ČTÚ zahajuje aukci 5G, Vodafone mluví o sporech u soudů i Evropské komise

2
ČTÚ zahajuje aukci 5G, Vodafone mluví o sporech u soudů i Evropské komise
Fotografie: pixabay.com
  • Dnes Český telekomunikační úřad zahájil výběrové řízení, podle jehož výsledků přidělí vítězům rádiové kmitočty v pásmech 700 MHz a 3 400–3 600 MHz
  • Kriticky se k podmínkám aukce vyjádřil Vodafone – dokonce podle něj hrozí kolaps celé aukce a její zrušení

ČTÚ dnes zahájil výběrové řízení, v jehož rámci udělí na základě výsledků elektronické aukční fáze vítězným uchazečům příděly rádiových kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3 400–3 600 MHz. Současně zveřejnil tabulku s vypořádáním připomínek obdržených ve veřejné konzultaci zahájené na počátku června tohoto roku.


Cílem ČTÚ je podle tiskového vyjádření nastavením podmínek výběrového řízení především podpořit hospodářskou soutěž, zajistit efektivní využívání rádiových kmitočtů a podpořit technologickou inovaci a rozvoj budoucích sítí 5. generace. Současně ČTÚ podmínkami aukce podpoří i budoucí komunikaci krizových a bezpečnostních složek (PPDR komunikace).

Pro dosažení těchto cílů ČTÚ na základě důsledného vyhodnocení veřejné konzultace především:


  • vyhradil ucelený úsek 2× 10 MHz v pásmu 700 MHz pro nové zájemce o vstup na mobilní trh,
  • stanovil pro obě nabízená kmitočtová pásma spektrální limity se zohledněním rozsahu již dosud držených rádiových kmitočtů účastníků výběrového řízení,
  • stávajícím mobilním operátorům stanovil podmínku poskytnutí služeb národního roamingu ve prospěch nových operátorů, pokud tito splní stanovené podmínky pro rozvoj vlastních 5G sítí,
  • definoval závazek pronájmu kmitočtů ve prospěch podpory Průmyslu 4.0.,
  • definoval rozvojová kritéria pro rychlý rozvoj nových sítí, včetně termínů pro pokrytí dálničních a železničních koridorů,
  • stanovil podmínky pro poskytnutí služeb PPDR komunikace na základě budoucí zakázky Ministerstva vnitra.

Podmínky výběrového řízení ČTÚ připravil s využitím zkušeností z vlastní analytické činnosti trhu elektronických komunikací, poznatků získaných v opakované veřejné konzultaci s odbornou veřejností i dotčenými subjekty a projednáním s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ucelenou dokumentaci výběrového řízení ČTÚ zveřejnil v Telekomunikačním věstníku a na elektronické úřední desce.

Přihlášky do výběrového řízení ČTÚ přijímá do 30. září 2020. Následující den obálky s přihláškami otevře a po jejich posouzení obdrží žadatelé informaci o splnění či nesplnění podmínek účasti. Úspěšní žadatelé obdrží pozvání do aukční části výběrového řízení.

Vodafonu se vyhlášené podmínky nelíbí, mluví o sporech u soudů i Evropské komise

Vyjádření k aukci 5G kmitočtů nám poskytli zástupci operátora Vodafone. V něm uvádějí, že vyhlášené podmínky, které se v podstatě neliší od návrhu zveřejněného před dvěma měsíci, nedoručí sítě a služby 5G, které Česká republika pro svou budoucnost potřebuje. Podle Vodafonu podmínky aukce demotivují od potřebných investic do budování 5G sítí, zejména v mimoměstských oblastech, což bude nakonec ke škodě především občanů, podnikatelů a firem. Také dodává, že na protiprávnost a diskriminaci navržených podmínek upozorňovala rovněž Evropská komise. Tyto výtky podle Vodafonu ČTÚ nijak nezohlednil, stejně jako v mnoha směrech překračuje své pravomoci a nerespektuje česká i evropská regulační pravidla.


Vzhledem k tomu, jaké jsou v podmínkách chyby a problémy, lze podle zástupců Vodafonu očekávat, že tato aukce vyvolá spory u soudů i Evropské komise. Nakonec dodává, že podmínky dávají prostor pro spekulativní chování a nedá se vyloučit ani kolaps celé aukce a její zrušení, jak už se jednou stalo v roce 2013.

Související články
Diskuze ke článku
Petr Lenk
Petr Lenk
Když se to VF CZ nelíbí, tak ať se neúčastní.
htcjirka
htcjirka
Naposledy upraveno: 8. 8. 2020 17:47
Vodafone si myslel, ze ke kmitoctum prijde pohodlne a nejlepe zdarma a ono ejhle.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze