mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze Apple iPhone 5: krásný, štíhlý a výkonný

autor:
,
Martin Pultzner
,
Jan Pospíšil
, vydáno:
permalink productApple iPhone 5

iPhone 5 na sebe opět strhává pozornost. Opět se o něm mluví. V čem tkví jeho kouzlo? Stačí k úspěchu nový procesor, větší displej s HD rozlišením, vylepšený fotoaparát či nový konektor? Navíc když řada typických negativ zůstala neodstraněna a některé moderní technologie zcela chybí? Myslíte si, že nový iPhone stojí za investici? Odpověď dostanete v naší podrobné recenzi.

srovnání cen
Apple iPhone 5 16GB
Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
Apple iPhone 5 – oficiální fotografie

Zhruba po 11-ti měsících přichází nástupce iPhonu 4S, který byl představen 4. října loňského roku. Ani Apple si tehdy nedovolil použít číslo 5, protože změny opravdu nebyly velké. Psali jsme tehdy o tom, že novinek není mnoho, přesto byl pokrok znát. iPhone 4S byl například kritizován za stejný design a stejné parametry displeje, přinesl ale například nový fotoaparát, za který se už konečně Apple nemusel stydět a fotil srovnatelně s konkurencí. Nový iPhone 5 přichází se zcela jiným designem. I když, jak se to vezme. Základní designová linie byla zachována a Apple se odhodlal jen k malým změnám. Skleněné materiály byly nahrazené ušlechtilými kovy a tělo telefonu je protáhlejší, protože úhlopříčka displeje se z původních 3,5 palců zvětšila na 4 palce.

Apple iPhone 5 – videopohled

Původní, přesto výkonný procesor, byl nahrazen zcela novým dvoujádrovým procesorem Apple A6 s taktem 1,2 GHz, paměť RAM se zdvojnásobila na 1 GB. Vše je navíc v režii nového systému iOS 6, který přináší několik vítaných vylepšení, ale zase a opět. Základ, grafika a většina funkcí zůstává beze změn. Kvalitnější má být všeobecně zvuk, fotoaparát má lépe fotit za zhoršených podmínek a podobně. Na druhou stranu, výrobce se obrátil zády k některým moderním technologiím jako NFC nebo bezdrátové nabíjení. Apple tak, stejně jako u předchozích generací, pomalu tu a tam vylepší nějaký ten parametr, vše zabalí do perfektně designově i konstrukčně zpracovaného těla a prodejní trhák je opět na světě. Bude mít opět novinka úspěch. Netradičně už na začátku recenze sdělíme – ano, bude. Otázkou je proč?

kompletní specifikace

Technické parametry Apple iPhone 5

Konstrukce123,8 × 58,6 × 7,6 mm, 112 g, konstrukce: klasická
DisplejTFT IPS, 4" (1 136 × 640 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 8 Mpx (3 264 × 2 488), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
ChipsetApple A6, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX543MP3
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB / 64 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémiOS 6 (iOS 10)
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Apple Mapy, elektronický kompas
Akumulátor1 440 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnost a cenazáří 2012,

Obsah balení

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
Prodejní balení iPhonu 5 je opět velmi chudé. Výrobce alespoň přibalil kvalitnější sluchátka Ear Pods 2

Přehled změn a novinek oproti iPhonu 4S

 • Větší rozměry
 • Větší úhlopříčka displeje – 4 palce oproti 3,5 palcům
 • Tenčí konstrukce – tloušťka pouze 7,6 milimetrů
 • Dvoujádrový procesor Apple A6 s taktem 1,2 GHz
 • Tříjádrová grafika PowerSGX 543MP3
 • LTE konektivita
 • Fotoaparát má nový obrazový procesor
 • Formát Nano SIM karty
 • Hlasitější a kvalitnější reproduktor
 • Sekundární zvukový čip Cirrus a odšumovací mikrofony
 • Optiku fotoaparátu kryje safírové sklo
Apple iPhone 4S Apple iPhone 4S Apple iPhone 4S
Apple iPhone 4S – oficiální fotografie

TIP: Recenze Apple iPhone 4S: inovovaná duše

Design a konstrukce

Předchozí dvě generace iPhonů 4 a 4S měly stejný vzhled, který s malými odchylkami přebírá i iPhone 5. Nač měnit to, co se líbí a co v současné době pojem iPhone symbolizuje. Apple se rozhodl neexperimentovat a původní vzhled jen lehce pozměnit. Rozdílem jsou zejména rozměry celého přístroje. Nov8ý iPhone je o totiž poznání protáhlejší. I když to z některých fotografií nemusí vypadat pěkně pro ty z vás, kteří jsou zvyklí na proporce předešlých iPhonů, naživo vypadá design stejně přirozeně a krásně, jako předtím.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
V ruce se nový iPhone drží velmi dobře, ale díky hladkému zadnímu krytu hrozí snadné vyklouznutí

Designový upgrade se koná hlavně na zadní straně. Skleněný minerální zadní kryt byl nahrazen ušlechtilými materiály, konkrétně anodizovaným hliníkem. Kvůli anténám pak v horní a spodní části nalezneme dvě části z minerálního skla (stejného, ze kterého je přední strana) a zadní strana tak byla netypicky rozdělena na víc segmentů. Působí to ale velmi zajímavě a neotřele.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Při pohledu z boku odhalíme také rozdíl oproti předchozí generaci. Ne snad v tom, že by Apple použil jiný materiál – opět se setkáváme s ušlechtilým kovem, ale v konstrukci. V případě čtvrté a páté generace iPhonu byly na kovový rám z obou stran nasazeny panely s minerálním sklem a zboku tak iPhone měl viditelnou sendvičovou kontrakci. Ta už se u iPhonu 5 nekoná a kovový rámeček prakticky nic nepřesahuje. Pokud v ruce držíte model 4S a chcete vědět, jak je pětka tenká, odmyslete si právě ty přesahy z minerálního skla a dostanete výsledek – iPhone 5 je v podstatě tak tenký, jako kovový rámeček v případě modelů 4 a 4S.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
Zadní kryt je vyrobený z anodizovaného hliníku, nanesený lak ale příliš kvalitně nedrží a po hranách se ošoupává

Vzhled námi testované černé varianty je vkusný, líbivý, až luxusně působící a osobně se mi více líbí, než předešlý design iPhonu 4S. Obzvláště hliníková záda působí exkluzivně, stejně tak boky velmi tenkého přístroje. Ke konstrukčnímu zpracování nemohu mít výhrad. Se vší precizností dostává své pověsti příkladně zpracovaného telefonu. Nic nevrže, nepraská ani se neprohýbá. Apple prostě design umí a z málokterého telefonu na trhu jsme měli tak solidní pocit. Škoda, že ostatní výrobci razí teorii, že jejich stejně drahé vlajkové lodě mohou mít obyčejnou plastovou konstrukci a vrcholem je pak polykarbonát. Zde je názorně vidět, jaký dojem vyvolají ušlechtilé materiály.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
Ve spodní části je mikrofón (menší mřížka) a reproduktor (větší mřížka), nově je zde i sluchátkový 3,5 mm jack

iPhone 5 padne také velmi dobře do ruky. I přes tenčí konstrukci se lépe drží, a to díky přepracovaným bokům. iPhone 5 není žádné pádlo, která jsou v současné době u jiných výrobců v módě, a velmi dobře padne i do ženské ruky. Díky rozměrům 123,8 × 58,6 × 7,6 milimetrů je obecně ergonomie oblíbeným slovem novinky. Navíc si pětka odnáší jedno prvenství, v současné chvíli se jedná o nejtenčí smartphone v prodeji na českém i světovém trhu. Apple sice na přímo na tiskové konferenci prohlásil, že se jedná o nejtenčí smartphone na světě vůbec, ale my víme, že to není pravda. Tenčí je totiž například Oppo Finder s 6,7 milimetry. Jistě, možná namítnete, že ale není stejně tenký po celé ploše a kolem fotoaparátu má hrb. I v tomto místě je však tenčí, než iPhone (měří zde 7,1 milimetru).

Telefon Rozměry Tloušťka Hmotnost
Apple iPhone 5 123,8 × 58,6 mm 7,6 mm 112 gramů
Motorola RAZR 130,7 × 68,9 mm 7,1 mm (nejužší místo) 127 gramů
LG Optimus Black 122 × 64 mm 9,2 mm 109 gramů
Huawei Ascend P1 127,4 × 64,8 mm 7,7 mm (nejužší místo) 110 gramů
Sony Ericsson Xperia arc S 125 × 63 mm 8,7 mm 117 gramů
HTC One S 130,9 × 65 mm 7,8 mm 119,5 gramů
Samsung Galaxy S II 125,3 × 66,1 mm 8,5 mm (nejužší místo) 116 gramů
Nokia Lumia 900 127,8 × 68,5 mm 11,5 mm 160 gramů
Panasonic Eluga DL1 123 × 62 mm 7,8 mm 103 gramů

V případě druhého konkurenta – Huawei Ascend P1 je situace podobná – v nejtlustším místě je zhruba stejně tenký, jako iPhone. Ani jeden z nich však není v prodeji a iPhone 5 tak je opravdu nejtenčím smartphonem, který momentálně můžete koupit. Konkurencí pro něj je například HTC One S, který v pase měří 7,8 milimetrů, Motorola RAZR s 7,1 milimetry (ovšem jeho tloušťka není stejná po celé ploše zařízení – v nejtlustším místě má přes 10 milimetrů) nebo Panasonic Eluga, který měří v pase 7,8 milimetrů.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Také hmotnost patří mezi rekordní hodnoty na poli chytrých zařízení. Je totiž opravdu velmi nízká. 112 gramů za špičkový telefon s kovovou konstrukcí je opravdu výborný výsledek. A co kauza kolem malé odolnosti zadní strany a boků iPhonu? Hliník na zadní straně působí pevným dojmem, ovšem vzhledem ke kauze s lehkým poškrábáním laku je pravděpodobné, že časem bude snadným nositelem škrábanců. Po stranách a na bocích už nyní pozorujeme odírání barev, a to především na hranách, kde začíná prosvítat kov. iPhone tedy bude stejně jako předchozí generace na štíru s odolností a kdo si jej bude chtít zachovat bez poškození, bude muset zainvestovat do obalu či fólie.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Tolik tedy k hodnocení designu a konstrukce a pojďme se podívat na prvky, které na iPhonu 5 nalezneme. Přední strana je osazena kromě dotykového displeje v horní části také senzorem pro přiblížen, světločivným senzorem a fotoaparátem s rozlišením 1,3 megapixelů, který se trochu netradičně přestěhoval přímo nad sluchátko. Ve spodní části je pak nesmrtelná klávesa Home button. Její vlastnosti jsou stále stejné. Není podsvícená, práci s ní doprovází charakteristické cvaknutí a vyznačuje se tužší odezvou. Díky prohlubni do ní však výborně vklouzne palec a ovládání je tak jako vždy jedna radost.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Populární a osvědčenou metodou pro práci se SIM kartou je šuplíček na pravé straně, opět ale v podání Applu velmi nepraktický. Pro vyjmutí z útrob telefonu připravil výrobce do balení telefonu speciální svorku, kterou budete muset opět pro vyjmutí šuplíčku použít. Výrobce zvolil zcela nový formát Nano SIM. Jedná se v současnosti o nejmenší typ SIM karty na světě, kterou žádný jiný telefon nepoužívá. Zjišťovali jsme situaci u operátorů a všichni tři operátoři mají dostatek Nano SIM karet na prodejnách, bohužel pokud jsme chtěli ořezat naší stávající standardní SIM kartu, nepochodili jsme. Řezačkou nedisponují. Jedinou cestou je tedy výměna SIM karty, která je u operátorů opět bezplatná.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
Nechybí šuplíček, tentokrát pro zcela nový formát Nano SIM karty. Opět se uživatel neobejde bez přiložené svorky

TIP: Jak vypadá Nano SIM karta?

Tím končí naše návštěva této strany a překračujeme hranice na levý bok, tady nás chlebem a solí přivítají dvě oddělené klávesy pro hlasitost s tužší odezvou a přepínací klávesa pro vypnutí zvuku a následné aktivování vibrací. Spodní bok nás vítá modernizovaným a hlavně zmenšeným 8-mi pinovým oboustranným konektorem Lightning. Apple si řekl dost a rozloučil se s opravdu dlouho používaným 30-ti pinovým a značně rozměrným konektorem. Starší příslušenství logicky není kompatibilní, ovšem Apple podává pomocnou ruku, v podobě redukce, kterou již co nevidět uvede do prodeje a bude kompatibilní se starším 30-ti pinovým konektorem. Nový konektor je však v jedné věci velmi praktický – nezáleží totiž, jakým směrem do něj kabel zapojíte, funguje oboustranně. Když už Apple mění konektor, nebylo by lepší zvolit standardní micro USB, které používají pro nabíjení všichni ostatní?

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Vedle nového konektoru je tu také velmi výkonný hlasitý reproduktor, jež je chráněn tzv. „grilovací“ mřížkou. Může dojít k omylu, že iPhone 5 nabídne stereo reproduktory, ale chyba lávky. Mřížky jsou tu sice totiž dvě, ale jen v jedné je reproduktor. Umístěn je pod tou větší, přičemž pod menším „grilem“ je umístěn jeden z mikrofonů.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5
typické kulaté klávesy, pro ovládání hlasitosti a klávesa pro vypnutí telefonu na horní straně

Z horní strany se na spodek přemístil i hudební 3,5 milimetrový jack konektor. Pro leváky to může znamenat problém s manipulací, protože jim v pohodlném ovládání bude překážet jack konektor. Já jako pravák jsem ale toto řešení ocenil a nijak mi umístění tohoto konektoru nevadilo. Na horní straně je klávesa pro vypnutí/zapnutí telefonu. Ta má opět tužší, ale jistou odezvu.

Tagy článku: , , , ,

Související články

Recenze Apple iOS 7: změna k lepšímu nebo horšímu? | vydáno
69
První dojmy z Apple iPhone 5 v redakci: ptejte se nás! | vydáno
47
Apple iPhone 5 představen: sledovali jsme on-line | vydáno
56

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Asi tak :-D Henry
Jak jste spokojeni s vydrží baterie u Iphonu 5? DEC
Je mi líto Tebe. Evidentně nevíš o iPhone nic. Yegor
Možná je to můj pocit, ale celou dobu měl pán recenzicta i já pocit " jako, že nim moc" sokol
to není chyba :-D nurspaß
jsem iphonista už šest let - a proto jsem mrkal - kamarád si koupil za 320euro Allview P6Quad - čtyř jádrový cpu, běhá to opravdu mooooc pěkně a se všema možnýma modernostma, které ostatní výrobci prezentují téměř jako exklusivní fajnovosti "za příplatek". Hlavní co mě opravdu dostalo - všichni špekulují nad technologií fotografování aaaaa nuda - tento stroj z veeeeelmi příznivou cenou dělá vymazlené fotečky i v "absolutní" tmě. Jediné - běhá na Androidu - to nedokáži zhodnotit - dlouhodobě, abych mohl hodnotit, mám zkušenosti jen s normálníma telefonama a právě s iOS. Ale za tu chvíli co jsem si jej procházel - na pohodu - asi jde o zvyk ;-) hans
tak s tou "jednoduchostí" je právě vše co je spojeno s apple hooodně na štíru - musím dodat, že jsem sám uživatelem iPhone, aby to zase nějací chytráci nebrali jinak ;-) tzv pozitivní kritika ;-) hans
Ty budeš asi zarytej zastánce zelenýho hajzla kterej nepochopil že spousta lidí chce aby mu telefon fungoval bez toho aniž by musel neustále něco ladit,vylepšovat,event. flashovat Romky. carlos
Ty parametry tohoto předraženého těžítka sou už v dnešní době skoro k smíchu: Počet jader: 2 Frekvence jádra [GHz]: 1,2 Operační paměť [MB]: 1 024 Interní paměť [MB]: 16 384 Cena 17tisíc Kč No je mi líto těch ochočených ovcí, co sou na Apple závislí :D :D :D The K
Vzhledem k tomu, že i dnes se cena 4S pohybuje okolo 13/14 tisíc, tak v něco takového rozhodně nedoufej. Za deset v dnešní době koupíš iPhone 4, tak bych to viděla na tuhle cenu tak za dva roky. Pokud chceš iPhone do deseti tisíc, kup si buď 4 nebo použitý a nebo si počkej do podzimu, kdy by měla být vydána levná verze iPhonu (ta by měla být okolo těch 10 000, myslím) Tereza

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 120 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

recenze62Recenze Huawei P10: duální evoluce
vydáno |
Jiří Vencl
| recenze
Nové vlajkové lodě od Huawei přicházejí na český trh a ambice mají vskutku vysoké, nuž posuďte sami: vylepšený duální fotoaparát Leica s portrétním režimem, vysoký výkon, rychlé nabíjení, krásné tělo nebo v neposlední řadě nová čtečka otisků prstů. Jak to funguje v reálu a co na to konkurence? To prozradí naše recenze, kde jako obvykle nechybí ani videopohled.
2Apple aplikace týdne: National Geographic World Atlas
vydáno |
Michal Marek
| článek
Aplikací týdne jsme tento týden zvolili šikovný kapesní atlas světa od National Geographic. Ten přináší interaktivní mapu celého světa a zároveň je studnicí užitečných zeměpisných informací. Potěší i možnost pracovat se špendlíčky, měřit vzdálenosti nebo si procházet zajímavé statistiky. Aplikace vyniká i krásným uživatelským rozhraním.
3mobilenet.cz před 5 lety: konec Android Marketu a novinky od Sony
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Server mobilenet.cz byl spuštěn již v roce 2005 a od té doby nám uplynulo už více než jedenáct let. Rozhodli jsme se proto v našem seriálu zavzpomínat, co se dělo před několika lety v mobilním světě, případně přímo u nás na mobilenet.cz. Každých čtrnáct dní se ohlédneme o pět let zpět. V dnešním díle se tedy nacházíme v březnu 2012.