Nejlepší tablet bez ohledu na cenu

1
Nejlepší tablet bez ohledu na cenu
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na nejvýkonnější tablety
  • Ve výběru najdete zástupce Applu, Samsungu a Microsoftu

Po zadání slevového kódu „mobilenet“ (bez uvozovek) v košíku na webu MP.cz získáte na smartphony z dnešního výběru slevu 5 %! Sleva je platná pro 10 nejrychlejších zájemců.

Vybíráme nejlepší tablet bez ohledu na cenu

Máte neomezený rozpočet a hledáte dokonalý tablet? Pak jste na správném místě! V dnešním výběru se zaměříme na nejvýkonnější tablety, které mnohdy nahradí i notebooky, avšak v kompaktnějším těle. Snadno zastanou profesionální grafický tablet a zvládnou i nejnáročnější operace, ke všem si lze přikoupit špičkové klávesnice i stylusy, tedy doplňky, bez kterých se profesionálové jen stěží obejdou.

Nejlepší tablet bez ohledu na cenu

Apple iPad Pro 13 (2024)


Ten vůbec nejvýkonnější iPad současnosti, to je iPad Pro 13. Apple u poslední generace zapracoval na všem, začít můžeme displejem, který je typu OLED, navíc jde o dva displeje položené na sebe. Společně pak mohou dosáhnout jasu 1 000 nitů a špičkového jasu 1 600 nitů, samozřejmostí je podpora 120Hz obnovovací frekvence. To se samozřejmě hodí nejen pro nasazení na přímém světle, ale také pro ještě lepší HDR a XDR. V příplatkové variantě můžete získat sklo s nanotexturou, které je prakticky bez odlesků, opět tedy ideální volba pro grafiky a profesionály, kteří často pracují venku nebo ne ve zcela ideálních světelných podmínkách.

Apple iPad Pro 13 (2024) pořídíte na webu MP.cz.

Uvnitř se nachází čip M4 s až desetijádrovou GPU i CPU, který je extrémně úsporný a samozřejmě i výkonný. Zajímavé je, že například MacBooky získaly čipy M4 později, a to teprve před pár týdny. Je téměř neuvěřitelné, že se Applu povedlo vměstnat všechny vnitřnosti do těla tenkého jen 5,1 mm a s hmotností pod 600 g, zvláště když uvážíte velikost úhlopříčky displeje. iPady také mohou těžit z originálního příslušenství, kterým je Magic Keyboard a Apple Pencil Pro. A samozřejmě ze systému iPadOS 18, který přidává novinky zaměřené na lepší produktivitu. Díky inovované Apple Pencil je iPad Pro téměř ideální volbou pro všechny, kteří se živí grafickým designem.

iPad Pro 13 v základní paměťové variantě 256 GB vyjde na 39 990 Kč. Pokud chcete sklo s nanotexturou, musíte si zvolit nejméně 1TB variantu za 57 990 Kč a příplatek za nanotexturu činí další 3 tisíce korun, v základu se tedy bavíme o částce 61 tisíc korun. Profesionální zařízení hold něco stojí, v tomto případě více než kdejaký notebook.

Apple iPad Air 13 (2024)


Hledáte velký tablet s iPadOS, ale přijde vám 40 tisíc korun za „základní“ iPad Pro 13 zbytečně moc? Nevadí, Apple má v nabídce i o poznání levnější variantu, konkrétně iPad Air 13. Ten v základu vyjde na 23 990 Kč, získáte však pouze 128GB úložiště, za dvojnásobek si musíte připlatit 3 tisíce korun. Apple má v nabídce však i 1TB variantu za cenu 38 990 Kč. Takto velkou paměť nabízí iPad z řady Air vůbec poprvé, což jej posouvá blíže profesionálům.

Apple iPad Air 13 (2024) pořídíte na webu MP.cz.

Šetřit se muselo na procesoru i displeji. Apple nasadil procesor M2, což může znít jako výrazný ústupek, ovšem i ten nabízí špičkový výkon, jen není tak hospodárný jako M4. Co se týká panelu, jde o starší typ Liquid Retina panel s LED podsvícením a jemností 264 PPI, zklamat by mohla i jen 60Hz obnovovací frekvence. iPad lze samozřejmě využít i s nejnovější generací Apple Pencil Pro, jen Magic Keyboard musíte použít původní generaci, ta nejnovější s vylepšeným touchpadem a kovovým zpracováním je k dispozici jen pro nejnovější iPady Pro. Stále však z iPadu Air 13 (2024) můžete udělat schopný grafický tablet či notebook na cesty.

Benefitem je také hned několik barevných variant, vybrat si můžete z šedé, modré, fialové a hvězdně bílé. iPad Air díky tomu působí trochu rozvernějším dojmem, což například mladší generace profesionálů může ocenit.

Samsung Galaxy Tab S10 Ultra


Chcete to nejlepší od Samsungu? Pak se nabízí Galaxy Tab S10 Ultra. Jde o opravdu velký tablet s panelem s úhlopříčkou 14,6", jde o typ Dynamic AMOLED 2X, který nabídne maximální 120Hz obnovovací frekvenci a rozlišení 2 960 × 1 848 pixelů. Inovativním prvkem je bezpochyby speciální úprava proti odleskům. Podobně jako u modelu Galaxy S24 Ultra si lze všimnout výrazně menšího množství odlesků, což výrazně zvyšuje použitelnost tabletů venku, oproti Applu navíc bez dalšího příplatku. Samsung nabídne extra tenkou konstrukci, konkrétně 5,4 mm, přesto je na tom iPad Pro 13 stále o chloupek lépe. Samsung zaujme i odolnou konstrukcí dle IP68, to znamená, že si jej bez problému můžete vzít k bazénu nebo na pláž, narozdíl od iPadu. Konstrukce je samozřejmě kovová a špičkově pevná.

O výkon se stará MediaTek Dimensity 9300+, samozřejmostí je pak také desktopový režim DeX, který oceníte především v kombinaci s povedenou klávesnicí s touchpadem, Samsung má v nabídce hned několik variant.

I Galaxy Tab S10 Ultra využívá všech výhod Galaxy AI, přítomné je i speciální tlačítko Galaxy AI Key, které zpřístupní Gemini či Bixby. Tablet jako takový uspokojí i ty nejnáročnější, jediné omezení, které skýtá, je pak systém Android – stále totiž nejde o plnohodnotný systém, jakým jsou třeba Windows.

Microsoft Surface Pro 11 (Copilot+ PC)


Pokud vám jde o tablet s plnohodnotným systémem, nabízí se Microsoft Surface Pro 11 (Copilot+ PC). Jde o zajímavou alternativu pro všechny, kteří hledají nekompromisní tablet s dospělým operačním systémem, v tomto případě Windows 11 s architekturou ARM.

Microsoft Surface Pro 11 (Copilot+ PC) se prodává v různých variantách, pokud chcete to nejlepší, zaujme vás varianta s 12jádrovým procesorem Snapdragon X Elite, ke kterému se pojí i OLED panel – OLED se v Surface Pro nachází vůbec poprvé a tuto novinku si opravdu necháme líbit. Displej nabídne 13palcovou úhlopříčku i vcelku vysoké 2,8K rozlišení, potěší poměr stran 3:2, na kter ém se dobře pracuje. Displej samozřejmě zvládne 120Hz obnovovací frekvenci, lze ale nastavit i dynamické zobrazení. Jas displeje zaostává za jasem iPadu, standardní jas činí 600 nitů, při HDR obsahu pak téměř 900 nitů, nedostalo se bohužel ani na displej s nanotexturou, ani za příplatek.

K Surface Pro 11 se hodí připojit externí příslušenství – stylus i klávesnici, se kterým se tablet změní prakticky na regulérní notebook se systémem Windows 11. Omezení je tak jen architektura ARM, což se může projevit na nekompatibilitě většiny her, lepší je to s programy – ty, které jsou navržené pro x86/64 procesory, běží emulovaně, ale mnoho oblíbených aplikací je už připraveno přímo pro potřeby ARM, včetně aplikací od Adobe. Surface Pro 11 spadá do kategorie Copilot+ PC, takže je prošpikován umělou inteligencí, reálné využití je však spíše omezené, můžete se spolehnout na aplikaci Copilot, generování obrázků a přidání různých studiových efektů v rámci prostředí webkamery.

Vrcholná verze s OLED displejem, 1TB SSD a 16GB pamětí RAM vyjde v akci na zhruba 47 tisíc korun, ceny však startují už na hranici 30 tisíc korun, jen je nutné počítat s horším displejem a méně výkonným procesorem.