Všemi vyzdvihovaný SoC Snapdragon S4 se těší čím dál větší oblibě jak u výrobců, tak i u zákazníků, kteří si díky němu na svých přístrojích mohou užívat relativně dosti vysokého výkonu a dobré výdrže. To ale paradoxně jeho výrobci, americké společnosti Qualcomm, přidělává spíše starosti. Ostatně nedávno jsme vás informovali, že HTC v České republice v tichosti prodává hůře vybavené HTC One S, které místo nového a nedostatkového Snapdragonu používá starší procesor.
Jak možná někteří z vás vědí, Qualcomm jako takový přímo čipy nevyrábí. Společnost pouze vymýšlí a navrhuje architekturu a provedení čipů, přičemž samotná výroba už ale leží na bedrech továren v Asii, kde je výroba mnohem levnější, než by tomu bylo v případě USA. Současný výrobní parter Qualcommu, tchaiwanská společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing) už ale není schopná 100% pokrývat vysokou poptávku pro čipových sadách Snapdragon S4. Qualcomm je tedy nyní nucen zajistit splnění nasmlouvaných dodávek pro výrobce telefonů. Nezbývá mu proto nic jiného, než podepsat smlouvu s konkurenční společností United Microelectronics (UMC), a překvapivě dokonce také i s jihokorejským Samsungem, který Qualcommu přímo konkuruje se svou řadou čipů Exynos.
Tip: přečtěte si také článek - Mobil s Qualcommem kolem světa na jedno nabití (video)
UMC by mělo být podle dostupných informací výkonné Snapdragony schopno začít dodávat nejdříve v průběhu posledního čtvrtletí tohoto roku. Samsung to ale údajně stihne mnohem dříve, i když přesné období samozřejmě zdroje informací nemají. Situace je poměrně úsměvná. Samsung se totiž zejména na trhu ve Spojených státech potýká s nízkým odbytem telefonů vybavených svými vlastními čipy, jelikož nedokážou pracovat s rychlými LTE daty v 700 MHz pásmu. Své telefony jako je například Galaxy Nexus či S II tedy musí vybavovat právě chipsety od Qualcommu. Část ušlého zisku se mu tedy nyní vrátí na zisku z doplnění jejich výroby.
Zdroje: eetimes.com, gsmarena.com