Apple iPhone 5s
recenze

Apple iPhone 5s

(r)evoluce jablečného úsilí

Ať už máte telefony od Apple v oblibě, nebo jimi opovrhujete, jedno se jim přiznat musí. Málokterá novinka výrobce mobilních telefonů dokáže vzbudit tolik různých emocí, jako právě Apple se svými iPhony. Dnes recenzovaný Apple iPhone 5s rozhodně není žádnou výjimkou. Opět se můžete těšit na ukázkové zpracování, odladěné prostředí a perfektní navázání na další Apple zařízení a služby. Oficiální cenovka startující na 17 390 Kč bez úvazku za nejnižší paměťovou verzi už však takovou radost neudělá. Otázka zní jasně: stojí tedy vůbec za to?

Nedávno recenzovaný, plastový a barevný Apple iPhone 5c byl do jisté míry zajímavým ‘‘předskokanem‘‘, vrcholným modelem v portfoliu je však iPhone 5s. Ten je přímým nástupcem velice oblíbeného iPhonu 5, který vzhledem k větší úhlopříčce displeje zavedl nový rozměrový standard, změnou navíc prošel také použitý materiál. Apple iPhone 5s je po designové a konstrukční stránce téměř identickým dvojníkem iPhonu 5, hlavní změny se odehrály, jako vždy u „skového“ vylepšení, uvnitř. Do jaké míry se však jedná o revoluci, je na zvážení každého z vás. .

Nepřehlédněte:

Hlavním ‘‘tahákem‘‘ iPhonu 5s je bezesporu nová možnost autorizace, tedy čtečka otisků prstů (Touch ID, chcete-li). Tato šikovná a čas šetřící novinka umožňuje snadné odemknutí prostředí telefonu pomocí vašeho přednastaveného otisku, stejně jako rychlejší autorizaci v App Store. Další zajímavostí je použití 64-bitového procesoru A7. Toto vylepšení mnozí označují jako ‘‘marketingové pozlátko‘‘, jak jste se už ale mohli dočíst v našich prvních dojmech, nárůst rychlosti je opravdu znatelný. Když k těmto novinkám přičteme léty osvědčený ekosystém, stabilní základnu v podobě App Store a perfektní provázanost, jen těžko budete hledat srovnatelně dospělé zařízení.

Apple iPhone 5s na oficiálních snímcích

Technické parametry Apple iPhone 5s

Kompletní specifikace
Konstrukce123,8 × 58,6 × 7,6 mm, 112 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4" (1 136 × 640 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 488), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetApple A7, CPU: 2×1,3 GHz, GPU: PowerVR G6430
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB / 64 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 100 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémiOS 12
Akumulátor1 570 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 2:17 hodin
Dostupnostzáří 2013,

Apple iPhone 5s – videopohled

Srovnání Apple iPhone 5, 5s a 5c

Ještě než se pustíme do samotné recenze Apple iPhone 5s, podíváme se na krátké srovnání, ve kterém si porovnáme iPhone 5, 5s a 5c. Jak si můžete povšimnout, změny rozhodně nejsou nijak revoluční.

Apple iPhone 5s, 5c a 5 vedle sebe.
Apple iPhone 5 Apple iPhone 5s Apple iPhone 5c
Verze operačního systému iOS7 7.0.3 iOS7 7.0.3 iOS7 7.0.3
Rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 123,8 × 58,6 × 7,6 mm 124,4 × 59,2 × 8,97 mm
Hmotnost 112 gramů 112 gramů 132 gramů
Velikost displeje 4 palce 4 palce 4 palce
Rozlišení displeje 640 × 1 136 640 × 1 136 640 × 1 136
Kapacita baterie 1 440 mAh 1 570 mAh 1 507 mAh
Čip Apple A6 Apple A7 (64-bit) Apple A6
Paměťové varianty 16/32/64 GB 16/32/64 GB 16/32 GB
Fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
Clonové číslo F2.4 F2.2 F2.4
Přední kamera 1,2 Mpx 1,2 Mpx 1,2 Mpx
Materiál hliník hliník polykarbonát
Barvy černá, bílá černá, bílá, zlatá žlutá, zelená, modrá, růžová, bílá

