Na kolik si Apple cení možnost prodávat iPhony na indonéském trhu?

Na kolik si Apple cení možnost prodávat iPhony na indonéském trhu?
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Indonésie zaujala nátlakovou strategii ve vyjednávání s technologickými společnostmi
  • Podle některých by se jí to však nemuselo dlouhodobě vyplatit
  • Aktuálně donutila Apple desetinásobně navýšit investiční nabídku

Nedávno jsme vás informovali o relativně přísném postupu indonéské vlády, která si prosadila zákon o „lokální“ výrobě smartphonů. Ten konkrétně vyžaduje, aby telefony prodávané na indonéském trhu byly alespoň ze 40 % tvořeny z lokálně vyráběných komponentů, což nesplňuje Google ani Apple. Apple však navrch čelí odvetě za proinvestování menší částky, než původně přislíbil. V přepočtu se jedná o zhruba 2,2 miliardy Kč namísto původních 2,5 miliard Kč. Výsledkem je to, že v zemi je zakázán nejen prodej iPhonů 16, ale také jejich vlastnictví. Ministr průmyslu Gumiwang Kartasasmita konkrétně uvedl: „Pokud existuje iPhone 16, který může fungovat v Indonésii, mohu říci, že toto zařízení je nelegální. Nahlaste nám to, prosím.


A zdá se, že se indonéské vládě povedlo Apple skutečně namotivovat ke změně přístupu, uvádí exkluzivní informace od reportérů Bloomberg .

Podle agentury Bloomberg nabídl Apple indonéské vládě 100 milionů dolarů (zhruba 2,4 miliardy Kč) namísto předešlých 10 milionů dolarů (přibližně 240 mil. Kč). Nově nabídnutá částka má být proinvestována v průběhu dvou let. Podle všeho ale aktuálně indonéská vláda chce přinutit Apple, aby investovala primárně do oblasti výzkumu a vývoje smartphonů na indonéském území.

Pokud bude nabídka Applu přijata, respektive se domluví s indonéskou vládou, získá Apple opět plný přístup k 278 milionům (potenciálních) zákazníků. Podle agentury Bloomberg by však mohla takováto nátlaková strategie také ohrozit technologickou budoucnost Indonésie, konkrétně odradit další technologické společnosti od vstupu na indonéský trh.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze