Společnosti T-Mobile Czech Republic a AGC Glass Europe úspěšně dokončily první testy nového typu antén pro mobilní sítě WAVEATTOCH, jak informují v tiskové zprávě. Ty jsou určeny k instalaci přímo na skleněné fasády či okna domů. Jejich umístění je velmi rychlé, mohou tak pomoci zlepšit kvalitu pokrytí a kapacitu mobilních sítí, včetně 5G, zejména v historických centrech měst, kde je standardní umístění klasických antén na stěny domů nevhodné. Díky tomu, že je anténa WAVEATTOCH vyrobena ze skla, tedy průhledná, splyne přirozeně s městským prostředím.
Požadavky na dostatečnou kapacitu stávajících mobilních sítí, stejně jako budoucí pokrytí technologií 5G zejména v hustě zalidněných oblastech, představuje velkou výzvu pro operátory. Instalace klasických antén na fasády domů je nejen časově a finančně náročná, ale velmi často kvůli ochraně kulturního dědictví v historických centrech měst nemožná. Proto T-Mobile se společností AGC Glass Europe zahájil testování inovativního řešení – unikátních průhledných skleněných antén.
Antény byly testovány spolu s dalším originálním řešením – termoizolačním okenním sklem WAVETHRU, jehož povrch je speciálně upraven pro snadnější průchod mobilního signálu. WAVETHRU totiž deseti až stonásobně sníží útlum mobilního signálu (v závislosti na frekvenčním pásmu signálu) při zachování všech jeho klíčových termoizolačních vlastností. Novinka má potenciál využití nejen ve stavebnictví, ale i u dalších objektů, kde se termoizolační skla s pokovenou vrstvou používají – například u moderních železničních vagonů.
„Líbí se mi myšlenka použití skleněných antén na fasádě a díky testům jsme chtěli poznat všechny výhody tohoto řešení. Protože tento koncept přináší nové možnosti pro budování mobilních sítí, zejména v historických centrech měst, jako je Praha. Skleněné antény nám umožní zlepšit pokrytí a kapacitu sítě ve vytížených oblastech,“ říká Thomas Schweinhuber, manažer mezinárodního inženýringu přístupových sítí společnosti T-Mobile Czech Republic.
„Přizpůsobili jsme naše řešení potřebám T-Mobile. Například jsme přidali frekvence 1,8 a 2,1 GHz ke stávajícím Sub-6 pásmům (2,6–6 GHz). Získané poznatky jsou velmi významné pro náš rozvoj v Evropě,“ říká Philipp Jaeger, Account Manager pro telekomunikace společnosti AGC Glass Europe. Samotný test, který proběhl ve třetím čtvrtletí letošního roku, zahrnoval umístění skleněných antén WAVEATTOCH zhruba ve výšce 10 metrů na okna centrály T-Mobile na pražských Roztylech. Zároveň byla vyměněna stávající okenní skla za skla WAVETHRU s nižším útlumem průchodu signálu v místech instalovaných antén. Testování hlasových a datových služeb probíhalo na frekvencích v pásmu 1 800 MHz a 2 100 MHz zejména v síti 4G. Použité 2×2 MIMO panelové antény jsou zcela průhledné s tenkým rámečkem. Jejich umístění na okně tak není na první pohled patrné.
První výsledky u obou konceptů prokázaly, že se jedná o funkční řešení, která by mohla operátorům pomoci především ve městech uspokojit neustále rostoucí poptávku po vysokorychlostním mobilním přístupu k internetu. Testy prokázaly, že skla WAVETHRU přispěla k vylepšení kvality signálu a pokrytí na definovaných místech.