Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
recenze

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Ultratěžký kalibr nastupuje
59

Pro ty, kteří chtějí to nejlepší, Samsung připravil skvěle vybavenou řadu Galaxy S20. Ta je sice o model „e“ chudší, zato však nabízí technologiemi vyzbrojenou novinku s označením Ultra. Jak se nám Galaxy S20 Ultra 5G osvědčil? To prozradím v této recenzi.

Displej: 120Hz premiéra

Displej Galaxy S20 Ultra 5G jednoznačně patří k tomu nejlepšímu na trhu a testy nasvědčují, že se (v současnosti) jedná pravděpodobně o nejlepší panel v telefonech. Dynamic AMOLED 2X s úctyhodnou uhlopříčkou 6,9 palce se chlubí nevídaně tenkými rámečky po stranách, nahoře i v oblasti brady. Miniaturní je rovněž výřez pro selfie kamerku, který se zmenšoval a nyní dosahuje průměru pouze 3,5 mm. Hodně uživatelů bude zajímat, že displej, ačkoliv není zcela plochý, má nově pouze mírně zaoblené boky. Obrazovku chrání kromě Gorilla Glass 6 také ochranná fólie nainstalovaná přímo od výrobce. Bohužel má mírně ostré rohy, které snižují pohodlí při ovládání gesty.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Co se týče kvalitativních parametrů samotného zobrazovacího panelu, nemohu mít žádných výtek. Barevné podání, jemnost přes 500 pixelů na palec, maximální jas: to vše přispívá k tomu, že je telefon používat. Největší novinkou je však 120Hz obnovovací frekvence. Samsung rovnou přeskočil 90 Hz, kterými se chlubí například Pixel 4, a uživatelům dává možnost vybrat si mezi 60/120Hz režimem. Pokud si však zvolíte vyšší obnovovací frekvenci, je potřeba počítat s tím, že se rozlišení uzamkne na hodnotě Full HD+. Do budoucna však Samsung plánuje na tom zapracovat a přinést možnost aktivace WQHD+ rozlišení (3 200 × 1 440 pixelů) i při této obnovovací frekvenci. Vyšší obnovovací frekvence je velmi návyková a pohyb prostředím učiní mnohem plynulejším. Panel má navíc 240Hz obnovovací frekvenci u dotykové plochy, což potěší všechny náruživé hráče.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Ultrazvuková čtečka otisků prstů je stejná jako v předchozím roce.

V displeji se ukrývá rovněž ultrazvuková čtečka otisků prstů. Jedná se však o stejný model, který jsme našli u řady Galaxy S10 a při používání jsem nedoznal žádných rozdílů. Qualcomm přitom představil nový druh ultrazvukové čtečky 3D Sonic Max, která má větší plochu a oskenuje až dva prsty. Třeba se objeví v příští generaci. Čtečka otisků prstů funguje příkladně a až na pár situací, kdy nechtěla napoprvé zaregistrovat naskenovaný prst, jsem se nesetkal s žádnými problémy.

Líbilo se nám
 • tenké rámečky
 • vysoká jemnost
 • velká uhlopříčka
 • krásné podání barev
 • vysoký maximální jas
 • čtečka otisků prstů
 • 120Hz obnovovací frekvence

Zvuk: stereo zážitek

Galaxy S20 Ultra 5G se chlubí hned dvěma hlasitými reproduktory – jeden je na spodní straně a druhý kousek nad výřezem selfie kamerky. Oba dohromady dokáží hrát nadprůměrně hlasitě a překvapila mě také intenzita basů, které jsou na mobilní telefon dost silné. Pokud byste však raději poslouchali zvuk ze sluchátek, můžete využít dodávaná od AKG, která se chlubí vysokou kvalitou reprodukce, případně pak sáhnout po bezdrátové alternativě.

Spokojen jsem byl rovněž s kvalitou telefonních hovorů, kdy jsem slyšel protistranu bez jakýchkoliv potíží stejně jako ona mě. Někomu bude bezesporu chybět 3,5mm jack (v mém případě například kvůli možnosti připojit klopový mikrofon), který by se do takto velkého telefonu možná přeci jen vlezl. Jedná se však o trend, který je už pomalu (až na výjimky) standardem, tudíž nelze absenci považovat za mínus.

Líbilo se nám
 • kvalitní dodávaná sluchátka s USB-C
 • nadprůměrná hlasitost reproduktorů

Výkon hardwaru: pro jednoho Snapdragon, pro druhého Exynos

Přestože jsem si mohl Samsung Galaxy S20 Ultra 5G během premiéry v San Franciscu vyzkoušet s čipsetem Snapdragon 865, na našem trhu najdete verze s Exynosem 990. V obou případech se jedná o 7nm čipsety, které zvládnou nahrávání 8K videa a nabízí podporu RAM typu LPDDR5.

Po stránce výkonu si neměl absolutně nač stěžovat ani s Exynosem 990 doplněným o RAM o velikosti 12 až 16 GB typu LPDDR5 a až 512GB úložištěm typu UFS 3.0. V mém případě zůstalo z původní 128GB kapacity volných přibližně 110 GB. Pokud by vám integrované úložiště nestačilo, lze jej rozšířit o paměťovou kartu o velikosti až 1 TB.

Líbilo se nám
 • špičkový výkon
 • velké úložiště typu UFS 3.0
 • 12/16 GB RAM typu LPDDR5
 • výkonný čipset

Výdrž baterie: lepší, než byste mysleli

Galaxy S20 Ultra 5G je technologiemi nabitý smartphone, který má spolu s aktivovaným 120Hz 6,9palcovým displejem vysoké energetické nároky. Jak je na tom tedy s výdrží? Během několikadenního používání, kdy jsem telefon standardně používal s aktivovanou 120Hz obnovovací frekvencí na automatický jas, aktivovanou Wi-Fi a během dne měl zapnutou synchronizaci několika e-mailových účtů, často byl aktivní na chatovacích aplikacích atd., jsem se dostal na výdrž jeden a půl dne. Jednodenní výdrž je tedy v podstatě zaručená a rozhodně se nemusíte obávat, že byste s sebou museli přes den nosit pro jistotu powerbanku.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Nabíjení dodávaným 25W adaptérem navíc probíhá až překvapivě rychle. Zhruba za jednu hodinu můžete mít telefon nabitý z 0 % do plna. Pokud chcete nabít telefon ještě o něco rychleji, můžete zainvestovat do 45W napájecího adaptéru. Pokud cestujete automobilem s bezdrátovou nabíjecí podložkou, nic vám nebrání Galaxy S20 Ultra 5G nabíjet tímto způsobem s maximálním podporovaným výkonem 15 W. Využít můžete rovněž bezdrátové reverzní nabíjení (maximálně 9 W), díky kterému si můžete nabít sluchátka nebo druhý telefon.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 5 minuty
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 10 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 15 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 20 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 25 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 31 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 36 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 42 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 50 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 68 minut
Líbilo se nám
 • až 45W nabíjení
 • dlouhá výdrž
Diskuze ke článku
Zdenek Mach
Zdenek Mach
Naposledy upraveno: 4. 3. 2020 09:07
Pěkná vykoná mašina za šílenou cenu. Po pár aktualizacích bude fotit skvěle. Těším se na recenzi S20 nebo S20+. Mnohem reálnější stroje za po roce zajímavější ceny. Hezká recenze, díky.
.
Pokud si prohlídnu fotky ve zvětšení 1:1, tak musím konstatovat jediné - slušná olejomalba. Zlatej HTC U11.
La Puta
Jak se dalo čekat, foťák bylo jen marketingové pozlátko.... tak snad příští rok, Samsungu....
Petr
Dobrá recenze, s20 ultra je podle mě trochu cenový přestřel :) Kdy se můžeme těšit na recenzi na zbylé s20?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze