Stejně jako každý rok, i letos AnandTech zveřejnil výsledky interního testování výpočetního výkonu nejnovějších čipsetů od Applu a porovnal je s loňskou generací. Během Apple Keynote, kde byly nové iPhony představeny, bylo uživatelům slíbeno, že se mohou těšit na 20% nárůst rychlosti oproti předchozí generaci. Je tomu tak doopravdy, nebo šlo jen o marketingovou frázi?
At long last, our deep dive review of Apple's iPhone 11 family and A13 SoC. @andreif7 has once again done a masterful job going over the phone, what makes it tick, and both where Apple has improved on things and where they still need to do betterhttps://t.co/hMvMY9am0u pic.twitter.com/gvG6xaGOCc
— AnandTech (@anandtech) October 16, 2019
Při bližším zkoumání a srovnávání výkonu CPU bylo zjištěno, že je nový A13 Bionic skutečně o 20 % rychlejší oproti předchozímu čipsetu A12 Bionic. Aby však mohlo být tohoto navýšení dosaženo, zvýšila se rovněž energetická náročnost – maximální energetický odběr jednotlivých jader byl v mnoha případech téměř o 1 W vyšší. Jelikož je nárůst energetické náročnosti vyšší než nárůst výkonu, je na tom A13 Bionic z hlediska účinnosti oproti předchozímu A12 o něco hůř.
Podle názoru AnandTech se má vyšší energetická náročnost při maximálním výkonu projevit také větším zahříváním a telefon má být rovněž více náchylný k throttlingu. Podle Applu má být přitom A13 Bionic z hlediska energetické náročnosti o 30 % účinnější oproti A12 Bionic, a to při všech úrovních zatížení.
Pokud jde o hrubý výpočetní výkon, AnandTech uvádí, že Apple je stále lídrem ve světě mobilních čipsetů a A13 Bionic je oproti dalším procesorům použitým v jiných smartphonech takřka dvojnásobně výkonný.
Ještě více však byli odborníci z AnandTech ohromeni GPU. V případě testu maximálního výkonu zjistili, že došlo k navýšení přibližně o 20 %. Z hlediska dlouhodobého testování ustáleného výkonu pomocí grafického benchmarku GFXBench zaznamenali oproti iPhonu Xs nárůst dokonce o 50 až 60 %.
AnandTech je ve světě technologií vyhlášený svými podrobnými rozborkami komponent jako CPU a GPU. Zakladatel serveru Anand Shimpi se navíc v roce 2014 přidal k týmu zodpovědnému za vývoj čipů Bionic a nedávno se objevil v rozhovoru o novém čipsetu A13 Bionic na wired.com.
A těd šup, šup tu pohádku o Karkulce....
Stejně jako 4k televize. 4k obsah na nich sleduje možná tak promile osob....ale hlavně že to umí.