mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Mobilní svět se zatřásl, od představení prvního iPhonu uplynulo 10 let

autor:
, vydáno:

Dnes uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy před spoustu novinářů předstoupil vizionář a spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Jobs, a oficiálně představil vůbec první Apple iPhone. Během celé dekády se z původně vysmívaného přístroje, který toho moc neuměl, stal respektovaný telefon té nejvyšší kategorie, na který spousta uživatelů nedá dopustit.

Steve Jobs a první Apple iPhone
Steve Jobs a první Apple iPhone

Vzpomenete si, co jste zkraje roku 2007 dělali? Bylo vcelku běžné úterý 9. ledna a mobilní svět si ještě spokojeně žil v době před Applem. Světu neochvějně vládla finská Nokia, telefon Samsung měl v kapse prozatím málokdo a mnozí z nás se vyrovnávali s tím, že telefony Siemens (BenQ-Siemens) jsou již minulostí. Právě tento den si však vybral Apple pro prezentaci svého nového výrobku, který zásadním způsobem změnil nejen samotný Apple, ale celý mobilní svět.

První iPhone

Vůbec první zařízení od Applu, které jste mohli zakoupit, byl iPhone 2G, případně pojmenovaný jako The Original iPhone. Na první pohled jste si jej snadno mohli zaměnit s iPodem Touch, neboť vzhled byl opravdu takřka totožný, nicméně iPod Touch dorazil o několik měsíců po prvním iPhonu. Rozdíl v nich byl však jediný, iPhone nabízel navrch GSM modul. Prostředí bylo zcela shodné. Mimochodem tehdy nešlo o žádný systém iOS, nýbrž o iPhone OS.

Apple iPhone Apple iPhone Apple iPhone Apple iPhone
Apple iPhone 2G

Samotný telefon na svou dobu vynikal zpracováním. Hliníková záda jednoduše lákala. Snad nejvíce však upoutal designem, který působil minimálně lehce futuristicky. Většinu čelní plochy zabíral displej, pod kterým se nacházelo pouze jediné tlačítko. Ovládání dotykovým displejem nebylo nové, avšak nasazení kapacitního displeje společně s prostředím uzpůsobeným pro ovládání prsty bylo revoluční. Záhy se také ukázalo jako trefou do černého.

Apple iPhone Apple iPhone Apple iPhone Apple iPhone

Dlouho vysmívaný iPhone, který byl terčem nejapných žertů (vzpomeňme na pobaveného Steva Ballmera), které si utahovaly především z vysoké ceny. Ta v případě 8GB verze dosahovala na hranici 600 dolarů (tehdy přibližně 13 tisíc korun). Když k ceně zohledníme výbavu, kde chyběla podpora MMS zpráv, záznamu videa a fotoaparát byl celkově žalostný, není překvapení, že konkurence nebrala Apple nijak vážně. První generace se navíc prodávala jen na vybraných trzích a masové šílenství dorazilo až později.

Retro: Apple iPhone 2G

Trojkové iPhony

Rok 2008 byl pro Apple rovněž klíčový, neboť musel potvrdit, zda byl úspěchu prvního iPhonu dílem náhody, nebo se mu podaří usadit se mezi mobilními výrobci. K představení došlo 10. června 2008 a nový model dostal jméno iPhone 3G. Jak správně tušíte, dostal podporu sítí třetí generace. Na první pohled se vzhled nijak neměnil, na ten druhý, když jste telefon otočili, již ano. Apple nahradil hliníková záda lesklým plastem. Ten měl zlepšit příjem signálu GPS, avšak ve výsledku se snadněji poškrábal. Ve výbavě jste se stále museli obejít bez MMS či možnosti natáčet video. Systém iPhone OS se dostal na verzi 2.0 a přichází rovněž obchod s aplikacemi App Store, ve kterém bylo z počátku jen 500 aplikací. Již během prvního dne však uživatelé v součtu stáhli milión aplikací.

TIP! Recenze Apple iPhone 3G: jablko k nakousnutí

Apple iPhone 3G Apple iPhone 3G Apple iPhone 3G
Apple iPhone 3G Apple iPhone 3G Apple iPhone 3G
Apple iPhone 3G

Apple iPhone 3G byl také prvním telefonem od Applu, který se oficiálně dostal na český trh a do nabídky jej zařadili všichni operátoři. U O2 jste si museli připravit 11 995 Kč za 8GB verzi, případně 14 095 Kč za variantu s dvojnásobnou pamětí.

O více než rok později přichází opět o něco vylepšený iPhone 3GS. Písmeno „S“ v názvu mělo znamenat rychlejší prostředí. Apple také začal nové modely představovat v září, což mu vydrželo dodnes. Ve výbavě konečně nechyběly MMS, záznam videa či schopnější fotoaparát s automatickým ostřením. Poprvé se také objevila 32GB paměť. U iPhonu 3GS také došlo k navýšení ceny. U Vodafonu startovala 16GB verze na částce 15 777 Kč. Pakliže jste chtěli větší paměť, zaplatili jste již 18 377 Kč.

Apple iPhone 3G S Apple iPhone 3G S Apple iPhone 3G S Apple iPhone 3G S
Apple iPhone 3GS

Tagy článku: ,

Související články

Prototyp krytu pro iPhone 7 řeší absenci sluchátkového jacku | vydáno
19
Srovnání Apple iPhone 5s, SE a 6s: přehled hlavních rozdílů | vydáno
25
mobilecast #115: horké novinky iPhone 7 a Galaxy Note 7 | vydáno
13

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

V obyčejné funkčnosti a v základních funkcích které měli už tlačítkové staré telefony a ten váš předražený čínský apple neuměl a nemí vlastně dodnes..t.j. rok 2017 :-) tomm1k
Běž si přeleštit ohryzek na jabku a nezáviď ostatním lepší telefony trole tomm1k
A v čem nestíhá? V lagování nebo děravosti systému?
S částí souhlasím, s částí nesouhlasím. Kdejaký Číňan iPhone do kapsy jistě nestrčí. Poruchovost? Já ti nevím, ale poruchový byl vždy. Z iPhonů, co jsem vlastnil, byl bezproblémový pouze iPhone 5S. Co se týče systému, který jde jakýmsi směrem, to máš pravdu. Feeling z nových iPhonů též není takový, byť je stále používám, protože mi jednoduše vyhovují. Ale, pocit z iPhonu 4, popřípadě iPhonu 5S je již minulostí. Co se týče toho šáši jménem Tim Cook, já tomu rozumím. Práci, kterou dělá, dělá dobře, byť se nestará o technologie a produkt samotný. Osobnost Jobse není a již nebude, bohužel. Tajně jsem doufal, že jeho smysl pro dokonalost převzal Jony Ive. Ale, bohužel... Ale popravdě, co bychom chtěli? Phil Shiller v jednom rozhovoru uvedl, že zákazníci mají přehnané očekávání a upřímně, není to pravda? Mobilní trh se vyvíjí, ale vyvíjí se pomalu. Pomalu oproti předchozím rokům a stagnuje, není nic nového, vše se "pouze" vylepšuje, popřípadě odstraňuje a vydává za inovaci. GooFy
Proč lžeš?
Asi tak. Nate
No shit, Sherlock! Strášce Galaxyje
Otazku je zda je mozne vyrobek, ktery zapocal svou eru pred 10 lety stale drzet na spici a stale necim prekvapovat. Za tu dobu se zmenili lide co telefon pouzivaji i zpusob jakym ho pouzivaji. Apple proste nemuzu vyhovet vsem a tak tady je konkurence. Kazdy z nas se vyviji a ma ruzne potreby. Trh tyto potreby pokryva dostatecne. Ja jsem se soucasnym Apple nadmiru spokojeny a nevim proc bych za to mel byt hanen. Nic nevydrzi vecne a plati to i pro Apple. Jen si nemyslim ze ma nakroceno spatnym smerem, jeste dlouho mu to vydrzi nas "okradat" nekvalitnimi vyrobky jak tvrdi vsichni ti co je jim Apple trnem v oku. Andy
Pak je treba si uklidit stul Andy
Odpadky patří do koše! Emil

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 21 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

8Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
9Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.