(nejlepší hodnota, nejhorší hodnota, změna, nová barva, beze změny)

Vzhled a obsah balení

Apple iPhone 5s vsází, stejně jako všechny předešlé generace (až na výjimku potvrzující pravidlo iPhone 5c) na malou, subtilní papírovou krabičku, ve které naleznete opravdu jen to nejnutnější. Vzhledově krabička ničím extra nezaujme, na přední straně je v životní velikosti vyobrazený samotný telefon v dané barevné variantě, na zadní straně pak naleznete všechny důležité informace o zařízení samotném. To už ale všichni známe.

Základní balení Apple iPhone 5s

Samotné rozměry krabičky, která je jen o něco málo vyšší než samotný telefon napovídají, že nadstandardní příslušenství v ní rozhodně očekávat nemůžeme. Přesto volné místo prakticky neexistuje. Hned navrchu naleznete, dle zvyklostí v plastové vaničce, samotný telefon. Pod ní pak naleznete nezbytnou dokumentaci, různé uvítací příručky v několika jazycích (podle země, ve které jste telefon zakoupili) a samozřejmě také sponu/jehlu na vyjmutí slotu pro nanoSIM kartu. Pod dokumentací se skrývá nezbytný datový kabel, zástrčka do sítě a samozřejmě také v čtvercové krabičce schovaná EarPods sluchátka. Toť vše.

Design a konstrukce

Co se týče zběžného pohledu na iPhone 5s, neliší se novinka nijak od iPhone 5 a 5c. Protáhlý design, stejné rozestavění ovládacích prvků, zaoblené hrany a minimalistické pojetí. Na své místo byl opět po vzoru iPhonu 5 dosazen hliníkový kryt, který navozuje pocit luxusu. S plastovou skořepinou iPhonu 5c se tak provedení nedá vůbec srovnávat, vrcholný model si zkrátka žádal luxusnější zpracování. Díky použitému materiálu je telefon pevný jako skála, na jakýkoliv, byť sebemenší nepříjemný zvuk konstrukce tedy rovnou zapomeňte. Alespoň v tomto ohledu by se měl iPhone 5s zavděčit každému.

Apple iPhone 5s

Telefon můžete zakoupit hned ve 3 barevných variantách, kromě námi testované černé, kterou Apple označuje jako ''Space Grey'' můžete zakoupit také variantu Silver a Gold. Sjednocujícím znakem dvou posledně jmenovaných barevných variant je bílá přední část telefonu. Přední část telefonu v barevné variantě Space Gray je naopak temně černá, zadní strana (hliníková část) je pak tmavě šedá - ta je nově mnohem světlejší, než jak tomu bylo u černé varianty iPhonu 5, proto také to nové označení. Vrchní a spodní anténová část zadního krytu je pak opět temně černá a navíc skleněná. My musíme uznat, že se nové a pozměněné barevné varianty iPhonu 5s opravdu povedly a i námi testovaná nejkonzervativnější černošedá barva působí svěžím dojmem. Nejvíce pozornosti pak bude poutat zlatá barevná varianta. Je to vůbec poprvé, co si iPhone v této barvě můžete oficiálně koupit. V reálu ale není zlatá tak křiklavá jako na snímcích a telefon je v rámci možností celkem decentní, i když někomu už by mohl připadat lehce kýčovitý.

Apple iPhone 5s - detailní pohled

Na zadní straně telefonu naleznete ve vrchní levé části tvrzené sklíčko čočky integrovaného 8Mpx fotoaparátu, vedle ní se umístil druhý mikrofon, který oceníte při nahrávání videí a také jako eliminátor okolních ruchů při telefonování. Ještě vedle reproduktoru nalezneme novou dvojitou LED diodu, kde každá LED dioda má trochu jiný barevný nádech pro co možná nejreálnější osvit objektů. Poslouží nejen jako blesk při zhoršených světelných podmínkách, ale také jako výkonná svítilna. Nechybí samozřejmě ani obligátní zatemněné jablíčko, které už naštěstí není tolik náchylné na škrábance a ve spodní části klasické popisky. Podíváme se také na přední stranu, kterou z velké části zaplňuje 4palcový IPS displej, nad kterým pak nalezneme reproduktor a všechny nezbytné senzory, které naštěstí nejsou díky černé barvě viditelné. Místo si zde našla také sekundární kamera pro videohovory.

Pohled na 8Mpx fotoaparát a dvojitou LED diodu

Pod displejem nalezneme obligátní ''Home button'', A ten, jak už všichni víme, prošel radikální změnou. Z hlediska designu můžeme rovnou zapomenout na bílý čtvereček, který se ukrýval uvnitř tlačítka. Tlačítko už také nově není vypoulené, ale hezky zarovnané. Aby nedošlo k jeho poškození/poškrábání, je zapuštěné zhruba desetinu milimetru pod okolní povrch. Ta nejzásadnější změna se ale uskutečnila pod povrchem tlačítka, nachází se zde totiž čtečka otisků prstů, které věnujeme samostatný odstavec, teď se o ní vice rozepisovat nebudeme. To je z přední strany vše, žádné překvapení však nenalezneme ani na bocích telefonu. Rozestavění prvků po obvodu telefonu je totiž opět totožné. Vrchní strana hostí pouze tlačítko pro vypnutí/oživení displeje, na levé straně nalezneme posuvné tlačítko pro vypnutí/zapnutí všech zvuků a dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, na pravé straně nenalezneme krom slotu na nanoSIM kartu a malého otvoru pro zasunutí spony nic dalšího a spodní strana nabízí zleva 3,5 milimetrový jack konektor, designovou mřížku mikrofonu, proprietární Lightning konektor a mřížku výstupu hlasitého reproduktoru.

Apple iPhone 5s ze všech stran

Co se týče rozměrů, Apple iPhone 5s je totožně velký (malý), jako jeho předchůdce iPhone 5. Celkové rozměry jsou tedy 123,8 × 58,6 × 7,6 mm a i hmotnost obou telefonů je totožná - 112 gramů. V tomto případě není důvod nezměněné rozměry kritizovat. iPhone 5s je tak akorát velký a celkové rozměry jsou odpovídající 4palcovému displeji. Je to v podstatě jediný telefon v dnešní době se špičkovou výbavou a zároveň kompaktními rozměry a takto nízkou hmotností. Konkurence s Androidem a Windows Phone cílí o palec výše. Zamrzí ostřejší hrany telefonu, které jsou trochu nepříjemné při delším držení, to je ovšem vykoupeno designovým pojetím telefonu a majitelé iPhonu 5 jistě vědí, o čem mluvím. Potěší zejména nízká tloušťka a hmotnost telefonu, bez problému se tak vejde do jakékoliv kapsy. Použití hliníkových krytů však přináší další možné úskalí - škrábance a odřeniny. Také u iPhone 5s se objevily informace, že telefon může být poškrábaný už při vybalení z krabice. U našeho testovacího vzorku jsme však na podobný problém nenarazili. A to ani během samotného testování. Proti pozdějšímu mechanickému poškození se můžete bránit nákupem některého z nových obalů, které Apple představil zároveň s iPhonem 5s.

Diskuze ke článku
Jan Bartoš
Jan Bartoš
A těch změn.....it..... také není tolik....
zbrenda wols
no tak o tom odladenom ios 7 by som radsej pomlcal. mam ip5 takze hovorim z praxe. a dnesny itunes pre windows? to je katastrofa sama o sebe. tak neodladeny spomaleny tazkopadny a obmedzeny program na spravu som este nevidel
Pavel
Jen bych Vás opravil, Slo-mo video je v rozlišení 720p ;)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze