CEO holdingové společnosti Alphabet (pod kterou spadá Google), Sundar Pichai, se skrze Financial Times vyjádřil k problematice umělé inteligence.
Alphabet and Google chief executive Sundar Pichai writes that we need a clear-eyed approach to AI — history is full of examples of how technology’s virtues aren’t guaranteed https://t.co/YVB3QWEt14
— Financial Times (@FinancialTimes) January 20, 2020
Článek s názvem „Proč si Google myslí, že musíme regulovat AI“ shrnuje Pichaiovi názory na umělou inteligenci v souvislosti s jejím rychlým vývojem. Podle CEO Alphabetu není možné vše ponechat na tržních silách a AI je nutné regulovat. Důležité je podle něj již dále nepřemýšlet nad tím, jestli AI regulovat, ale nad tím, jak AI regulovat.
Klíčovou roli by v tomto ohledu mělo hrát mezinárodní sjednocení přístupu k AI, které má vést k vytvoření celosvětových standardů. Za dobrý příklad považuje často skloňovanou směrnici GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). A proč je podle Pichaie nutné umělou inteligenci regulovat?
The new Recorder app uses speech recognition and AI to transcribe lectures, meetings, interviews and more—and makes them easy for you to find later. (English only right now, with more languages to come.) #madebygoogle pic.twitter.com/fdKRItuS4b
— Google (@Google) October 15, 2019
Přestože Pichai ve svém článku vyzdvihuje přednosti AI, zmiňuje také, že v historii (na svou dobu) převratné technologie nepřinesly jen pozitivní, ale také negativní aspekty. Spalovací motory pasažérům umožnily cestování na delší vzdálenosti, ale také zapříčinily více nehod. Internet umožnil lidem propojit se se světem a získávat informace všeho druhu, ale také se kvůli němu snáz šíří dezinformace.
V roce 2018 v Googlu publikovali vlastní kodex využívání umělé inteligence, který má zamezit zneužívání a zároveň jasně identifikovat obory, kde AI nemá místo. Google se tak například zavázal k tomu nevyužívat AI k hromadnému sledování nebo porušování lidských práv. Je podle vás nutné umělou inteligenci regulovat?