Mobilní svět se zatřásl, od představení prvního iPhonu uplynulo 10 let

21

Dnes uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy před spoustu novinářů předstoupil vizionář a spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Jobs, a oficiálně představil vůbec první Apple iPhone. Během celé dekády se z původně vysmívaného přístroje, který toho moc neuměl, stal respektovaný telefon té nejvyšší kategorie, na který spousta uživatelů nedá dopustit.

Steve Jobs a první Apple iPhone
Steve Jobs a první Apple iPhone

Vzpomenete si, co jste zkraje roku 2007 dělali? Bylo vcelku běžné úterý 9. ledna a mobilní svět si ještě spokojeně žil v době před Applem. Světu neochvějně vládla finská Nokia, telefon Samsung měl v kapse prozatím málokdo a mnozí z nás se vyrovnávali s tím, že telefony Siemens (BenQ-Siemens) jsou již minulostí. Právě tento den si však vybral Apple pro prezentaci svého nového výrobku, který zásadním způsobem změnil nejen samotný Apple, ale celý mobilní svět.

První iPhone

Vůbec první zařízení od Applu, které jste mohli zakoupit, byl iPhone 2G, případně pojmenovaný jako The Original iPhone. Na první pohled jste si jej snadno mohli zaměnit s iPodem Touch, neboť vzhled byl opravdu takřka totožný, nicméně iPod Touch dorazil o několik měsíců po prvním iPhonu. Rozdíl v nich byl však jediný, iPhone nabízel navrch GSM modul. Prostředí bylo zcela shodné. Mimochodem tehdy nešlo o žádný systém iOS, nýbrž o iPhone OS.

Apple iPhone 2G

Samotný telefon na svou dobu vynikal zpracováním. Hliníková záda jednoduše lákala. Snad nejvíce však upoutal designem, který působil minimálně lehce futuristicky. Většinu čelní plochy zabíral displej, pod kterým se nacházelo pouze jediné tlačítko. Ovládání dotykovým displejem nebylo nové, avšak nasazení kapacitního displeje společně s prostředím uzpůsobeným pro ovládání prsty bylo revoluční. Záhy se také ukázalo jako trefou do černého.

Dlouho vysmívaný iPhone, který byl terčem nejapných žertů (vzpomeňme na pobaveného Steva Ballmera), které si utahovaly především z vysoké ceny. Ta v případě 8GB verze dosahovala na hranici 600 dolarů (tehdy přibližně 13 tisíc korun). Když k ceně zohledníme výbavu, kde chyběla podpora MMS zpráv, záznamu videa a fotoaparát byl celkově žalostný, není překvapení, že konkurence nebrala Apple nijak vážně. První generace se navíc prodávala jen na vybraných trzích a masové šílenství dorazilo až později.

Retro: Apple iPhone 2G

Trojkové iPhony

Rok 2008 byl pro Apple rovněž klíčový, neboť musel potvrdit, zda byl úspěchu prvního iPhonu dílem náhody, nebo se mu podaří usadit se mezi mobilními výrobci. K představení došlo 10. června 2008 a nový model dostal jméno iPhone 3G. Jak správně tušíte, dostal podporu sítí třetí generace. Na první pohled se vzhled nijak neměnil, na ten druhý, když jste telefon otočili, již ano. Apple nahradil hliníková záda lesklým plastem. Ten měl zlepšit příjem signálu GPS, avšak ve výsledku se snadněji poškrábal. Ve výbavě jste se stále museli obejít bez MMS či možnosti natáčet video. Systém iPhone OS se dostal na verzi 2.0 a přichází rovněž obchod s aplikacemi App Store, ve kterém bylo z počátku jen 500 aplikací. Již během prvního dne však uživatelé v součtu stáhli milión aplikací.

TIP! Recenze Apple iPhone 3G: jablko k nakousnutí


Apple iPhone 3G

Apple iPhone 3G byl také prvním telefonem od Applu, který se oficiálně dostal na český trh a do nabídky jej zařadili všichni operátoři. U O2 jste si museli připravit 11 995 Kč za 8GB verzi, případně 14 095 Kč za variantu s dvojnásobnou pamětí.

O více než rok později přichází opět o něco vylepšený iPhone 3GS. Písmeno „S“ v názvu mělo znamenat rychlejší prostředí. Apple také začal nové modely představovat v září, což mu vydrželo dodnes. Ve výbavě konečně nechyběly MMS, záznam videa či schopnější fotoaparát s automatickým ostřením. Poprvé se také objevila 32GB paměť. U iPhonu 3GS také došlo k navýšení ceny. U Vodafonu startovala 16GB verze na částce 15 777 Kč. Pakliže jste chtěli větší paměť, zaplatili jste již 18 377 Kč.

Apple iPhone 3GS
Diskuze ke článku
Apple lover, muck :-P
Dneska si to udělám.
Miroslav Pelej
Miroslav Pelej
Žádný
Lukáš
No a kam to dospělo.... jsem rád, že jsem měl tu možnost první iphony používat a vědět co znamenala kvalita, revoluční funkce a používat něco opravdu výjmečného. Dnes je z iphonu nekvalitní, poruchová tuctovka, kterou strčí do kapsy kdejaký číňan. Systém se vydal zcela jiným směrem než původně, je z něj jeden velký chaos, navíc stabila a rychlost jsou v háji. V tom všem vidím jediné a to, jak byla osobnost Steva Jobse genieální a v podstatě nenahraditelná. Ten šáša co to přebral je ryzí byznysmen bez jakýchkoliv technologických vizí. Všechnu dřinu co Steve za Apple vypotil současné vedení pošlapalo a bez potenciálu zničilo, hlavně aby byli akcionáři spokojení, nějaký zákazník... tomu něco nalžem. Je to škoda, i když dnes existují lepší telefony, věřím, že kdyby zde Steve byl, vypadá dnešní iphone naprosto odlišně.
Blue Sun
Blue Sun
Jo, zatřásl... a hezky zdegeneroval. :-(
Co dříve byla pracovní a slušně propracovaná zařízení, jsou dnes bezduché, unifikované placky. A že by Apple přinesl jednoduchost ovládání, jak sliboval... taky to nějak vymizelo.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze