Ve vnitřní paměti telefonů Xperia s KitKatem se nalézá složka s názvem Baidu, to přimělo některé zvídavé jedince, aby prověřovali příchozí a odchozí pakety z telefonu, načež zjistili, že některé z nich odcházejí na čínské servery Baidu. Složku navíc nelze smazat běžným způsobem a pokud ano, tak se po čase zase objeví. Je tak velice jednoduché vytvořit konspirační teorii, podle níž jsou telefony sledovány Čínou. To se netýká jen telefonů Sony, ale i jiných značek. Tato informace se lavinovitě šířila a převzala ji i některá mainstreamová média a dokonce i instituce.
K situaci se vyjádřili i zástupci Sony na diskusním fóru společnosti. Jejich verze je daleko racionálnější a mnohem méně dramatická než čínské spiknutí proti majitelům telefonů. Problém podle nich spočívá v aplikaci MyXperia, která umožňuje na dálku spravovat telefon. Pro jeho kontaktování používá nejenom Google Cloud Messaging, ale také Baidu Push Notification, a to pouze v Číně, kde nemusí Google fungovat bez problémů. Pro uživatele mimo Čínu je to jen nefunkční část kódu.
Sony se zároveň omluvilo za nedorozumění a přislíbilo, že v nové verzi softwaru tuto chybu opraví.
Redakční poznámka pod čarou: Je zvláštní, kolik taková zpráva dokáže vyvolat hysterie. Google má přístup prakticky ke všemu, co se na vašem smartphonu s Androidem děje a vy nemáte ani nejmenší ponětí nebo snad kontrolu nad daty, která tak získá. U Applu je totéž v bledě modrém. Stačí ale jen zmínka o pár bytech poslaných do Číny a najednou je požár na střeše.
Zdroje: androidpolice.com
Vim, ze nikde nejsou moje data uplne v soukromi, to je najivni si myslet, ale kdyz uz, tak je radeji moje data sverim Microsoftu, Applu nebo BB ale urcite ne Googlu i kdyz ani tam to neni 100%