A je to tady: USB-C má být v EU povinný konektor do dvou let

1
A je to tady: USB-C má být v EU povinný konektor do dvou let
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Přechod na USB-C se má týkat nejen telefonů, ale i další elektroniky
  • Bude vyžadován i jednotný nabíjecí standard a oddělení nabíječky od telefonu
  • O nařízení bude ještě hlasovat Evropský parlament, pak začne běžet dvouleté přechodné období

Po více jak deseti letech dohadování, doporučování a rozvažování máme konečně jasno: elektronika prodávaná na území Evropské unie bude muset být vybavena konektorem typu USB-C. Počítá s tím návrh Evropské komise. Ještě jej musí schválit Evropský parlament a Rada, pak začne běžet přechodné dvouleté období. Co všechno bude po jeho skončení jinak?

1. USB-C vždy a všude

Největší pozornost na sebe strhává samozřejmě vynucená podoba konektoru. Nařízení se nemá týkat pouze mobilních telefonů, ale prakticky veškeré drobné elektroniky: tabletů, fotoaparátů, sluchátek, reproduktorů... EU si ve zprávě přivlastňuje zásluhy za to, že se počet konektorů zredukoval z 30 na 3, ale i to je pořád moc. Kromě zmatků tak vzniká i zbytečné množství elektroodpadu.

Redakce mobilenet.cz komentuje: „Je dobře, že se návrh zaměřuje i na příslušenství. Na druhou stranu je USB-C o něco větší a dražší, což následně pocítí zákazníci v kategoriích, jako jsou levná bezdrátová sluchátka a další příslušenství, kde stále vládne microUSB. Nařízení EU ale jen urychlí přirozený vývoj. Jedinou otázkou zůstává, jak se k problémům postaví Apple. Přejde na USB-C, jako to udělal u iPadů? Bude se soudit? Obejde nařízení tím, že k telefonům pro Evropu přibalí redukci? Tohle bude ještě zajímavé...

2. Nabíječka už není součást mobilu

Další zařízení vyžaduje, aby si spotřebitelé mohli zakoupit nové zařízení i bez přibalené nabíječky. Tu mnohdy nevyužijí, takže vzniká až tisíc tun zbytečného elektronického odpadu ročně.

Redakce mobilenet.cz komentuje: „Zde přichází EU s příslovečným křížkem po funuse a jen naskakuje na vlnu, kterou zahájili sami výrobci. Ti i u nejluxusnějších modelů razí myšlenku co nejúspornějšího balení a týká se to nejenom přechodu z plastu na papír, ale i obsahu balení. Není daleko doba, kdy budeme nové mobily kupovat v papírovém sáčku jako dnes rohlíky. Výrobci se sice zaklínají ekologií, ale moc se jim líbí i to, že prodejem příslušenství zvlášť vydělají více.

3. Jeden nabíjecí standard pro všechny

Odstavec o „harmonizované technologii rychlého nabíjení“ říká, že chce: „zabránit tomu, aby různí výrobci neodůvodněně omezovali rychlost nabíjení, a zajistit, aby rychlost nabíjení byla při používání jakékoli kompatibilní nabíječky pro dané zařízení stejná.“ Přeloženo do „lidštiny“ to znamená, že se výrobci budou muset shodnout nejenom na konektoru, ale i standardu pro rychlé nabíjení.

Redakce mobilenet.cz komentuje: „Toto bude teprve legrace. Zatímco svět konektorů obsahuje tři kousky, ve standardech pro rychlé nabíjení bychom se dopočítali nižších desítek, pokud zahrneme všechny možné verze. A je to naprostá džungle. Někdy nejsou zpětně kompatibilní ani standardy od jednoho výrobce, jindy to zase vypadá, že jeden standard je kopií druhého a jen se prodává pod jiným názvem. Ještě před pár lety bych si vsadil, že postupně převládne QuickCharge, nyní ale vypadá nejnadějněji Power Delivery, které zvládá i notebooky a větší přístroje. Každý výrobce přitom tvrdí, že jeho standard je výkonnější a šetrnější než ty ostatní. Spotřebitelé by sice sjednocení uvítali, ale zase ne za cenu toho, že by se zastavil vývoj.

Související články
Diskuze ke článku
Ben Ben
Ben Ben
Naposledy upraveno: 24. 9. 2021 11:27
Tak Apple zrusi konektor uplne a necha jen ten jejich magsafe a smolik. U iPhonu o usb-c nejspis ani neuvazoval. I kdyz naposledy ejakulovali u predstaveni iPadu Mini jak je usb-c o vesmir lepsi... a nasledne u novych iPhonu o par minut pozdeji ticho po pesine 🤣🤣🤣

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze