S výjimkou Steva Jobse neinformujeme na mobilenetu příliš často o úmrtích osobností z oboru. Většina z toho, díky čemu dnešní přístroje fungují, jak fungují, je skryto za týmovou prací a interakcí mnoha rozličných lidí. Dnes je ale potřeba udělat další výjimku. Bez lithiových baterií bychom mobilní telefony měli, otázka je, jak by starší standardy zvládaly dnešní vysoké nároky. A netýká se to jen smartphonů, ale i dalších moderních zařízení, kterým se věnujeme na fzone.cz, a samozřejmě také elektromobilů, o nichž zase píše fdrive.cz.
Zjednodušeně řečeno, náš svět by vypadal úplně jinak bez vynálezu profesora Johna B. Goodenougha, který hrál klíčovou roli při vývoji lithium-iontových baterií. Texaská univerzita v Austinu oznámila, že tento Nobelovou cenou vyznamenaný vědec odešel v neděli ve věku 100 let.
Goodenoughův klíčový objev v oblasti baterií se odehrál před více než 40 lety. On a jeho výzkumný tým zjistili, že použitím oxidu kobaltnatého jako katody lithium-iontové dobíjecí baterie je možné dosáhnout vysoké hustoty uložené energie s jinou anodou než kovovým lithiem. Jak poznamenává článek na nytimes.com, Goodenough za práci na baterii nezískal žádný honorář. Na penězích mu příliš nezáleželo, a tak se vzdal většiny svých práv. I to pomohlo tomu, aby se lithiové baterie tak rozšířily a zásadním způsobem změnily náš svět.