Sony Xperia S
recenze

Sony Xperia S

Vlajková loď s trhlinou na pravoboku

Sony Xperia S je průkopníkem řady NXT. Jak vypadá vlajková loď pro rok 2012? Nabídne 12 Mpx fotoaparát nebo unibody tělo s úpravou honosící se nano technologií. Dotykový displej nabídne HD rozlišení a pod kapotou bije dvoujádrový 1,5 GHz procesor. Nechybí HDMI konektor i obří 32 GB paměť. Přesto nás řada věcí nemile překvapila. Uhádnete, o jaké jde?

Sony Xperia S - oficiální fotografie

Sony Xperia S patří do nové řady NXT a je prvním telefonem z této řady, který vstupuje na trh. Výrobce tentokrát zvolil hodnotnější použité materiály a zapracoval na dílenském zpracování. Tělo novinky je z takzvané unibody. Přesto je zadní kryt odnímatelný, jen baterie je nainstalována napevno. Dočkáme se velkého výkonu díky dvoujádrovému procesoru Qualcomm o taktu 1,5 GHz s RAM pamětí 1 GB a Adrenem 220. Kladné ohlasy si získá i svým dotykovým displejem 4,3 palce a rozlišením 1280 x 720 bodů s BRAVIA enginem. 12 Mpx fotoaparát se chlubí nejrychlejším snímacím časem na poli fotomobilů. Xperia S také zaujme maličkostmi jako tělem, jež je pokryto speciální nano vrstvou, které zabraňuje ulpívání nečistot a je odolná vůči UV záření.

Poznámka: text recenze a hodnocení se vztahuje k telefonu s operačním systémem Android 2.3.7, číslo sestavení 6.0.A.3.62.

Technické parametry Sony Xperia S

Kompletní specifikace
Konstrukce128 × 64 × 10,6 mm, 144 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 4,3" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát12 Mpx (4 000 × 3 000), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S3 MSM8260, CPU: 2×1,5 GHz, GPU: Adreno 220
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 14,4 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.1
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor1 750 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostbřezen 2012,

Sony Xperia S (videopohled) – 1. díl (konstrukce)

Obsah balení

 • HDMI kabel IM820
 • Kožené pouzdro CA950
 • Ochranná folie ET930
 • Špuntová sluchátka se třemi velikostmi nástavců MH650C
 • Nabíječka EP850
 • Micro USB datový kabel
 • Čistící ubrousek
 • Prospekty
 • Návody ve více jazykových mutacích

Prodejní balení telefonu je opravdu bohaté a výrobce na zákazníkovi nešetřil

Klíčové vlastnosti Xperie S

 • Dotykový displej s HD 720p rozlišením
 • MicroSIM karta
 • Napevno zabudovaná baterie
 • Kryty s úpravou s nano technologií
 • NFC
 • 12 Mpx fotoaparát s Exmor R technologií
 • Průhledný proužek ve spodní části
 • Konektory kryté záslepkou
 • Mechanická spoušť fotoaparátu
 • Absence slotu na paměťové karty

Předchůdce

V uplynulém roce 2011 výrobce, v té době Sony Ericsson, představil Xperii arc a na podzim loňského roku inovovanou verzi arc S. Budu popisovat inovovanou verzi, která disponovala jednojádrovým procesorem Snapdragon 8255T s taktem 1,4 GHz. Tělo novinky bylo tvořené plastovými kryty, bez náznaku přítomnosti kovu. Na zadní straně jsme nalezli 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a pořizováním videí 720p. Dotykový displej úhlopříčky 4,3 nabídl technologii BRAVIA a rozlišení činilo 854 x 480 bodů. Nechyběl ani microHDMI konektor. Výrobce neopomenul ani slot na paměťové karty a baterie byla vyměnitelná. V oblasti grafiky jsme se museli smířit pouze s průměrným Adrenem 205. Xperia arc S bojovala skvělým štíhlým designem a kvalitní výbavou, i když nenabídla dvoujádrový procesor. Díky skvěle odladěnému softwaru však ani nebyl potřeba (pomineme-li absenci nahrávání full hd videí).

Sony Ericsson Xperia arc (S) - oficiální fotografie

Recenze Sony Ericsson Xperia arc – Fešák s výkonem

Design a konstrukce: nechceme zadní kryt

Špičková zařízení, spadající do řady Xperia, vždy platila za elegantní zařízení s líbivým designem. A i v případě třetí Xperie S musíme výrobci Sony zaslat zprávu plnou gratulací za povedený design. Samozřejmě hodnocení designu je subjektivní záležitost, ale v mém okolí většina lidí sdílela podobný názor.

Telefon působí kompaktním dojmem, nic nevrže, kovy jsou kvalitní ale hmotnost 144 gramů je přeci jen znát

K nám do redakce se dostaly dvě varianty, černá a bílá. Osobně používám bílou variantu a jsem za ní rád. Přijde mi elegantnější a bílá není tak nudná. Přeci jen všude vidíme jen černé placky. Na druhou stranu černá varianta je chladně technicistní a rovněž velmi elegantní. Dominantními rysy novinky jsou zakřivená zadní strana a průhledný pásek, oddělující telefon od spodní plastové brady. Telefon se vyznačuje rozměry 128 x 64 x 10,6 milimetrů, větší tloušťka není na škodu. Telefon se v ruce velmi dobře drží a ergonomie je na slušné úrovni. Jen vyšší hmotnost 144 gramů je bohužel již patrná.

Přední strana je vyplněna dotykovým displejem, v jehož horní části je proximity senzor, světločivný senzor a fotoaparát o rozlišení 1,3 Mpx určený pro videohovory. Ve spodní části se pak nachází trojice senzorových kláves. Práce s nimi je ne vždy přesná a často jsem musel vícekrát danou klávesu zmáčknout, aby došlo k provedení reakce. Někdo si myslí, že jsou tlačítka integrovány do průhledného proužku, ale není tomu tak. Klávesy mají vibrační odezvu a pod nimi leží tenký průhledný proužek, který zobrazuje popisky výše umístěných senzorových kláves. Navíc je bíle podsvícený a nejen ve tmě tento prvek vypadá opravdu zajímavě.

Průsvitný proužek je lomítkem mezi většinovou částí telefonu a spodní, plastovou bradou. Ta ze začátku nepůsobila zrovna dvakrát stabilním dojmem. Vydávala totiž nelichotivé zvuky a dokonce měla i patrnou vůli. Naštěstí po několika dnech se jako by vzpamatovala a další problémy již nepozoruji. U druhého kusu v redakci se tento problém neprojevil vůbec. Její materiály jsou tvořeny z plastu, zřejmě i z důvodu lepšího signálu a umístění antén. Zajímavostí je, že při bližším pohledu lze vidět tenoučké vodiče procházející průhledným proužkem směrem do brady telefonu.

Celý skelet telefonu čili boky a vrchní část jsou vyrobené z kovu, i když na první pohled a pocit tělo telefonu působí plastově. Použité kovové materiály jsou opravdu kvalitní, pevné a odolné vůči tlaku. Na levé straně najdeme místo pro microUSB 2.0 HS konektor, chráněný plastovou záslepkou, která nenavozuje pocit dlouhé životnosti. Na pravé straně je microHDMI konektor, který chrání také krytka stejného charakteru a provedení. Manipulace s oběma krytkami není zrovna jednoduchá, jejich otevření je bezproblémové, ale pokud je chceme „zacvaknout“ do původního místa, chce to trochu cviku. Vedle toho je zde umístěna i kovová kolébková klávesa pro ovládání hlasitosti a ve spodní straně dvoupolohová klávesa fotoaparátu.

Vrchní bok nabízí 3,5 mm jack konektor a klávesu pro vypnutí a zapnutí telefonu či vyvolání nabídky s možností vypnutí telefonu, režimu letadla, tichého režimu nebo pořízení screenshotu. Zadní strana je tvořena plastovým krytem s nano vrstvou, která zaručuje ochranu vůči UV záření, spolu s ochranou vůči nečistotám. Zatím mohu potvrdit, že vůči jakékoliv nečistotě je 100% imunní. Například žádné stopy po mastnotách se nekonaly. Zadní kryt na svém místě drží obstojně, přesto vykazuje menší pohyb nahoru a dolů a také na několika místech nedoléhá tak jak by měl. Tento neduh se projevuje u obou testovaných kusů. Až na zadní kryt, ve kterém spatřuji největší slabinu tohoto telefonu z pohledu zpracování, je telefon opravdu špičkově zpracován. Nic nevrže, neskřípe, vše dobře a precizně lícuje.

Baterie a výdrž: raději mi nechoď na oči

Xperia S disponuje pevně zabudovanou baterií typu Li-ion výrobcem udávanou kapacitou 1 750 mAh. V segmentu chytrých zařízení se 4,3 palcovým displejem se jedná o nadprůměrnou kapacitu, slibující delší výdrž. Než se nám zařízení dostalo do rukou, doufali jsme v minimálně dobré hodnoty pohotovostní výdrže. Realita je ale bohužel zcela jiná. Ani v těch nejhorších odhadech bych nedokázal odhadnout, jakých výsledků bude dosahovat.

Telefon jsem s železnou pravidelností dobíjel po 6 – 8 hodinách. Přitom byly dny, kdy jsem jej ani příliš nezatěžoval. Například v jeden den mého testování jsem zvolil tento plán. V devět ráno jsem telefon přepnul do režimu letadlo, až na dvě hodiny byl tento režim aktivní do 17 30 hodin. Samozřejmostí byla data na pozadí a zhruba 30 poslaných smsek. Suma sumárum, do 17 30 byl telefon zapnut a používán tak kolem dvou hodin. Jaká byla zbývající baterie? I přes minimální používání telefonu, který byl navíc většinu dne off-line a nepoužíván baterie klesla o bezmála 40%.

Další obrázek o samotné výdrži je možné si udělat podle druhé modelové situace. Přes noc jsem deaktivoval mobilní data, bezdrátové sítě, data na pozadí i synchronizaci. Řekli byste, že baterie klesne tak o 2 %, vždy přeci odběr je minimální až zanedbatelný. Zdaleka ne. Večer kolem půlnoci jsem odpojil telefon od nabíječky ve stavu 100% baterie a ráno v 7:30 jsem zjistil, že aktuální hodnota nabití je 84%. Telefon tedy za 7 hodin spotřeboval téměř pětinu kapacity baterie jen tím, že byl přihlášen do sítě a nic jiného nedělal.

A nakonec zmíním intenzivní používání. To zahrnuje synchronizaci, mobilní data 3G, dvacet odeslaných sms, půl hodinu poslechu hudby a pět minut hlasových hovorů. Telefon bylo pro mnohé při tomto běžném používání nutno nabít po šesti hodinách, kdy už byl zcela vybitý. Samozřejmě jsme opět provedli standardizované redakční měřící testy. Při přehrávání YouTube videa jsme dosáhli výdrže 270 minut, u prohlížení webových stránek byla výdrž podstatně lepší a to 517 minut. Z těchto výsledků je vidět, že je v softwaru opravdu něco špatně, protože pokud při rozsvíceném displeji a aktivních datových přenosech vydrží telefon 8 hodin a v reálném provozu pouze 6-8 hodin, je to zvláštní.

Diskuze ke článku
pudl
osobně mi nic tak nevadí než to, že je doopravdy zoufalá baterie - přitom 1750 mAh je docela slušný výkon, vybíjení je v mém případě způsobeno zobrazením - stále mi hlásí více než 60 % a to i v době maximálního klidu - že by pomohl nový FW ? a druhá věc je to, že doopravdy ICS chybí, a to i vzhledem k tomu, že do měsíce tady máme další founy s ICS , jak je psáno v článku. Ale jinak z druhé strany - multimediální funkce, wifi, internet, zprávy, BT atd. jsou neskutečně vynikající.
securid
Automatický světelný senzor nebyl doposud opraven ani u Xperia ray. Jsem zvědav, jak tomu bude u ICS. Jinak pěkná obsáhlá recenze.
xsarahdi
Zaújmavé, že na MM to tak hrozne s výdržou na baterku nevidia....1-2dni podľa nastavení je u každého android telefónu a to nehovorím o HD displeji ktorý treba napájať...takže podľa mňa medzi telefónmi s HD displejom je to špička...
Karel
Pro mě je tento telefon docela zklamáním, škoda :/

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze