Při představení nové verze Windows jsme se mimo jiné dozvěděli, že systém bude efektivnější a rychlejší. Lepší optimalizace by tak mohla být pobídnutním k přechodu společně s bezplatným upgradem ze starších verzí. Jenomže alespoň prozatím se zdá, že přechod na Windows 11 nebude taková samozřejmost, jako to bylo v případě Windows 10.
Společně s představením nových Windows vydal Microsoft i aktualizovanou verzi softwaru nazvaného Kontrola stavu osobního počítače. Po jeho stažení získáte přístup k základní diagnostice svého PC, ale hlavně jej můžete prověřit, co se kompatibility s W11 týče.
Tady ale bude čekat na nemálo lidí nepříjemné překvapení. Bez ohledu na výkon nebo staří počítače vám nástroj nejspíše zahlásí, že se jich nedočkáte. Nedostatek vašeho počítače spočívá nejspíše v absenci TPM (Trusted Platform Module) 2.0. Tento čip se nachází na základní desce a stará se o správu zašifrovaných dat. Obvykle je to funkce využívaná spíše ve firmách se striktněji zavedenými zásadami zabezpečení. Kompletní přehled požadavků naleznete zde.
U některých desek je možné modul dodatečně zapnout v UEFI. Dalším řešením je dokoupení TPM modulu, kterým můžete rozšířit funkčnost své základní desky ve stolním PC. Anebo postačí pouze počkat – uvedení první ostré verze Windows 11 se plánuje až na konec roku a do té doby se může hodně změnit.
Jedenáctky budou omezeny jen na novější řady procesorů (Intel od osmé generace, AMD od Zen). Snad všechny tyto procesory mají zjednodušené TPM 2.0 vestavěné (AMD fTPM, Intel PTT) a stačí jej zapnout v setupu UEFI.