O tom, že se oficiální cestou nesmějí prodávat v Indonésii telefony, které alespoň z 35 % nevznikly v zemi, jsme vás už několikrát informovali. Kvůli tomu například Apple nemůže stále prodávat iPhony ve čtvrté nejlidnatější zemi světa s cca 275 milióny obyvatel, a to ani přestože uzavřel se zemí dohodu o vybudování továrny na výrobu jeho sledovacího zařízení Airtag. Ta má konkrétně vzniknout na indonéském ostrově Batam poblíž Singapuru, což je zóna volného obchodu (Free Trade Zone, FTZ), tedy speciální oblast s minimálními překážkami pro podnikání.
Apple přitom v Indonésii investuje nemalé finanční prostředky, což dokazuje, že každý pátý ze všech vyrobených AirTagů má v budoucnu pocházet právě z Indonésie. Ačkoliv oficiální vyjádření indonéské vlády zatím neexistuje, mělo by jít o investici v ekvivalentu 1 miliardy dolarů (cca 24,5 miliard korun), která vytvoří pracovní příležitost pro asi tisíc zaměstnanců.
Agentura Reuters ale nyní přichází s čerstvými informacemi, podle nichž ani po této domluvě neexistuje cesta k tomu, aby místní ministerstvo průmyslu vydalo povolení prodávat v zemi iPhony, protože AirTag nemá žádné přímé vztahy s iPhony. Země tvořená 17 508 ostrovy tak stále trvá na tom, aby v ní Apple vybudoval továrnu přímo na iPhony, případně v Indonésii vyvíjel software či investoval do vývoje.