Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v tiskové zprávě informoval o tom, že v rámci dotační výzvy „Technické prostředky pro 5G v železničních vozech“, jejímž cílem je vylepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb uvnitř vlakových vozů, úřad obdržel čtyři žádosti od tří dopravců. Dvě žádosti na opakovače a na úpravu oken na propustná podaly České dráhy, jednu na opakovače dopravce Leo Express a jednu na výměnu oken za propustná RegioJet. Dohromady by se měla tedy vylepšit dostupnost signálu v téměř 670 vozech, alokovaná částka 300 milionů by tedy měla být prakticky celá využita. Původním cílem výzvy přitom bylo vylepšit signál v 350 vlakových vagonech.
Máme radost, že do dotační výzvy na zlepšení signálu v železničních vozech se přihlásili tři dopravci se čtyřmi projekty. Celkem by měl být významně zlepšen signál v skoro 670 vozech, a to v průběhu roku 2025. https://t.co/bzReqYLXrL
— ČTÚ (@ctu_cz) September 2, 2024
Iniciativa „Technické prostředky pro 5G v železničních vozech“ má za cíl vybavit železniční vozy pro osobní přepravu, jež operují převážně na železničních koridorech Transevropské dopravní sítě (TEN-T), opakovači nebo propustnými okny (o nich si můžete více přečíst v našem dřívějším článku) pro zajištění dostupnosti mobilního signálu, včetně nových 5G sítí uvnitř vozů. Připomeňme, že se Český telekomunikační úřad pokrytí železnic věnuje v poslední době intenzivněji, o čemž svědčí i jeho nedávné nařízení operátorům O2 a T-Mobile. Na vylepšení signálu ve vlacích nicméně dlouhodobě pracují například i samotné České dráhy, které nejenže již instalovaly výše zmíněná speciální okna lépe propouštějící signál, ale také výrazně rozšířily dostupnost Wi-Fi ve vlacích.
„Zájem o naši první dotační výzvu předčil naše očekávání a jsme rádi, že v krátké době by měla vést k zásadnímu zlepšení kvality a dostupnosti mobilních služeb pro cestující ve vlacích,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert. Všechny dotované projekty musí být realizovány do konce roku 2025.