Historie geocachingu je téměř tak stará, jako masové využití GPS. Jen den poté, co 1. května 2000 americký prezident Bill Clinton nařídil vypnout umělou odchylku GPS, čímž se přesnost tohoto dosud vojenského navigačního systému zvýšila pro civilní uživatele z několika desítek až stovek metrů na několik metrů (více v našem podrobném článku ze seriálu Techbox o fungování GPS), se objevuje nápad na novou hru. Podstatou geocachingu je, že někdo na neznámém místě umístí schránku, které se říká cache (počeštěle keš), a na internetu zveřejní její souřadnice a další doplňující informace. Ostatní hráči jí s pomocí navigace hledají a po jejím nalezení zapíší svůj nález do sešitku, který obsahuje. Později svůj úspěch, ale i neúspěch, zapíší i na speciální stránce dané keše. Představme si několik mobilních aplikací, které nám tuto hru umožní hrát.
c:geo
- Autor: C:GEO TEAM
- Platforma a verze:Android 1.6 a vyšší
- Cena: zdarma
Stáhnout c:geo
Komplexní neoficiální klient pro geocaching pro operační systém Android. Jeho autorem je český programátor Radovan Paška, který jej vyvíjel do června 2011. Poté uvolnil jeho zdrojové kódy jako open-source a od té doby se o jeho vývoj stará komunita. Aplikace nabízí zobrazení keší na živé mapě – Google Maps nebo OpenStreet Maps, import a export GPX souborů, ukládání podrobností o keších do paměti, vyhledávání keší podle různých parametrů, online i offline logování nálezů, vytváření a správu waypointů a plnou podporu trackovatelných předmětů. Ke keším se můžete nechat navigovat pomocí kompasu, mapy nebo jiné aplikace a nechybí ani funkce pro off-line geocaching včetně off-line map.
CacheMe
- Autor: Till Harbaum
- Platformy: Symbian^3, Maemo5, MeeGo
- Cena: 50 Kč
- Odkaz ke staženi: Nokia obchod
Aplikace CacheMe je primárně určena pro online použití. Používá Geocaching.com GCLive API, díky kterému máte přístup k informacím ke keším, jako u oficiální aplikace. Druhým způsobem, jak keše dostat do aplikace, je pomocí GPX souboru PocketQuery. Keše se zobrazují na mapách Nokia Here nebo OpenStreetMap, ale s pomocí pluginů lze přidat nové funkce včetně nových poskytovatelů mapových podkladů. Přestože je aplikace určena především pro online použití, lze jí použít i v omezeném offline režimu Cloudmade, který podporuje omezené stažení mapových dlaždic do cache.
CacheSense
- Autor: ZITA FARM LIMITED
- Platformy: Android 2.1 a vyšší, Blackberry 4.X – 7.X, PlayBook a BB10
- Cena: 94,87 Kč (Android) 9,99$ (BB 4.X – 7.X), 5,99$ (PlayBook a BB10)
- Odkaz ke stažení na BlackBerry: cachesense.com
Stáhnout CacheSense
Aplikace CacheSense byla původně pouze pro Blackberry. V současnosti však existuje i verze pro Android a od ní odvozená verze pro PlayBook a BB10. Aplikace využívá Geocaching.com GCLive API, díky kterému máte přístup k informacím ke keším, jako u oficiální aplikace. Kromě toho však nabízí i možnost import a export GPX souborů. V závislosti na platformě podporuje zobrazení keší na mapách různých poskytovatelů včetně vlastních mapových podkladů, a to i pro off-line mapy. Navigovat se můžete nechat pomocí kompasu, mapy nebo jiné aplikace. Se svými nálezy se můžete posléze přímo z aplikace pochlubit na Facebooku nebo na Twitteru.
Geo Bucket
- Autor: Matti Mustonen
- Platformy: iOS 5.0 a vyšší
- Cena: zdarma
Stáhnout Geo Bucket
Aplikace pro plný bezpapírový geocaching, která podporuje nejen iPhone, ale i iPad a iPod. Umožňuje vám mít u sebe off-line databázi keší se všemi jejich detaily a neohlížet se přitom na stažená data. Ideální je například pro zahraniční dovolenou, kde by se stahování keší mohlo díky roamingovým poplatkům pěkně prodražit. Keš do aplikace dostanete buď přímo stažením přes API geoaching.com nebo ručně ve formátech GPX, LOC, ZIP. Geo Bucket nabízí i zobrazení keší na mapě a vytvoření tzv. field notes s vašimi nálezy, které, až budete online, odešlete na Geocaching.com.
Geocaching
- Autor: Groundspeak
- Platformy: Android 2.2 a vyšší, iOS 4.0 a vyšší, WP7.5, WP8
- Cena: 199 Kč (Android), 9,99$ (iOS), zdarma (WP)
Stáhnout Geocaching
Oficiální aplikace společnosti Groundspeak, která hru Geocaching provozuje. Aplikace nabízí online přístup k databázi na Geocaching.com, která obsahuje bezmála dva miliony keší. Zobrazit si přitom můžete všechny detaily keše, kromě souřadnici tedy i popis, nápovědu, atributy, fotogalerie, poslední logy, trackovatelné předměty. Keše je možné vyhledávat podle typu, obtížnosti, terénu, velikosti a dalších parametrů a je možné si je zobrazit na mapě. Ke zvolené keši je možné nechat se navigovat s pomocí kompasu nebo v mapě a po jejím nalezení rovnou zapsat svůj nález v terénu. Oficiální aplikace umožňuje i off-line využití, ale zde jsou omezení, které vyplývají z rozdělení členství na Geocaching.com. Zatímco základní členové (Basic Members) si mohou pro offline použití stáhnout plné detaily pouze u tří keší za den, u prémiových členů (Premium Members) je to 6000. Prémioví členové mají kromě toho k dispozici i další bonusové funkce.
Handy Geocaching
- Autoři: Martin Sloup, David Vávra
- Platformy: J2ME
- Cena: zdarma
- Odkaz ke staženi: code.google.com
Aplikace na geocaching nejsou výsadou pouze smartphonů. Hledat kešky můžete hledat s jakýmkoli telefonem s javou a nemusí mít ani vestavěnou GPS, stačí, když k němu připojíte GPS pomocí Bluetooth. Česká javová aplikace Handy Geocaching nabízí mobilní přístup ke stránkám geocaching.com, kde umožňuje vyhledávání keší a stahování všech potřebných informací o nich. Zároveň aplikace obsahuje i navigační funkce a řadu užitečných geocachingových nástrojů.
maaloo Geocaching
- Autor: Oliver Michel
- Platformy: WP7, WP7.5, WP8
- Cena: 62,49 Kč
Stáhnout maaloo Geocaching
Aplikace maaloo Geocaching využívá Geocaching.com GCLive API, díky kterému máte přístup k informacím ke keším, jako u oficiální aplikace. Zároveň však nabízí možnost importování GPX souboru PocketQuery nejen z geocaching.com, ale i prostřednictvím Dropboxu. Aplikace umožňuje vyhledávání a filtrování keší podle různých parametrů, zobrazování a přidávání waypointů a nechybí ani možnost přímého zapisování nálezů. Navigovat se můžete nechat pomocí kompasu nebo mapy, kterou je možné přímo z aplikace stahovat pro offline použití.
Jakou používáte na geocaching aplikaci vy? Pochlubte se v diskuzi.
Tak na android zde chybi urcite chybi Locus, ktery snad maji vsichni a na iphone urcite look4cache , ktery umi jak ofline tak online pristup a spoustu dalsich uzitecnych hovadin a igeoknife diky kteremu muzete mit svou databazi nakezenych i vylustenych kesi vzdy sebou ( napr z gsaku-program na pc ) a i ofline soubory s keskami.