Nejlepší kompaktní tablet

3
Nejlepší kompaktní tablet
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Do výběru se dostali zástupci značek Apple, Xiaomi a Samsung
  • Které tablety nabídnou zajímavou výbavu a relativně kompaktní rozměry?

Při výběru nového tabletu hraje zásadní roli velikost a také hmotnost zařízení, kdy platí, že čím menší a lehčí, tím komfortnější při delším používání. Pokud se rádi díváte na videa na pohovce s tabletem v jedné ruce a druhou rukou za hlavou, rozhodně není pohodlné držet 13" tablet, který je spíše vhodnější pro práci. V našem výběru tak najdete zajímavě vybavené tablety, které nabízí přijatelné rozměry i hmotnost.


Nejlepší kompaktní tablet – výběr

Nejlepší kompaktní tablety

Apple iPad mini 2021

Absolutním vítězem kategorie kompaktních tabletů je bezpochyby Apple iPad mini 2021, který je z celého výběru nejmenším a nejlehčím, přesto nabízí nejvyšší výkon i propracovaný operační systém iPadOS. Tento tablet, který je jen o 50 gramů těžší než iPhone 13 Pro Max, disponuje (jako jeden z mála produktů Apple) USB-C a praktickou čtečkou otisků prstů ve vypínacím tlačítku.

Ve výbavě dále najdeme IPS LCD panel s podporou pera Apple Pencil 2. generace, který doprovází stereo reproduktory, jež vykouzlí nadprůměrně hlasitý, hlavně až nečekaně kvalitní zvuk. Zařízení pohání nejnovější 5nm procesor Apple 15 Bionic, který má dostatek výkonu na léta dopředu, maximální velikost úložiště však činí pouze 256 GB. Zklamaní nebudete ani z fotovýbavy, kde najdeme selfie kamerku v podobě ultraširokoúhlého objektivu s rozsahem 122 stupňů a podporou funkce Center Stage, kdy dokáže během videokonferencí zabrat hned několik osob najednou a v reálném čase „sledovat“ toho, kdo mluví.

Xiaomi Pad 5

Stojaté vody v segmentu tabletů s Androidem rozvířil ke konci loňského roku Xiaomi Pad 5, který nabídne zajímavou výbavu za přijatelnou cenu. Zaujme například konstrukcí o tloušťce pouhých 6,9 mm a hliníkovým rámečkem. 11" displej typu IPS LCD se chlubí 120Hz obnovovací frekvencí i jemným rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů. Zobrazovací panel má přitom dostatečný maximální jas pro bezproblémovou čitelnost na slunci.

Z další výbavy rozhodně stojí za zmínku celkem čtyři reproduktory s působivým zvukem či výkonný čipset Snapdragon 860 v doprovodu 6 GB RAM. Xiaomi Padu 5 tak výkon rozhodně neschází a nezklame ani kapacitou baterie 8 720 mAh s podporou až 33W nabíjení.

Samsung Galaxy Tab S8

Nejmenší zástupce z řady Galaxy Tab S8 se chlubí hliníkovým tělem, které působí vskutku elegantně také díky velmi malé tloušťce pouhých 6,3 mm. Čelní stranu pak vyplňuje 11" IPS LCD panel s tenkými rámečky a 120Hz obnovovací frekvencí či ochranou Gorilla Glass 5. Panel je kompatibilní rovněž s perem S Pen, které se nachází přímo v balení a je možné jej magneticky přichytit na zadní stranu.

Zvuk má na starost čtveřice hlasitých reproduktorů vhodná pro poslech hudby i sledování filmů nebo hraní her. V tomto ohledu rovněž potěší nasazení Snapdragonu 8 Gen1, který hravě rozchodí režim DeX, ale také i ty nejvíc náročné hry. Interní úložiště lze navíc rozšířit o paměťovou microSD kartu o maximální kapacitě až 1 TB.

Apple iPad 10,9" (2022)

10. generace „základního“ iPadu si navzdory větší 10,9" obrazovce zachovává stále relativně kompaktní rozměry i hmotnost. Velkou novinkou je (na poměry Applu) nasazení moderního USB-C, které se snad brzy objeví také u iPhonů. Rovněž Touch ID, tedy tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů, se vzhledem k modernizovanému designu přesunulo do odemykacího tlačítka na horní straně.

K vylepšení došlo také v oblasti výkonu, neboť zde najdeme procesor Apple A14 Bionic, nově i s podporou 5G, což ještě u předchozího modelu nebylo možné. Zamrzí však, že v základu se stále setkáme pouze s 64GB úložištěm a také trochu nelogická podpora Apple Pencil 1. generace, k jehož nabíjení (skrze iPad) je tak vyžadována redukce.


Související články
Diskuze ke článku
Porydge Covername
Porydge Covername
iPad mini... K čemu to je? O chlup větší než mobil a drahý jak pí**.
Lukáš Blažek
Lukáš Blažek
Tip pro redakci. Nejkompaktnější výkonný Android tablet je Lenovo Y700. Bohužel se k nám nedováží. Je potřeba ho objednat z Číny. 8,8 palce a výkonné střeva, účinné chlazení a dobrý display.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze