GB paměť je spíše menší, avšak kompenzací je slot pro paměťové karty. Výrobce si dal záležet i na fotoaparátech a na zadní straně je nejen 13megapixelový snímač, ale navíc i 6megapixelový ultraširokoúhlý objektiv.

Samsung si dává záležet na prostředí – lze se těšit na nejnovější Android 12 a dlouhou softwarovou podporu. To však není vše. Android jako takový vypadá na velkém tabletu poněkud roztaženě, mnohem vhodnější je spustit režim DeX a získat vlastně klasické desktopové prostředí, kde lze v různě velkých oknech spouště jakoukoliv aplikaci. Tablet má kvalitní reproduktory, nechybí mu podpora 5G a k dokonalosti za 25 tisíc korun schází snad jen zvýšená odolnost či větší interní paměť.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Galaxy Tab S8 Ultra je nejen výborně vybaven, ale má vůbec největší displej ze všech. Uznejte sami, že Super AMOLED panel se 14,6" zaujme každého. Nechybí totiž mnoho k úhlopříčce tradičních notebooků. Na první pohled si možná ani nevšimnete, že je v horní části displeje výřez. Ano, výřez na tabletu. Samsung neměl kvůli malým rámečkům kam dát dvojice čelních fotoaparátů. Dostalo se totiž na ultraširokoúhlý objektiv, kdy se do záběru dostane například celá vaše zasedací kancelář.

Samozřejmostí je výkonný procesor Snapdragon 8 Gen1 a až 12GB RAM. Pokud by vám nestačila interní 256GB paměť, nechybí slot pro paměťové karty. Obrovský tablet si rozumí s perem S Pen, které je součástí balení. Naopak dokoupit si budete muset například zadní pouzdro se stojánkem, případně velkou a pohodlnou klávesnici s touchpadem. U ní zamrzí fakt, že je velmi drahá. I to může kazit plány na pořízení tabletu, jehož cena až ke 36 tisícům Kč v případě lepší varianty.

Související články
Diskuze ke článku
Martin Jeřábek
Martin Jeřábek
Jedině S8 Ultra je ideální tablet, pokud velký tak Samsung, iPad ne, ten má pseudo systém z iPhone 🤣. Lenovo zbytečně drahé.. A S8+ to nemá cenu brát..
Karel Micka
Karel Micka
Používam IPad 11 Pro s M1 a magic keyboard a do tohohle hightech segmentu se ještě žádný tablet konkurence nedostal+celková provazanost systemu,třeba jen přepínání sluchátek mezi zařízeními

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze