😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Windows Hello se dá obejít falešnou USB kamerou

Windows Hello se dá obejít falešnou USB kamerou
Fotografie: CyberArk
  • Falešné zařízení posílá namísto obrazu z IR kamery dříve získaný snímek
  • Je ale potřeba získat fyzický přístup k počítači

Biometrické zabezpečení pomocí otisků prstů nebo rysů obličeje je v mobilech standardní zabezpečení. U notebooků nebo stolních počítačů se stále jedná o poměrně nezvyklou výbavu. Nejčastěji však laptopy s Windows spoléhají na kameru, která vedle obrazu snímá i infračervené spektrum. Po kombinaci obou vstupů je Windows Hello schopno ověřit identitu uživatele podle obličeje. Výzkumníci z CyberArk však dokázali, že v návrhu tohoto systému je chyba, kterou lze zneužít. Ta spočívá v otevřenosti Windows novému hardwaru. Protože ne všechny počítače mají IR kameru vestavěnou, Windows akceptují i data z externích zařízení.

CyberArk

Útočníkovi tak stačí sestrojit zařízení, které bude předstírat, že je IR kamera, zatímco bude Windows posílat připravené obrázky namísto těch skutečných. V tomto případě je to jinak získaný infračervený snímek obličeje skutečného majitele počítače. Windows Hello jej pak akceptuje bez ohledu na obraz z běžné kamery.

Jakkoli je chyba jednoduchá, s jejím praktickým využitím už to tak snadné nebude. V první řadě je potřeba nějakým nenápadným způsobem získat IR snímky obličeje, další nezbytná podmínka pak spočívá k získání fyzického přístupu k zařízení, které chcete takto odemknout. Pokud se však útočník dostane tak daleko, že má v držení samotný počítač, pak existuje mnoho jiných a jednodušších způsobů, jak se dostat k požadovaným datům.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze