Je váš iPhone skutečně bezpečný? Poradíme, jak odhalit zákeřný spyware Pegasus

Je váš iPhone skutečně bezpečný? Poradíme, jak odhalit zákeřný spyware Pegasus
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • K „nakažení“ telefonu stačí například přijmout zprávu skrze iMessage, tu není potřeba otevřít ani s ní jakkoliv interagovat
  • Pegasus funguje na bázi zero-day a zero-click a vytvořila jej izraelská společnost
  • Aplikace iVerify vám pomůže ověřit, zdali jste se nestali terčem tohoto špehovacího softwaru

iPhony a zařízení Apple se obecně řadí k jedněm z nejlépe zabezpečených, přesto se téměř nikdy nelze spoléhat na 100% bezpečnost ve všech případech. Příkladem toho, že žádný operační systém nemůže být ze své podstaty nikdy 100% bezpečný, je špehovací software Pegasus, o kterém jsme vás dříve již několikrát informovali. Tento spyware vyvinutý izraelskou společností je využívaný vládami různých států ke špehování politiků, aktivistů apod. a Apple se proti němu snaží bojovat. Například v roce 2023 byl iOS 16.6.1 specificky zaměřen na zabezpečení iPhonů proti tomuto škodlivému softwaru, který funguje na bázi zero-day a zero-click, což znamená, že majitel napadaného telefonu nemusí učinit žádný krok, přesto se vetřelec dostane do jeho zařízení.

Stejně jako Apple však pochopitelně nespí na vavřínech ani tvůrci spywaru Pegasus, který tak stále představuje nebezpečí. Jsou známé případy, kdy k „nakažení“ telefonu stačí pouze přijmout zprávu skrze iMessage, tu není potřeba otevřít ani s ní jakkoliv interagovat. Report Amnesty International uvádí, že je Pegasus používán k potlačování lidských práv a cílení dalších nevinných osob, je tedy až s podivem, že proti tvůrcům nezakročí alespoň izraelská vláda, která jej však dost pravděpodobně rovněž využívá.

V každém případě si nyní můžete ověřit, zdali váš telefon náhodou neobsahuje Pegasus. Bezpečnostní společnost iVerify, která nabízí řešení pro organizace a společnosti, se rozhodla vytvořit jednoduchou aplikaci, s jejíž pomocí můžete ověřit bezpečnost vašeho iPhonu. Pegasus pochopitelně cílí převážně na politiky, aktivisty nebo investigativní novináře, nicméně iVerify uvedlo, že již skrze mobilní aplikaci zjistili přítomnost Pegasu u sedmi telefonů uživatelů, kteří v těchto pozicích nebyli. Aplikaci, která vás vyjde na 29 Kč a je standardně dostupná na App Storu jsme sami vyzkoušeli, viz přiložené screenshoty.

Skutečně fascinující je, že cílem nebyli jen novináři a aktivisté, ale i obchodní lídři, lidé řídící komerční podniky a osoby na vládních pozicích,“ říká Rocky Cole, provozní ředitel společnosti iVerify a bývalý analytik Národní bezpečnostní agentury USA. „Vypadá to mnohem více jako cílový profil průměrného malware nebo běžné APT skupiny, než jako příběh, který se šíří o zneužívání žoldáckého spywaru k cílení na aktivisty. To se samozřejmě děje, ale tento průřez společnosti bylo překvapivé zjistit.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze