Nový Orange prozatím nemá finální označení, zatím se mu říká kódově Santa Clara, ale v době příchodu na trh ve Francii a Velké Británii by se měl dočkat jiného označení. Nejzajímavějším prvkem na celém telefonu je bezesporu použitá platforma Medfield s procesorem, který je mezi mobilními telefony opravdu raritou. Jedná se o Atom Z2460 s taktem 1,6 GHz. Stejný procesor představilo ve svém prvním telefonu také Lenovo.
Byli jsme zvědaví, jak rychlý bude nový telefon s Intel procesorem a vyzkoušeli jsme si jej v Barceloně. Ještě než se podíváte na video, přinášíme výsledky několika benchmarků, které dokazují, že i přes jedno výpočetní jádro je procesor velmi výkonný a zařazuje se po bok dvoujádrových či dokonce čtyřjádrových konkurentů.
Zde je tak názorně vidět, že počet jader je v mnoha případech irelevantní a spíše závisí na použitých technologií. Dobré výsledky lze kromě architektury přisuzovat též technologii Hyper-Threading umožňující zpracovávat dvě aplikační vlákna současně za použití pouze jednoho jádra.
Telefon jako takový je designově nezajímavý a nelze jej označit jinak, než jako další černou placku. Pro Orange novinku vyrábí společnost Gigabyte. Tato nenápadná šedá myš však v sobě kromě výše zmíněného procesoru a rychlé grafické karty ukrývá i 4 palcový displej se zajímavým rozlišením 1024 x 600 pixelů. Nechybí například NFC nebo kompletní datová výbava. Zajímavostí je i velmi rychlý 8 Mpx fotoaparát, který umí pořizovat 4 snímky za vteřinu, což jsme si v praxi otestovali (více ve videu níže). Telefon je také neobvykle lehký – pouze 117 gramů je na přístroj s touto výbavou slušná hodnota.
Novinka zatím běží na Android 2.3.7, ale přislíben už je i upgrade na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Vzhledem k tomu, že se telefon má začít prodávat ve Francii a Velké Británii v létě, možná vstoupí do prodeje už s nejnovější verzí systému. Podle reakcí v těchto zemích se Orange rozhodne, zda bude novinku prodávat i na dalších trzích, včetně například Slovenska.
Orange Santa Clara – první pohled z MWC
Vzhledem k použitému typu procesoru budeme velmi zvědaví na výdrž. Intel samozřejmě ve svých propagačních materiálech nešetří superlativy a slibuje několikadenní výdrž, my ale víme, že realita bude zcela jiná.
Co myslíte, zatopí Intel svými Atom procesory stávajícím výrobcům mobilních procesorů na architektuře ARM?