Experti objevili nebezpečný vir. K nakažení stačí otevřít dokument ve Wordu

Experti objevili nebezpečný vir. K nakažení stačí otevřít dokument ve Wordu
Fotografie: Yasmina H., unsplash.com
  • Problém se týká Microsoft Office 2013, 2016, 2019, 2021 a některých verzí Office z předplatného Microsoft 365
  • Útočníci mohou nad zařízením zcela převzít kontrolu

Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies varuje před novou zranitelností nultého dne nazvanou „Follina“, která byla objevena v Microsoft Office. „Ke zneužití zranitelnosti stačí, aby oběť jen otevřela škodlivý wordový dokument a útočníci získají vzdálený přístup k počítači, který mohou zcela ovládnout,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineer EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.


K útokům lze použít obyčejný wordový dokument využívají vzdálené šablony, která načte soubor HTML ze vzdáleného serveru a následně může spustit PowerShell. Zranitelné jsou verze Microsoft Office 2013, 2016, 2019, 2021 a některé verze Office, které jsou součástí předplatného Microsoft 365 v systémech Windows 10 a Windows 11.


Útočníci mohou na napadeném počítači vzdáleně spouštět škodlivý kód a také získat nad zařízením plnou kontrolu. Zranitelnost analyzovali také bezpečnostní odborníci ze společnosti Security Avengers. „Pokud máte řešení, které disponuje funkcí extrakce potenciálně rizikových prvků ze stahovaných souborů (ať už na koncové stanici nebo na perimetru), jste proti takovému pokusu o exploitaci chráněni. Například v případě produktů Check Point lze vidět, že při stažení souboru s defaultní politikou došlo k extrakci OLE objektu, který byl smazán a bitmapový objekt převeden na PNG obrázek, který v souboru zůstal,“ říká David Pecl, bezpečnostní konzultant ve společnosti Security Avengers.

Pro lepší bezpečnost dodržujte následující tipy:

  • Nikdy neotvírejte neočekávané dokumenty, a to ani když jsou od známých odesílatelů.
  • Pokud to není nezbytně nutné, nikdy nevypínejte chráněný režim u dokumentů, které pochází z internetu nebo e-mailu.
  • Neotvírejte soubory .rtf, které pocházejí z internetu, a to ani v režimu náhledu.
  • Používejte bezpečnostní řešení s extrakcí a emulací hrozeb, které vás ochrání i před škodlivými soubory a zajistí, že se nemusíte bát na dokumenty kliknout.

Více informací najdete na blogu společnosti Check Point.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze