Google na své I/O keynote představil kromě jiného i novou aplikaci Hangouts pro telefony a tablety s iOS a Androidem, která sdružuje dlouholetou službu Google Talk a mladší Google+ Hangout. Benefit pocítí především majitelé iPhonů a iPadů, protože pro ně nebyl Google Talk oficiálně dostupný, museli ho používat skrze nějakou aplikaci třetích stran, například IM+. Hangouts je s Google Talk zpětně kompatibilní, můžete komunikovat i s uživateli, co stále Google Talk používají.
Google Talk a Google+ Hangout v jednom
S novou aplikací Hangouts Google konkuruje na telefonech a tabletech tak trochu aplikaci Skype od konkurenčního Microsoftu, jen s tím rozdílem že nepodporuje klasické volání, ale jen chat a videohovory. Pokud chcete Hangouts používat i na PC, musíte to učinit ve webovém prohlížeči, klasická samostatná aplikace není (a asi ani nebude). Výhodu to má ale v tom, že verze v prohlížeči funguje napříč různými operačními systémy.
Je dostupná pro iOS i Android
Nás ale nejvíce zajímá mobilní verze, která je pro obě platformy ke stažení zcela zdarma. Aplikaci Hangouts jsme měli možnost vyzkoušet zatím jen na iPhonu a iPadu, na mém Google Play účtu zatím nebyla dostupná, i když podle výpisu aplikací se tvářila jako nainstalovaná. V popisu aplikace je napsáno, že instalace bude všem uživatelům prováděna postupně v horizontu několika dní. Nebude se však funkcemi nijak výrazně lišit od iOS verze, lehce jiný bude pouze její design.
Její použití je jednoduché a intuitivní
Svým designem je aplikace Hangouts jednoduchá, její použití je intuitivní. Základ tvoří seznam vašich kontaktů z Google+, ve kterém můžete buď manuálně listovat nebo vyhledávat skrze jméno, e-mail, telefon či kruh. Chcete-li s někým hangout zahájit, jednoduše ho označíte, objeví se u něj modré zatržítko, takto můžete přidat uživatelů i více, čímž vznikne skupinová konverzace či skupinový videochat. To, o jaký typ konverzace půjde, si volíte tlačítkem ve spodní části displeje po označení uživatelů. V chatu můžete kdykoli zahájit i video, samozřejmostí je i přidání dalších uživatelů.
Základem je textový chat
Zprávy v chatu jsou řešeny formou "bublin", vaše konverzace je na jedné straně obrazovky a konverzace ostatních na straně druhé. U každé bubliny je malá fotka uživatele, jméno uživatele a čas poslání zprávy. Zprávy píšete do textového pole pod konverzací, kromě textu můžete poslat i obrázek či fotografii, ty se v chatu rovnou zobrazí. Animované obrázky (GIF) se zobrazí bez animace (vidíte první obrázek z této animace).
Všechny chaty jsou automaticky sdílené v cloudu, pokud se připojíte k Hangouts odjinud, tak je uvidíte a můžete pokračovat v konverzaci.
Umí samozřejmě i videochat
Kromě textové konverzace jsme vyzkoušeli i videochat, ten je realizovaném ve fullscreen režimu, kdy většinu plochy zabírá video druhé strany, váš obraz je v menším obdélníku dole. Během hovoru máte možnost se přepínat mezi kamerami ve vašem zařízení (pokud jich má víc, typicky na přední a zadní straně) či vypnout zvuk. Pokud během videochatu někdo další napíše textovou zprávu, zobrazí se zeleně podbarvená v horní části displeje.
Mobilní aplikace Hangouts podporuje i push notifikace, nemusíte ji mít neustále spuštěnou.
Závěr
Aplikace Hangouts funguje dle očekávání výborně, je to povedená náhrada za letitý Google Talk, nyní můžete nejen psát, ale i videotelefonovat. Uvidíme, zdali Google plánuje do budoucna integrovat do Hangouts i další funkce, spekuluje se o SMS a Google Voice, pak už by to byla zcela plnohodnotná konkurence pro Skype.
Tak to je opravdu blbost. S Talk to nemá moc co společnýho.
1.) v Talku vidím jen uživatele, kteří jsou mají gmail a jsou schopni semnou chatovat, tudíš se mi tam necpe pevná linka na dědu a podobně = 1:0 pro TALK
2.) v Talku vidím přehledně na úvodní straně, kdo je online = 2:0 pro TALK
3.) Talk mě nenutí do sociálních sítí, které nechci = 3:0 TALK
4.) Můžu plynule konverzovat na pc i v mobilu vidím historii chatu = 4:0 pro TALK
5.) Hangouts umí poslat fotku, ale jedině když se zaregistruju na google +, což nemám zájem! = 4:1 pro TALK
6.) Hangouts má neintuitivně udělané menu = 5:1 pro TALK
Suma sumárům, žádná náhrada za TALK to není, je to konkurecnce Viberu, takže všem jako já, kteří potřebují spolehlivě vidět, jestli to uživateli došlo a potřebují rychle vidět kdo je online a kdo ne, protože pak je zbytečné s ním psát přes internet, doporučuji zůstat na TALKu a nenechat si vnucovat dnes tak plahořečené sociální sítě!