Google představil elegantní způsob, jak eliminovat riziko nákazy (nejen) koronavirem

1
Google představil elegantní způsob, jak eliminovat riziko nákazy (nejen) koronavirem
Fotografie: Michal Pavlíček, mobilenet.cz
  • Sledování obsazenosti veřejných dopravních prostředků se rozšíří do 100 států
  • Uživatelé Google Map budou moci zjistit, jak moc obsazená je tramvaj, metro nebo autobus
  • Google k analýze využívá AI i data uživatelů

V červnu 2019 Google poprvé ukázal zajímavou funkci Google Map, pomocí které je možné sledovat obsazenost dopravních prostředků MHD, vlaků či autobusů. Uživatelé se tak mohli ve vybraných 200 městech po celém světě předem dozvědět, jestli bude v tramvaji dostatek místa pro komfortní přepravu, nebo jestli se budou muset mačkat v přecpaném vagónu, což je pro většinu obyvatel měst noční můrou nejen z hlediska komfortu, ale také vyššího rizika nákazy koronavirem či jinou infekční nemocí.

Google se proto rozhodl tuto praktickou funkci (v originále nazývanou jako „Crowdedness Predictions“) rozšířit do celkem 100 států, ve kterých se tak uživatelé využívající Google Mapy předem dozví, jaká je pravděpodobnost, že si v dopravním prostředku budou moci sednout (nebo jestli se do něj vůbec vměstnají). Díky větší vzdálenosti, kterou mohou uživatelé veřejné dopravy udržovat mezi sebou, za předpokladu, že linka není přílišně obsazená, tak mohou rovněž snížit riziko nákazy koronavirem.


Google k analýze obsazenosti dopravních prostředků využívá umělou inteligenci, ale také data od uživatelů Google Map či historické trendy. Na oficiálním Google blogu se však zároveň dočtete, že byly všechny funkce designovány s důrazem na soukromí uživatelů, veškeré údaje tak mají být anonymizované. V New Yorku a Sydney byla dokonce spuštěna pilotní funkce sledování obsazenosti na úrovni jednotlivých vagónů.

Další novinkou pro ty, kteří mají zapnutou historii polohy, je možnost získat přehled o tom, jaké dopravní prostředky v daném měsíci využívali, jakou vzdálenost a kolik času na cestách strávili, ale také informaci o tom, kolik času tráví na různých místech.

Související články
Diskuze ke článku
Janek Fanek
Janek Fanek
Bohužel, otevřel jsem mapu Praha a přes veškerou snahu jsem obsazenost dopravních prostředků nenašel. Možná někdy příště.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze