Mobilní technologie se neustále vyvíjí a výkon dnešních smartphonů si v mnohém nezadá ani s klasickými počítači. V souvislosti s rostoucími nároky uživatelů a stále lepším hardwarem se Google rozhodl zatlačit na vývojáře a přinutit je vyvíjet všechny nové aplikace v 64bitové verzi.
Hlavním důvodem je možnost využití plného potenciálu výkonu smartphonů. Spokojenější by však zároveň měli být i uživatelé – ti by měli ocenit lepší výkon například při hraní her. Vývojáři se navíc nemohou vymlouvat na to, že nebyli na nic upozorněni předem, Google s tímto požadavkem totiž přišel již v roce 2017 (viz. časová osa). Nyní však dostali vývojáři pevně stanovené časové ultimátum, kterého se musí držet, neboť začátkem srpna 2021 budou všechny aplikace, které nepodporují 64bitovou architekturu, automaticky vyřazeny z Obchodu Play (pochopitelně s výjimkou zařízení, která 64bitovou architekturou nedisponují).
Rozdílnou situaci můžeme pozorovat u Applu, kde se staly 64bitové aplikace normou již od roku 2017 s nástupem iOS 11. V případě Googlu se však operační systém Android vyskytuje na nepřeberném množství různě výkonných smartphonů, tabletů, chytrých stojánků, ale i dalších netradičních zařízení, takže je zde situace mírně komplikovanější.