Sony Xperia 5 II
recenze

Sony Xperia 5 II

Sympatická už na první pohled
33

Pamatujete ještě na Compacty od Sony? Pokud se vám po nich (stejně jako mně) stýskalo, nezoufejte. Nová Sony Xperia 5 II je tak trochu jejich reinkarnací. V kompaktním těle najdeme výkonný Snapdragon 865, 120Hz displej bez výřezu i překvapivě velkou baterii. Jak jsem byl s elegantní novinkou od Sony spokojen?

Sony Xperia 5 II je v podstatě menší verzí Xperie 1 II, která je v některých klíčových paradoxně lepší, i přestože stojí zhruba o čtvrtinu méně. Jaké jsou silné a slabé stránky Xperie 5 II zjistíte na řádcích níže.

Sony Xperia 5 II – videorecenze

Obsah balení: jen to nejnutnější

V jednoduché bílé krabičce, která je typická pro telefony Sony, čeká kabel typu USB-C/USB-C a napájecí adaptér. Sluchátka, případně ochranné pouzdro, si tedy budete muset dokoupit samostatně. V současnosti však můžete stále využít akce, kdy k Xperii 5 II obdržíte zdarma špičková bezdrátová sluchátka WF-1000XM3 v hodnotě přibližně 6 tisíc korun.

Líbilo se nám
  • nic podstatného neschází

Konstrukční zpracování: štíhlá kráska

Xperia 5 II je stejně jako Xperia 1 II vcelku podlouhlý telefon a s rozměry 158 × 68 × 8 mm se jedná o kompaktní zařízení. Rovněž nízká hmotnost 163 gramů napomáhá k tomu, že je držení a ovládání tohoto telefonu velmi příjemné. Umístění kapacitní čtečky otisků prstů na pravém boku je ideální jak pro praváky, tak leváky (čtečka není zbytečně vysoko, ale zhruba uprostřed) a stejně dobrý pocit ve mně zanechala kolébka hlasitosti. Čtečka funguje spolehlivě za předpokladu, že ji nechcete používat v průběhu krátkého časového úseku několikrát za sebou. Jakmile zhasnete displej, trvá přibližně sekundu, než dotyk/prst zaregistruje a telefon se odemkne. Pokud však čtečku používáte běžným způsobem, kdy nezapínáte a nevypínáte obrazovku několikrát během pár sekund, nebudete mít problém. Čtečka by tedy mohla být o něco pohotovější, ale při běžném používání mi toto chování nepůsobilo žádné nepříjemnosti.

Velkou výhodou je dvoustupňová spoušť fotoaparátu, na kterou pohodlně dopadne pravý ukazováček, respektive levý palec při otočení. Zajímavostí je, že se prostředí fotoaparátu neumí přetočit na správnou stranu, pokud telefon otočíte po směru hodinových ručiček doprava. Jako poslední na pravé straně číhá dedikované tlačítko pro Google Asistenta, které alespoň v době testování nebylo možné přemapovat, což je rozhodně škoda.

Nechybí 3,5mm jack ani podpora paměťových karet.

Jako tradičně se i tentokrát můžete těšit na prémiové zpracování i použité materiály, tedy hliníkový rámeček a skleněná záda (samozřejmě také displej) s ochranou Gorilla Glass 6. Na zadní straně si lze všimnout příliš nevystupujícího modulu fotoaparátu, uprostřed vycentrovaného loga výrobce a kousek od fotoaparátů také malého loga upozorňujícího na přítomnost NFC. Slot na dvojici nanoSIM, případně kombinaci nanoSIM a microSD karty, lze snadno vytáhnout pomocí nehtu, není potřeba žádných jehel. Mobilu však nechybí zvýšená odolnost IP65/IP68 (ponoření do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut). Posledním zajímavým prvkem je 3,5mm jack na horní straně, na který Sony stále nezanevřelo a zaslouží si za to pochvalu.

Líbilo se nám
  • elegantní design
  • prémiové zpracování
  • zvýšená odolnost
  • takřka nevystupující fotoaparát
  • snadno dostupný slot
  • kompaktní rozměry
Nelíbilo se nám
  • tlačítko Google Asistenta nelze přeprogramovat
  • kapacitní čtečka otisků prstů občas potřebuje chvíli na rozmyšlení
Diskuze ke článku
Martin Zicha
Martin Zicha
Pěkná recenze. Přemejšlíme s přítelkyní, že si jí oba pořídíme. Velice sympatickej telefon.
Hanz S
Hanz S
až na to, že jejich kvalita (v auto režimu) absolutně neodpovídá telefonu za 25 tyček
Jan Rejlek
Jan Rejlek
Skvělá recenze, díky za ní.
Jsem majitelem XZ1 Compact a pomalu začínám koukat po nějaké náhradě, doteď jsem jí viděl pouze v S10e, kde se mě ovšem vůbec nelíbí slabá výdrž.
Tato nová Xperia mě velmi oslovila, tedy až na cenu. Snad to časem trochu spadne.
Marhule Humule
Marhule Humule
Telefon jsem o víkendu držel v ruce a je to fakt pěknej kousek. Hlavně pro lidi co chtěj něco menšího si myslím zajímavá volba a s pár věcma který konkurence nenabídne. Akorát mě štvou s tim foťákem. Ten systém více aplikací je z mého pohledu naprostej nesmysl a totálně to zabíjí schopnosti foťáku. Přitom na manuální režim se s tim daj udělat fakt pěný fotky. Na automatiku týhle Sonce ale napráska i S20 FE, kterej je o desítku levnější. Strašná škoda. Ale pořád bych šel raději do Sony než třeba do Huaweie nebo Xiaomi. Nějak těm číňanům nemůžu přijít na chuť.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze