Vybíráme telefony se zvýšenou odolností

Vybíráme telefony se zvýšenou odolností
5

Průvodce výběrem nového telefonu pokračuje dále a dnes se zaměříme na mobily se zvýšenou odolností. V dnešní době už nemusí nutně jít o „opancéřovaná“ zařízení nevábného vzhledu. Mnohdy se totiž odolnost omezuje na vodu a prach, čímž netrpí design. Vybrat si však můžete i telefon, který nerozhází lecjaký pád na tvrdou zem.

CAT B25 Phone
Srovnání cen

CAT B25 Phone

Odolné telefony se na trhu vyskytují již nějaký ten pátek, vzpomeňme na první pokusy Nokie, Ericssonu či Siemensu z přelomu století. Tehdy telefony odolávaly nárazům, vodě i prachu, ale často byly zahaleny do silného gumového hávu, který nebyl vždy zrovna vzhledný. Přes částečný ústup odolných telefonů jsme se s masivním nástupem smartphonů dočkali jejich návratu. Současně se objevují i telefony zaměřené výhradně na odolnost.

Předchozí díly

Samsung Galaxy Xcover 3

Výběr je poměrně pestrý a je pouze na vás, jakou cestu při výběru odolného telefonu zvolíte. Můžete totiž získáte zcela klasicky a pro někoho i stylově vypadající smartphone, kterého nerozhází voda ani prach. Druhou možností je silně odolný telefon, kterému nechybí potřebné pogumování chránící telefon komplexně proti poškození i pádům. Mezi odolnými telefony navíc narazíte i na modely s klasickou alfanumerickou klávesnicí.

V krátkosti si nyní projdeme fakta, na která při výběru odolného telefonu dávat pozor, abyste ve výsledku nebyli nemile překvapeni z toho, že váš odolný miláček nevyhovuje vaším potřebám. Je nutné připomenout, že nic není nerozbitné a poškodit můžete nešetrným či nevhodným zacházením i odolný telefon.

CAT S60

Stupeň krytí

Začneme tím nejzákladnějším aspektem, který je u odolného telefonu sledován. Jde o stupeň krytí, který vám jasně a rychle řekne, s čím si telefon poradí a jak jej už spíše nepoužívat. Pro přehlednost připojujeme tabulku s obecným popisem daných kategorií. Pokud u telefonu uvidíte popis IPxx, přičemž za písmena x jsou dosazena nějaká čísla, má telefon zvýšenou odolnost. První číslo řeší vniknutí cizích předmětů či prachu, druhé číslo stupeň krytí proti vodě. U mobilních telefonů se běžně setkáváme se stupněm krytí IP67, případně IP68. Taková zařízení jsou zcela odolná prachu a vydrží také minimálně v metrové hloubce po dobu 30 minut. V případě IP68 jsou pak přesné podmínky definované výrobcem.

Stupeň krytí vniknutí cizích předmětů (prachu) vniknutí vody
IP00 bez ochrany bez ochrany
IP11 pouze proti vniknutí velkých předmětů proti kapající vodě
IP22 pouze proti vniknutí malých předmětů proti kapající vodě
IP33 chráněno proti vniknutí drobných předmětů proti vodní tříšti, stříkající vodě z jednoho úhlu
IP44 chráněno proti vniknutí velmi drobných předmětů proti stříkající vodě ze všech úhlů
IP55 chráněno částečně proti prachu proti tryskající vodě ze všech úhlů
IP66 zcela proti prachu proti vlnobití, polití, namočení
IP67 zcela proti prachu proti ponoření do vody, hloubka 1 metr na 30 minut
IP68 zcela proti prachu proti ponoření do vody za podmínek, které určí výrobce
IP69* zcela proti prachu proti tlakové vodě

Poznámka – * – stupeň krytí IP69 se u mobilních telefonů nevyskytuje

Možná jste se však setkali také s označením IPx3. To se vyskytuje u některých moderních smartphonů, které se pyšní kovovou unibody konstrukcí. Díky kvalitnímu zpracování je jejich tělo částečně odolné proti vodě. Laicky řečeno těmto telefonům nevadí, když na ně chvíli prší a měly by bez úhony přežít i lehké polití. Ponoření do vody či vložení pod tekoucí vodu je však již nad jejich možnosti. Současně platí, že chybějící první číslo značí, že prachu telefonu neodolávají.

Samsung Galaxy Xcover 3

U skutečně odolných telefonů se pak ještě objevuje označení o plnění vojenského standardu MIL-STD 810g. Tato zařízení byla testována na celkovou pevnost konstrukce, tudíž odolávají pádům i z výšky kolem 2 metrů, současně prošly testem extrémních teplot, a to jak těch vysokých, tak těch nízkých. Pokud tedy chcete co nejodolnější telefon, neměl by mu tento standard chybět.

Před nákupem odolného telefonu se tak určitě rozmyslete, pro jaké účely jej pořizujete. Pokud vám pouze stačí, že přežije déšť, polití, případně nechtěný pád do bazénu, můžete vybírat i ze smartphonů běžného vzhledu, které nejsou odolné vůči nárazům. Typicky hovoříme o Xperiích od Sony, které prachu a vodě odolají, nicméně pád na tvrdou zem pro němá ve většině případů fatální následky. V opačném případě, kdy víte, že u vašeho telefonu hrozí časté pády, se zaměřte na telefony odolné konstrukce. Ty jsou pogumované a vyztužené, pády z běžných výšek tudíž většinou přežijí bez úhony.

CAT S50

Ovládání

U odolných telefonů záleží možná mnohem více než kdy jindy na pohodlí při ovládání. Je zde totiž předpoklad, že telefon například umažete, případně si kvůli hovoru nebudete sundávat pracovní rukavice. V ten moment je na místě rozhodnutí, zda se to pokusíte zvládnout přes dotykový displej nebo budete preferovat alfanumerickou klávesnici. U telefonů s klávesnicí je však nutné vždy počítat jen se základní výbavou. Výhoda tlačítek je nicméně nezpochybnitelná. Vždy je spolehlivě nahmatáte a stisknete i ve velkých rukavicích.

Samsung Galaxy Xcover 3

Zcela odříznuty od ovládání v nich ale nejsou ani chytré telefony spoléhající se jen na dotykový displej. V drtivé většině případů totiž mají speciální režimy na ovládání v rukavicích, které fungují poměrně obstojně. Přeci jen je ale scrollování na displeji v rukavicích méně pohodlné. Na druhou stranu je dotykové telefony snadnější očistit. Displej utřete vlhkým hadříkem, případě dáte celý telefon pod tekoucí vodu, je-li tomu uzpůsoben. Totéž sice můžete udělat i s tlačítkovými telefony, avšak špína se může dostat kolem tlačítek, odkud se obtížně doluje.

Displej

Primárně si odolný telefon pořizují aktivně žijící uživatelé, kteří se často pohybují venku, mnohdy v extrémních podmínkách. Alfou a omegou telefonů je displej, který poskytuje informace o všem a je bezpodmínečně nutné, aby byl dobře čitelný. V recenzích se proto vždy zaměřte na informace o čitelnosti displeje z různých úhlů a především čitelnosti na slunci. Displej, na kterém venku nic neuvidíte, je totiž k ničemu.

Totéž platí o samotné odolnosti displeje, který by měl být chráněn nějakým druhem odolného sklíčka Gorilla Glass nebo jeho obdoby. To se týká většinou klasických smartphonů, které nejsou konstruovány na pády. V tomto případě vás totiž nijak zvlášť neochrání ani tvrzené sklo. U více odolných telefonů bývají sklíčka ještě kvalitnější a nemělo při pádů dojít k jejich prasknutí.

Samsung Galaxy Xcover 3

Konstrukční zpracování

Samotná kvalita dílenského zpracování je u odolných telefonů zpravidla na vysoké úrovni. Nelícování či vrzání si výrobce nemůže dovolit již z prostého důvodu plnění potřebných certifikací. Přeci jen se je ale dobré zaměřit na maličkosti. Typickým příkladem jsou různé krytky. Ty sice z dnešních odolných telefonů postupně mizí a konektory jsou odolné samy o sobě, avšak na skutečně obrněných modelech se krytky nadále nachází. V ten moment si ověřte, jak jsou krytky zpracované. Jdou dobře otevírat? Jak dobře drží po delším čase? Odpovědi hledejte nejen v recenzích, ale také čerpejte ze zkušeností dřívějších majitelů daného modelu.

Špatně těsnící krytka totiž zcela degraduje schopnosti odolného telefonu. Zatímco u modelů, které jsou odolné a krytky od výroby nemají, jsou konektory uzpůsobeny tak, aby skrze ně nic neprošlo, u telefonů vybavených krytkami se odolnost konektorů odvíjí právě od dobrých těsnících schopností krytek.

Sony Xperia Z5 Compact

Nákup v bazaru?

Také u odolných telefonů se nabízí otázka nákupu v bazaru či z druhé ruky. V tomto ohledu můžeme bazarové možnosti rozdělit na dvě části. Ta první je zcela klasická. Vyhlédli jste si ideální telefon pro vaše potřeby, jenže cena je poměrně vysoká a vy byste rádi ušetřili. Logicky se nabízí možnost podívat se do bazaru, zda nenabízejí váš vysněný kousek v zánovním stavu a především za nižší cenu. Pravděpodobnost, že ušetříte je vysoká. Nesmí však být vykoupena žalostným stavem telefonu. Před koupí si telefon důkladně prohlédněte, což u odolných modelů platí dvojnásob. Předchozí majitel se k němu nemusel chovat v rukavičkách a je zde riziko, že telefon sice funguje, ale je poškozen. Například byl používán jinak, než je umožněno a nemusí fungovat všechna tlačítka. Totéž platí o dotykovém displeji, který například na některých místech nemusí reagovat na dotyk.

Při zkoušení telefonů se zaměřte také na krytky, zda dobře drží na svém místě. Pečlivě prohlédněte také konektory pod krytkami. Pokud na nich uvidíte nánosy špíny či snad známky začínající koroze, doporučujeme od takového telefonu dát ruce pryč. Vždy jde o známky špatného užívání telefonu, které se na něm dříve či později nepříznivě projeví, byť aktuálně funguje zdánlivě bez problémů.

Samsung Galaxy Xcover 3

Druhá možnost nákupu v bazaru je touha po „starém a poctivém telefonu“. Jistě si všichni vzpomeneme například na legendární Nokii 3310, kterou prakticky nebylo možné zničit. Jednoduché a odolné tělo přežilo nejeden ošklivý pád bez úhony. Nezapomeňte však, že tyto telefony nebyly odolné proti prachu ani vodě. Navíc jde o kousky staré bezmála 15 let a je vhodnější se podívat po něčem novějším. Možným řešením je sáhnout po starém odolném telefonu. Důvody jsou nasnadě – nabídne tlačítka a oproti dnešním tlačítkovým zástupcům lepší výbavu. Kvůli stáří však na venek vystupuje hned několik úskalí. V prvé řadě je to únava materiálu. Krytky už nebudou držet na svém místě a gumové materiály ztratily svou dřívější pružnost. U opravdu starých odolných telefonů již navíc dochází k postupnému rozkladu gumových částí.

Nákup v bazaru proto omezte spíše jen na současné modely, které jsou v zánovním stavu, v záruce a prokazatelně funkční a v dobré kondici. Ušetříte sice možná jen méně, než byste rádi, avšak odměnou bude spolehlivě fungující telefon.

Diskuze ke článku
Rajce
Mel jsem vsechny mozne znacky odolnych telefonu ... Cat, Evolveo, ... Az jsem nakonec objevil opravdu to nejlepsi - BV6000 od Blackview v CZ oficialne prodavany a homologovany jako iGet BV6000. Doporucuji.
Naecken
XCover 3 je katastrofa - displej citlivý na dotykové duchy, mizerný zvukový výstup na jack (snad nejhorší co jsem měl možnost vůbec slyšet), nepoužitelná 8GB paměť, CPU se špatnou kompatibilitou, naprosto mizerné zpracování (vrže) a i přes pouzdro se zadní kryt postupně rozpadá.
Kanadan
Velká spokojenost byla se značkou Sonim, před érou smartfonů. Nyní řeším odolným pouzdrem :-D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze