Recenze PAC MAN ROM: když spojíte ty nejlepší

11

Hledáte alternativní ROM pro svůj Android? Co třeba PAC MAN ROM? Jedná se o trojkombinaci toho nejlepšího, co dokázali vývojáři alternativních ROM vymyslet, a to v jednom úhledném balení. A jak si tento "dreamteam" vede ve skutečnosti a pro koho je? Na to se vám pokusíme odpovědět v rozboru této ROMky.

Pokud jste se v poslední době poohlíželi po nějaké alternativní ROM, ale vždy vám chyběly nějaké funkce, které měla jiná, a nakonec jste museli zůstat u své původní, možná právě pro vás je vhodná PAC MAN ROM. Jedná se o směsici třech nejúspěšnějších a nejoblíbenějších ROMek, které jsou momentálně k dispozici: Paranoid Android, AOKP a Cyanogenmod. Do rukou se vám dostanou nevídané možnosti customizace, které uspokojí i nejnáročnější uživatele. Má to vůbec nějaké nevýhody? To dnes zjistíme v našem dnešním testu zmíněné ROMky.

Instalace a první spuštění

Nahrání ROM samotné není žádný větší problém. Stačí mít odemčený bootloader a přes custom recovery ROM nahrát, společně s aplikacemi od Googlu (Gapps). Tuto problematiku jsme si již vysvětlovali, jestli jste se minuli s naším článkem o instalaci ROMek, určitě si nejdříve přečtěte ten. Zasvětí vás do dění a poté už nebudete mít problém tuto ROM do telefonu nahrát.

Po instalaci nečekejte žádné záludnosti, námi testovaná RC verze (release candidate) vás přivítá naprosto totožně, jako každé jiné zařízení s Androidem. Dovolí vám nastavit si Gmail účet, obnovit si pomocí něho aplikace, a pak už vás přivítá na domácí obrazovce. Verze Androidu je v tomto případě 4.2.2 (pamatujte na to při stahování Gapps), na novějších verzích se pracuje, neustále vycházejí Nightly buildy, které ovšem nejsou tak dobře použitelné, navíc rozdílů mezi Androidem 4.2 a 4.3 v tomto případě opravdu moc není.

Hned po ruce

Po přihlášení všech možných účtů (email, Facebook, Twitter) a aktualizaci aplikací už vám nic nebrání začít prozkoumávat prostředí samotné a jeho základní funkce.Jak brzy zjistíte, kromě pár widgetů navíc se nic moc nezměnilo, jedná se o starý dobrý Android se svými klady a zápory. Pro objevení novinek začněme pouhým stažením notifikační lišty. Zde úřaduje Cyanogenmod, když totiž lištu “uchopíte” vpravo, nabídne vám rovnou známý panel nastavení, když ji stáhnete odjinud, objeví se vaše notifikace.

HALO

Již zde ale nacházíme vychytávku novou. Jmenuje se HALO a má na starosti pohodlnější práci s notifikacemi. Jedná se o malý kruh, který poletuje nad prostředím a elegantně vás upozorňuje na dění v notifikační liště. Různými gesty například můžete otevřít právě staženou aplikaci nebo všechny notifikace odstranit. Pokud by vám tento doplněk nesedl, dvojklikem a přetažením na kruh s křížkem se jej můžete zbavit, k dispozici vám je znovu kdykoliv, stačí kliknout na ikonku v notifikační liště.

PIE

V této liště také naleznete dva nové zástupce. Začněme tím s popiskem “PIE”. Po tapnutí na tuto dlaždici zmizí tlačítka Zpět, Domů i Multitasking, společně s jejich lištou. A jak se k nim teď dostanete? Postačí vám pouhé swipnutí zespodu displeje a objeví se víc než trojice těchto tlačítek. Budete tak moci rychle vyhledávat, zobrazit kontextovou nabídku, zkontrolovat čas, datum, stav baterie, připojenou WiFi, nebo se rychle přesunout do notifikací. Tuto funkci jsem si zvykl používat nejen kvůli její praktičnosti, ale hlavně kvůli “zkrášlení” celého systému. Displej vypadá větší, a v aplikacích, kde potřebujete co nejvíce prostoru, se toto řešení opravdu hodí.

Size, Layout a barvy

S druhou novinkou není radno si příliš zahrávat, umí totiž kompletně změnit vzhled celého systému. Mnohdy tak napácháte více škody, než užitku. Můžete si zde totiž měnit velikost různých prvků UI, například při hodnotách Size: 310 a Layout: 600p ale získáte o dost větší pracovní plochu. Zde je však poněkud pohodlnější řešení přizpůsobit si prostředí pomocí doplňku z ROM Paranoid Android, které si ukážeme později.

O něco využitelnější je druhá záložka, kde si můžete změnit barvy samotného UI. Ikony ve stavové liště si tak můžete přebarvit na bílo, jako je tomu například u KitKatu. Bohužel otevřením aplikace toto vylepšení mizí a lišta opět defaultně zmodrá. I tak se ale jedná o příjemnou drobnost, která puntičkářům udělá alespoň nějakou radost. Nyní nadešel čas přesunout se do opravdu bohatého nastavení a zapátrat po dalších bonusových funkcích.

Diskuze ke článku
Pomeranc
Zajímalo by mě, jak se bude alternativní ROM chovat k dualsim telefonu. Řeší tato romka i jeho podporu? Případně znáte nějakou, která ano? Dík za info. :)
prcoff
Výborná ROM-ka tento PAC, ale na mojom HTC WildfireS je uz vzhladom na hardware pomalšia.
thegrid
Tak já jsem na SII objevil snad nejlepší 4.2 ,,MoKee" rom. No a vše mi vyhovovalo - i spotřeba baterky. Problém byl, že jsem se posléze dozvěděl, že kvůli tomu, že Samsung vydal oficiálně nejvyšší rom 4.1, takže nejsou ovladače na vyšší verze Androida na speciální funkce, jako OTG. Takže si nespustím filmy přes HDMI na TV. Stejný problém je třeba u SE Arc S s rádiem. Můžete si tam narvat jakýkoliv nový android a je celkem vyladěný, problém je, že některé funkce nespustíte :-/
Pepa
PAC MAN ROM je podle mého názoru a zkušeností, jen splácanina tří Rom!
Když nainstalujete na dané zařízení PAC MAN ROM nebo samotnou CM nebo AOKP rom tak výsledky budou
mnohem lepší než PAC MAN ROM.
Součastné době používám ROM AOKP 4.4.2 na SONY Xperia Z a tabletu Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (GT P3110)
Na obou dvou zařízeních běhá tato rom nádherně, plynule, vše funguje a bez restartů! :-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze