Srovnání Samsungů Galaxy S II a Galaxy S III: který z nich zakoupit?

Porovnali jsme dvě špičková zařízení - Galaxy S II a Galaxy S III. Obě zařízení mají co nabídnout. Vyplatí se přechod ze staršího Galaxy na novinku? Jsou mezi nimi rozdíly nebo novinka nic podstatného nepřináší? Může Galaxy S II v něčem novinku trumfnout? A kde jsou naopak slabiny novinky oproti předchůdci? Na vše se dozvíte odpověď v našem článku.

Samsung Galaxy S II a S III - oficiální fotografie

Mnozí uživatelé ale i naše redakce se bavila o tom, zda má vůbec smysl pro majitele Galaxy S II přecházet na nástupce Galaxy S III. Dalším bodem diskuze by mohla být otázka, jaké zařízení si z této dvojice pořídit? Cenový rozdíl u těchto zařízení se pohybuje kolem 4 tisíc, což není částka, nad kterou můžeme mávnout rukou. Snažili jsme se přijít na kloub tomu, zda se vůbec vyplatí pořídit si nové Galaxy S III. Jsou rozdíly mezi oběma zařízeními tak markantní nebo se nástupce od novinky v reálném provozu nijak výrazně neliší, a pokud nutně nepotřebujete ten nejposlednější výkřik techniky, velmi dobře vás uspokojí i Galaxy S II?

Samsung Galaxy S III vs. Galaxy S II – srovnání

Úvodní rozstřel

Samsung Galaxy S II nabízí poměrně tradiční a konzervativní vzhled. Na trhu si uživatelé mohou vybírat ze dvou barevných variant – bílé a černé. Telefon se chlubí vynikající tloušťkou a nízkou hmotností. U dotykového displeje výrobce sáhl po osvědčeném Super AMOLED Plus displeji s úhlopříčkou 4,3 palce a rozlišením 800 x 480 bodů se zobrazovací maticí RGBs. Ta má oproti Pentile matici výhodu v tom, že přechody mezi jednotlivými pixely nejsou tak znatelné a displej působí jemněji, než u konkurence s vyšším rozlišením a Pentile maticí. Důkazem toho je například Motorola RAZR.

Hardwarovým základem je výkonný dvoujádrový procesor Samsung Exynos 4210 vyrobený 45 nm technologií, pracující na dvou jádrech a frekvenci 1,2 GHz a špičková grafika v podání Mali-400MP. Zadní stranu doplňuje 8 Mpx fotoaparát a autofokusem a pořizováním Full HD videí. Dobrou pohotovostní výdrž zajistí 1 650 mAh baterie.

Nové Galaxy S III přichází s uhlazenějším designem, zaobleným konceptem telefonu a symbolikou hlásající „design for humans“. Hlavní rozdíly můžeme spatřit především v markantním nárůstu úhlopříčky displeje Super AMOLED HD. Ten se rozrostl na 4,8 palce a zvýšilo se i samotné rozlišení na 1280 x 720 bodů. Naopak RGBs matice byla nahrazena horší maticí Pentile.

Další inovací je čtyřjádrový procesor Exynos 4412 vyrobený modernější technologií 32 nm. Grafický čip Mali-400MP zůstal beze změny. Rozlišení fotoaparátu se nezměnilo a činí 8 Mpx. Změnou prošel senzor, který je typu BSI od výrobce Sony. Objektiv fotoaparátu nabídne lepší světelnost f/2,6 a nakonec další změnou, byť ne výraznou, je implementace hlasového asistenta S Voice, o něco lepší datová konektivita v čele s NFC čipem a povrchová úprava plastových krytů HyperGlaze.

1. kolo: Design a konstrukce

Jak se říká, starší mají přednost. Takže začnu s popisováním konstrukce a designu u Galaxy SII. I přes samotné rozměry 125,3 x 66,1 mm a zejména tloušťku 8,5 mm se S II v ruce dobře nedrží. Může za to „hranatý“ koncept telefonu a poměrně ostré rohy. Naopak hmotnost 116 gramů je na špičkový telefon působivá hodnota.

Je jasné, že v otázce rozměrů vítězí starší Galaxy. Galaxy S III vzhledem k povaze svého displeje nabídne podstatně větší rozměry - 136,6 x 70,6 x 8,6 mm a hmotnost 133 gramů. Mezi oběma zařízeními není žádná příbuznost ani podobnost ohledně vzhledu. Novinka šla vlastní cestou a zvolila zcela jiný koncept. Zkosené rohy, ostré hrany, jednotvárný vzhled alá placka jsou minulostí. To vše ustoupilo hladkým liniím, zaobleným rohů a prohnutým zádům. Díky tomu se ale Galaxy SIII drží v ruce mnohem lépe a ergonomie je i přes obrovský displej lepší.

Oba telefony jsou vyrobeny z plastu. Ano, vzhledem k cenovým relacím a zařazení do nejvyšší třídy telefonů je na místě očekávat spíše kovové nebo jiné hodnotnější materiály. Samsungu ale nemůžeme upřít dobře odvedenou práci, kdy použil kvalitní kryty. Neprohýbají se, nikde nic nevrže.

Subjektivně se mi nelíbí u Galaxy S II plastová brada, která je už po pár měsících nositelem všech možných škrábanců. Tento jev telefonu zbytečně ubírá na půvabu a dělá z něj telefon, jehož stáří a používání se přibližuje opticky spíše několika letům, než měsícům. V případě bílé lesklé varianty je nutné se smířit se zobrazováním škrábanců a dalších poškození, která jsou více viditelné, než v případě černé varianty.

U novějšího Galaxy budeme také chválit kvalitu použitých krytů a jejich příkladné lícování k tělu novinky. Nesetkáme se s pohybem do stran, prohýbáním krytů nebo mezerami mezi kryty. Vše je precizně vyhotovené. Obě barevné varianty, bílá i tmavě modrá, mají úpravu zvanou HyperGlaze. Bílé variantě dodává perleťový nádech a modrá varianta naopak působí metalickým dojmem. Vedle této efektní úpravy bych uvítal i úpravu, která zajistí odolnost telefonu vůči škrábancům. Obě varianty totiž mají lesklé kryty, které jsou opravdu extrémně neodolné vůči škrábancům. U bílé varianty se objevily mikroškrábance do jednoho týdne, u modré jsou viditelné o něco později.

Obě zařízení mají stejný počet kláves i konektorů. V případě prvního i druhého zařízení bychom uvítali i hardwarovou spoušť fotoaparátu, která chybí. Zvyknout si tak budeme muset na softwarovou alternativu. Galaxy S III už umí uživatele na zmeškanou událost upozornit blikáním notifikační LED diody v několika barvách. To u Galaxy S II citelně chybělo. V této kapitole je z mého pohledu jednoznačným vítězem nové Galaxy S III. Proč? Z důvodu lepší ergonomie a vydařeného vzhledu (ne každý se mnou musí souhlasit). A také konečně díky přítomnosti notifikační diody.

Galaxy S II je tedy menší, ale lépe se paradoxně ovládá Galaxy S III díky zakulacenému designu. Galaxy S II je lehčí. Oba telefony jsou plastové, ale Galaxy S III se snadněji poškrábe.

Výsledek 1. kola: Samsung Galaxy S II 1 : 1 Samsung Galaxy S III

2. Kolo: Hardware a výkon

V oblasti hardwaru se novinky liší v několika bodech. Asi největší rozdíl představuje použití samotného procesoru. Oba procesory mají označení Exynos. V případě Galaxy S II je slabší procesor, pracující „pouze“ na dvou jádrech s označením 4210, který je vyrobený starší technologií 45 nm. Naopak u Galaxy S III výrobce použil v dnešní době nejmodernější čtyřjádrový procesor s označením 4412 vyrobený technologií 32 nm. Použití tohoto výkonného procesoru by mělo přinést mnohem vyšší výkon a úsporu energie.

Samsung Galaxy S III vs Galaxy S II napravo

Po stránce grafik je souboj papírově vyrovnaný, ale rozdíly se skrývají pod pokličkou. Obě zařízení sice v sobě mají stejný akcelerátor Mali-400MP, ale v případě Galaxy S III je přetaktován na vyšší frekvenci a je výkonnější. Stejné hodnoty pak už ale panují u operační paměti RAM, která činí podle specifikací 1 GB RAM v případě obou zařízení. Ve skutečnosti u Galaxy S II je celková kapacita 831 MB a u Galaxy S III 780 MB. Co S II schází, to přidává nové Galaxy. Je tím například NFC čip. Jiné hardwarové změny se už nekonají. Někdo namítne, že se mohou lišit jednotlivé komponenty uvnitř telefonů. Souhlasím, ale bohužel v redakci nemůžeme rozebrat telefony a říct vám, které součástky jsou jiné, a které shodné.

Druhé kolo nemohlo dopadnout jinak, než drtivým vítězstvím modelu Galaxy S III, který má výkonnější procesor i grafiku. Galaxy S III se tak ujímá vedení.

Výsledek po 2. kole: Samsung Galaxy S II 1 : 2 Samsung Galaxy S III

3. Kolo: displej

Na jedné straně stojí menší dotykový displej 4,3 Super AMOLED Plus s lepší maticí RGBs a horším rozlišením 800 x 480 bodů, na druhé pak větší displej SUPER AMOLED HD 4,8 palce s horší maticí Pentile a lepším rozlišením 1280 x 720 bodů.

Samsung Galaxy S III vs Galaxy S II napravo

Porovnání kvalit displejů a jejich vlastností nemusí být tak jednoznačné, jak se zdá. Zvláště-li, když se jedná o shodné technologie. Přesto jsou disciplíny, ve kterých se obě zařízení vzájemně střídavě předhánějí. Galaxy S II má neporovnatelně lepší čitelnost na přímém slunci. I na automatiku je displej obstojně čitelný. Naopak displej Galaxy S III svádí se sluncem nerovný boj, na jehož konci vítězí slunce. I při nejvyšším jasu ta čitelnost není moc valná a musím si clonit rukou, abych něco viděl.

Samsung Galaxy S III vs Galaxy S II napravo

Další boj svedou i ochranné technologie, chránící displej. V ringu vítáme Gorilla Glass 1 Samsungu Galaxy S II a Gorilla Glass 2 Samsungu Galaxy S III. Podle tvrzení výrobce nabídne CG 2 větší odolnost a pevnost. Zatím se tyto „sliby“ jeví jako plané řeči. U Galaxy S II jsem neměl problém se škrábanci nebo jiným poškozením displeje. To ale neplatí u Galaxy S III. Na jeho displeji jsem už po pár dnech pozoroval škrábance mikroskopického charakteru, a to jsem telefon nepokládal displejem na tvrdý povrch. Přinejmenším to znamená, že odolné sklo je možná tvrdé, ale už ne vůbec odolné vůči škrábancům. V případě Galaxy S III tedy opravdu doporučujeme zakoupit ochrannou fólii na displej.

Samsung Galaxy S III vs Galaxy S II napravo

Další disciplínou jsou zobrazovací matice. U Galaxy S II se v době uvedení do prodeje ozývali věčně nespokojení kritici s tím, proč displej nemá větší rozlišení qHD nebo dokonce HD rozlišení. Mně samotnému rozlišení přišlo dostačující, navíc když výrobce zvolil lepší matici RGBs. Jednotlivé body a přechody mezi nimi nejsou patrné ani při bližším zkoumání. Naopak u Galaxy S III je zvolena matice Pentile, která se vyznačuje hrubším rastrem a ne tak jemnými přechody mezi jednotlivými body. Ovšem HD rozlišení1280 x 720 bodů horší technologii takříkajíc přebije a displej je tak ve výsledku opravdu jemný a jednotlivé body nejsou vůbec patrné.

Samsung Galaxy S III vs Galaxy S II napravo

Podání barev je věrnější u Galaxy S III. Jeho displej není tak přesaturovaný a pokud zvolíme nejnižší úroveň sytosti barev, nabudeme dojmu, že se pomalu jedná o TFT displej. Displej Galaxy S II na mě naopak působí nereálným dojmem. Jeho kontrast je přemrštěný a zobrazovací schopnosti jsou vzdálené realitě. I při nejnižším stupni nemůže být řeč o adekvátní úrovni kontrastu a sytosti barev. V otázce zobrazení černých odstínů jsou si zařízení rovna. Černé odstíny jsou zobrazovány v excelentním provedení a žádná jiná technologie, kromě Clear Black technologie od Nokie, nemůže AMOLEDům konkurovat. Pozorovací úhly jsou u telefonů podobné, u nich nenacházíme žádné výkyvy. V širším srovnání se jedná o nadprůměr až špičku. I při větším náklonu se barevné zobrazení drží své úrovně a nijak neinvertuje, což je výhoda právě AMOLED technologie.

Třetí kolo nedopadlo vůbec tak jednoznačně, jak si určitě mnozí z vás při pohledu na specifikace mysleli. Galax S III má sice velký a krásný HD displej, ale výrazně ztrácí špatnou čitelností na přímém slunci, náchylností k poškrábání a zamrzí i mírně horší technologie PenTile, kterou však v praxi nepozorujeme. Celkově tedy v třetím kole volíme remízu, protože rozdíl není tak markantní a čitelnost displeje na slunci šla dolů, což je poměrně zásadní.

Výsledek po 3. kole: Samsung Galaxy S II 2 : 3 Samsung Galaxy S III

Samsung Galaxy S III vs Galaxy S II napravo
Diskuze ke článku
eF
Nebudu S2 zapinat, ale mam pocit, ze chytry buzeni (byt v ICS popraseny) a nejaky ovladani hlasem primo od samsungu (byt mu rikaji jeste jinak) ma taky. Ale nevracel bych se k nemu zpatky.
PEPE86CZ
Mě fascinuje jak novináři řeší na dvě stránky rozdíl mezi Pentile a RGBs maticí. Když jsem si kupoval před rokem a něco S2 tak všichni novináři se předháněli v recenzích kdo dá větší hlášku na Super amoled plus displej. Že si Samsung s tím označením dělá srandu a tak. Rok utekl já si koupil Galaxy Note a Galaxy S3 s ,,ubohou,, Pentile maticí a podle recenzí se mám rovnou zastřelit, že vidím přechod mezi body atd. Jediný čeho jsem si všimnul je že S2 umí lepší černou a to o kousek. Jinak žádný body na Notem ani S3 nevidím a to mám dobrej zrak. To se jenom pisálkové nuděj tak tomu věnují dvě stránky. Nejdůležitější je rozlišení a to je u S3 HD a to je důležitý. Sice já už jsem si zvyknul na 5,3 displej v HD na kterém čtu víc internet, ale S3 trojka má taky špičkovej displej. Nebo nechápu proč by si někdo měl dávat na S3 fólii(ne ani od Zaggu, nebo jak se jmenuje), když po displeji tak pěkně kloužou prsty oproti G 1 to nechápu. Taky jak se k tomu novináři chovaj, jejich to není. S3 se vyplatí tomu kdo to myslí vážně s internetem v mobilu. Jestli máte S2 a maximálně se kouknete na email a něco si vyfotíte( i když S3 má větší světelnost) a neprahnete po velkých telefonech typu S3 Note tak si nechte S2
Kozaa
Ahoj diky za srovnani rad jsem si pocetl, jen bych chtel opravit par drobnosti. SII nema bluetooth 4 ale 3, inteligentni buzeni mela i stara S jednicka a jeste nemuzu souhlasit s verdiktem ze SII dela lepsi snimky. Staci se podivat na gsmarena kde je srovnani fotoaparatu mobilu a je tam videt vyrazny rozdil ve prospech SIII a to vcetne nahravani videa. Staci se podivat a urcite dostanu za pravdu :-)
Refael
Jsem majitelem SGS II a za SGS III rozhodne menit nebudu.
Pockam, s cim prijde Samsung na podzim: dalsi Samsung Galaxy Nexus ci Note II.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze