Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?

Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?
3
  • Výběr nového telefonu není nikdy snadný
  • Chcete tlačítkový, fotosmartphone, tabletofon nebo seniorský telefon?
  • Pokud chcete vědět, na co si dát při výběru pozor, je tu náš průvodce

Odolné telefony

Odolné telefony se na trhu vyskytují již nějaký ten pátek, vzpomeňme na první pokusy Nokie, Ericssonu či Siemensu z přelomu století. Tehdy telefony odolávaly nárazům, vodě i prachu, ale často byly zahaleny do silného gumového hávu, který nebyl vždy zrovna vzhledný. Přes částečný ústup odolných telefonů jsme se s masivním nástupem smartphonů dočkali jejich návratu. Současně se objevují i telefony zaměřené výhradně na odolnost.

Sony Xperia XZ3

Výběr je poměrně pestrý a je pouze na vás, jakou cestu při výběru odolného telefonu zvolíte. Můžete totiž získáte zcela klasicky a pro někoho i stylově vypadající smartphone, kterého nerozhází voda ani prach. Druhou možností je silně odolný telefon, kterému nechybí potřebné pogumování chránící telefon komplexně proti poškození i pádům. Mezi odolnými telefony navíc narazíte i na modely s klasickou alfanumerickou klávesnicí.

V krátkosti si nyní projdeme fakta, na která při výběru odolného telefonu dávat pozor, abyste ve výsledku nebyli nemile překvapeni z toho, že váš telefon nevyhovuje vašim potřebám. Je nutné připomenout, že nic není nerozbitné a poškodit můžete nešetrným či nevhodným zacházením i odolný telefon.

CAT S41
CAT S41 šetřit nemusíte

Stupeň krytí

Začneme tím nejzákladnějším aspektem, který je u odolného telefonu sledován. Jde o stupeň krytí, který vám jasně a rychle řekne, s čím si telefon poradí a jak jej už spíše nepoužívat. Pro přehlednost připojujeme tabulku s obecným popisem daných kategorií. Pokud u telefonu uvidíte popis IPxx, přičemž za písmena x jsou dosazena nějaká čísla, má telefon zvýšenou odolnost. První číslo řeší vniknutí cizích předmětů či prachu, druhé číslo stupeň krytí proti vodě. U mobilních telefonů se běžně setkáváme se stupněm krytí IP67, případně IP68. Taková zařízení jsou zcela odolná prachu a vydrží také minimálně v metrové hloubce po dobu 30 minut. V případě IP68 jsou pak přesné podmínky definované výrobcem.

Stupeň krytí vniknutí cizích předmětů (prachu) vniknutí vody
IP00 bez ochrany bez ochrany
IP11 pouze proti vniknutí velkých předmětů proti kapající vodě
IP22 pouze proti vniknutí malých předmětů proti kapající vodě
IP33 chráněno proti vniknutí drobných předmětů proti vodní tříšti, stříkající vodě z jednoho úhlu
IP44 chráněno proti vniknutí velmi drobných předmětů proti stříkající vodě ze všech úhlů
IP55 chráněno částečně proti prachu proti tryskající vodě ze všech úhlů
IP66 zcela proti prachu proti vlnobití, polití, namočení
IP67 zcela proti prachu proti ponoření do vody, hloubka 1 metr na 30 minut
IP68 zcela proti prachu proti ponoření do vody za podmínek, které určí výrobce
IP69* zcela proti prachu proti tlakové vodě

Poznámka – * – stupeň krytí IP69 se u mobilních telefonů nevyskytuje

Možná jste se však setkali také s označením IPx3. To se vyskytuje u některých moderních smartphonů, které se pyšní kovovou unibody konstrukcí. Díky kvalitnímu zpracování je jejich tělo částečně odolné proti vodě. Laicky řečeno těmto telefonům nevadí, když na ně chvíli prší a měly by bez úhony přežít i lehké polití. Ponoření do vody či vložení pod tekoucí vodu je však již nad jejich možnosti. Současně platí, že chybějící první číslo značí, že prachu telefonu neodolávají.

Samsung Galaxy Xcover 3

U skutečně odolných telefonů se pak ještě objevuje označení o plnění vojenského standardu MIL-STD 810g. Tato zařízení byla testována na celkovou pevnost konstrukce, tudíž odolávají pádům i z výšky kolem 2 metrů, současně prošly testem extrémních teplot, a to jak těch vysokých, tak těch nízkých. Pokud tedy chcete co nejodolnější telefon, neměl by mu tento standard chybět.

Před nákupem odolného telefonu se tak určitě rozmyslete, pro jaké účely jej pořizujete. Pokud vám pouze stačí, že přežije déšť, polití, případně nechtěný pád do bazénu, můžete vybírat i ze smartphonů běžného vzhledu, které nejsou odolné vůči nárazům. Typicky hovoříme o Xperiích od Sony, které prachu a vodě odolají, nicméně pád na tvrdou zem pro němá ve většině případů fatální následky. V opačném případě, kdy víte, že u vašeho telefonu hrozí časté pády, se zaměřte na telefony odolné konstrukce. Ty jsou pogumované a vyztužené, pády z běžných výšek tudíž většinou přežijí bez úhony.

CAT S41

Ovládání

U odolných telefonů záleží možná mnohem více než jinde na pohodlí při ovládání. Je zde totiž předpoklad, že telefon například umažete, případně si kvůli hovoru nebudete sundávat pracovní rukavice. V ten moment je na místě rozhodnutí, zda se to pokusíte zvládnout přes dotykový displej, nebo budete preferovat alfanumerickou klávesnici. U telefonů s klávesnicí je však nutné vždy počítat jen se základní výbavou. Výhoda tlačítek je nicméně nezpochybnitelná. Vždy je spolehlivě nahmatáte a stisknete i ve velkých rukavicích.

Sony Xperia XZ3

Zcela odříznuty od ovládání v nich ale nejsou ani chytré telefony spoléhající se jen na dotykový displej. V drtivé většině případů totiž mají speciální režimy na ovládání v rukavicích, které fungují poměrně obstojně. Přeci jen je ale scrollování na displeji v rukavicích méně pohodlné. Na druhou stranu je dotykové telefony snadnější očistit. Displej utřete vlhkým hadříkem, případě dáte celý telefon pod tekoucí vodu, je-li tomu uzpůsoben. Totéž sice můžete udělat i s tlačítkovými telefony, avšak špína se může dostat kolem tlačítek, odkud se obtížně doluje.

Displej

Primárně si odolný telefon pořizují aktivně žijící uživatelé, kteří se často pohybují venku, mnohdy v extrémních podmínkách. Alfou a omegou telefonů je displej, který poskytuje informace o všem a je bezpodmínečně nutné, aby byl dobře čitelný. V recenzích se proto vždy zaměřte na informace o čitelnosti displeje z různých úhlů a především čitelnosti na slunci. Displej, na kterém venku nic neuvidíte, je totiž k ničemu.

Totéž platí o samotné odolnosti displeje, který by měl být chráněn nějakým druhem odolného sklíčka Gorilla Glass nebo jeho obdoby. To se týká většinou klasických smartphonů, které nejsou konstruovány na pády. V tomto případě vás totiž nijak zvlášť neochrání ani tvrzené sklo. U více odolných telefonů bývají sklíčka ještě kvalitnější a nemělo při pádů dojít k jejich prasknutí.

Samsung Galaxy Xcover 4

Konstrukční zpracování

Samotná kvalita dílenského zpracování je u odolných telefonů zpravidla na vysoké úrovni. Nelícování či vrzání si výrobce nemůže dovolit již z prostého důvodu plnění potřebných certifikací. Přeci jen se je ale dobré zaměřit na maličkosti. Typickým příkladem jsou různé krytky. Ty sice z dnešních odolných telefonů postupně mizí a konektory jsou odolné samy o sobě, avšak na skutečně obrněných modelech se krytky nadále nachází. V ten moment si ověřte, jak jsou krytky zpracované. Jdou dobře otevírat? Jak dobře drží po delším čase? Odpovědi hledejte nejen v recenzích, ale také čerpejte ze zkušeností dřívějších majitelů daného modelu.

Sony Xperia XZ1 Compact

Špatně těsnící krytka totiž zcela degraduje schopnosti odolného telefonu. Zatímco u modelů, které jsou odolné a krytky od výroby nemají, jsou konektory uzpůsobeny tak, aby skrze ně nic neprošlo, u telefonů vybavených krytkami se odolnost konektorů odvíjí právě od dobrých těsnících schopností krytek.

Diskuze ke článku
Axl
Tak já vybírám takto:
- co největší displej
- respektive co nejširší
- výška mi je na nic - velká uhlopříčka za cenu hrozivého poměru stran 19:9 NE
- co nejlepší chipset (výkon CPU, RAM, ...)
- solidně velké úložiště (64GB už je dnes asi málo) + pokud možno microSD slot
- co nejmenší (ideálně prakticky žádné) okraje - na žádné ze stran (že chci velký displej neznamená, že chci tablet s 3cm okraji).
- solidní foťák
- plná paleta bezdrátových komunikačních technologií, všechna LTE pásma


Naopak nepotřebuju:
- přední selfie kameru (z puberty jsem již vyrostl)
- čtečku otisků v displeji
- 3.5mm jack (mám jak BT sluchátka, tak mini DAC/zesilovač 192KHz/48bit do USB-C portu)

Cena není podstatná. Resp. jestli dám 18, nebo 26 už není tak důležité. Na věcech, které denně intenzivně používám, raději nešetřím (na jiných klidně ano).

Zatím mi jako volba nejlépe vychází Huawei Mate 20 X
Akorát že v ČR se neprodává. Bude? Nebo je nějaká lepší volba? Případně se v dohledné době chystá?

Pro ilustraci: nyní mám Samsung S8+ . Výkonově asi dostačuje, foťák už dnes zaostává, ale hlavně rozhodně chci větší displej. Tzn. přechod na Note9 pro mne nemá smysl (displej je větší jen o ždibec).
David Holman
David Holman
Mé kritérium

1) co nejmenší s největším a hlavně nezaobleným displejem, tzn. max 147 délka, 73 šířka, tloušťka klidně cenťák
2) čistý android, nebo MIUI
3) procesor výr. techn. méně než 14nm, výkon v min. úrovni SP450
4) ROM min. 32GB
5) RAM min 3GB
6) plastové nevrzající provedení
7) v žádném případě sklo a keramika, max. kovové pouzdro
8) rychlá čtečka na zádech
9) bez selfie fotek
10) foťák více než 13MPx, 1,8 (a méně) světelnost
11) baterie 4Ah a více
12) bez jacku
13) NFC
14) cena do 5000,- Kč...

:):):)
Já vím... jsem naiva.


st
Každý by si měl nejprve říci co od telefonu očekává, jinými slovy, které jeho funkce bude potřebovat. Z toho pak plynou nároky na hardware telefonu.
1. Procesor - jiný bude pro toho, kdo hraje hry a jiný pro toho kdo telefon používá na telefonování. Nemusí být topový dnes i střední kategorie procesorů bez problémů zvládá všechny úkoly.
2. Paměť RAM. Dnes je standart 4 GB, lépe je však mít 6 a více, zvláště pokud člověk si chce užívat multitaskingu.
3. Paměť ROM. Minimálně 32 a hlavně možnost jejího rozšíření paměťovými kartami. Je sice fajn mít v telefonu např. 64 GB, ale pokud rád někdo točí v 4k tak je jen otázkou času kdy telefon zaplní. Proto by si uživatel měl hodně zvážit nákup telefonu bez slotu na paměťovou kartu.
4. Fotoaparát. Většina dnešních telefonů za hezkého počasí fotí slušně. Rozdíly jsou ve tmě pak při točení videí. Přítomnost optické či elektronické stabilizace vždy potěší.
5. Baterie. Čím větší tím lepší. Bohužel dnes málokterý telefon vydrží dva pracivní dny. Většinou standatem je jeden den.
6. 3,5 mm jack. Ne každý telefon jej má.
7. NFC, infraport, FM radio podle gusta. Někdo tyto funkce používá jiný ne.
8. Rozměry telefonu. Bohužel dnes telefon pod 140 mm prakticky neseženete.
9. Stupeň krytí neboli odolnost vůči vodě a prachu.
10. Displej. Výhody jednotlivých technologií jsou všeobecně známé. Osobně si myslím, že většina lidí, krom funkce always on display nedovede rozlišit jednotlivé zobrazovače.
11. Cena. Čím nižší, tím lepší :-)
Na druhé straně nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci u telefonů platí dvojnásob, zvláště pokud jej chceme používat delší dobu.

Výše uvedené body jsou jen orientačí a z mé hlavy.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze