Firefox OS živě z Berlína: jaký je nový OS od Mozilly? + komentář

Na berlínské Campus Party jsme navštívili přednášku týkající se nového operačního sytému s liškou ve znaku. Dostali jsme dokonce i možnost pohrát si s prototypem zařízení s tímto systémem. Jaký vůbec vypadá a s jakým ovládáním přichází Firefox OS? V komentáři se také zamyslíme nad perspektivou nové platformy.

Ve změti stovek různých počinů, které byly na programu při příležitostí sjezdu Geeků v Berlíně s názvem Campus Party (podrobná reportáž vyjde na mobilenetu zítra), konaném v minulém týdnu, jsme nalezli také přednášku týkající se nového operačního sytému od Mozilly. Vedl ji Christian Heilmann, vývojář z Mozilla Foundation, a týkala se nového operačního systému, který Mozilla připravuje za podpory nadnárodního operátora Telefónica.

Přednáška o Firefox OS na Campus Party v berlíně

Na přednášce zaznělo to, co už povětšinou víme již delší dobu. Mluvilo se o způsobu vývoje aplikací za pomoci moderních webových technologií HTML5, což by mělo zajistit zjednodušení procesu vytváření aplikací samotných. Po skončení přednášky jsme měli možnosti si vyzkoušet i prototyp telefonu, na kterém běžel v minulém týdnu sestavený (vývoj probíhá prakticky neustále) Firefox OS, kódově nazývaný B2G neboli Boot to Gecko.

Jedním z výrobců smartphonů s Firefox OS bude čínské ZTE

Na první pohled systém svou filozofií i designem velice připomíná Android a iOS. Nabídne všechny jejich funkce v jednom. Nechybí tu tedy zamykací obrazovka, mimochodem řešená gestem swipe to unlock, notifikační výsuvná lišta se zkratkami pro ovládání bezdrátových sítí nebo seznam nainstalovaných aplikací. Ty nejsou jako u Androidu soustředěny v menu, ale stejně jako u iPhonu v iOS přímo na základní obrazovce.

Firefox OS – preview

Právě přílišná podobnost s konkurenčními platformami, kterou se Firefox OS vůbec nesnaží zakrýt, by mu ale paradoxně mohla docela uškodit. Všechny výše popsané a ještě mnoho dalších funkcionalit jsou totiž v drtivé většině případů chráněny patenty. Mozilla s Telefónicou tedy dříve či později budou muset tento problém vyřešit, a to nejspíše cestou hrazení licenčních poplatků majitelům patentů. Otázkou je, zda se to oběma společnostem při velmi nízké ceně zařízení s tímto systémem bude vyplácet.

Každopádně vývojáři z Mozilly mají do světového mobilního kongresu v Barceloně, který se uskuteční tradičně v únoru příštího roku, a kde mají být představeny první telefony s Firefox OS, které se budou reálně prodávat, ještě relativně dost času na to celý sytém upravit tak, aby se placení licenčních poplatků buď úplně vyhnuli nebo alespoň je co nejvíce snížili.

Diskuze ke článku
gior
Je to sice OT (ale asi pořád lepší než recenze na kopii kopie), má nokia E7 dostala větší cca. 300 MB update z v. 111.30.609 na 111.040.1511. Co přesně obsahuje zatím nevím.
Joudovi
A proč to píšeš sem, ty joudo? Běž k lékaři.
A proc ne?
Je to jedina zajimava informace u tohoto clanku (samotny clanek nevyjimaje). Cos potvrzuje i fakt, ze od vcerejska tu pribyla jen jedna reakce, ktera taktez nesouvisi s mozillou os.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze