mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Alternativní ROM: co to je a jak ji nahrát do telefonu?

| autor:
,
Jan Pospíšil
, vydáno:

Pokud až nezdravě často přemýšlíte nad koupí nového telefonu, protože ten starý je už pomalý, nebo vás omezuje horda aplikací předinstalovaných výrobcem, určitě v tom nejste sami. Chtěli byste se zbavit všech těchto problémů najednou? Alternativní ROM mohou být řešením a dnes je jednodušší než kdykoliv předtím nějakou do svého telefonu dostat. Poradíme vám, jak na to.

Pár slov na začátek

Než vám ukážeme, jak vlastní ROMku do telefonu dostat, je důležité zmínit jedno upozornění. Pokud se po přečtení tohoto článku odhodláte k rootnutí svého telefonu, či dokonce nahrání nové ROM, vše děláte na vlastní nebezpečí a níže uvedenými postupy navíc ztrácíte záruku. Nechci vás však děsit, pokud nejste naprostí začátečníci, nemělo by se nic stát.

Co je co?

Začněme samotným zapnutím telefonu. Při tomto běžném úkonu se nejprve spustí bootloader. Ten vašemu telefonu řekne, kde najde potřebné soubory k načtení a spuštění operačního systému. Ve výchozím stavu je bootloader uzamčený a při každém spuštění dělá jen jednu, nijak nezměnitelnou činnost - standardně spustí váš telefon. Z paměti ROM, která slouží k uložení firmwaru, se nahraje operační systém a za pár vteřin už hledíte na zapnutý telefon. Telefon však můžete uvést také do tzv. recovery módu držením různých kombinací tlačítek při spuštění. Ve výchozím stavu toho však v tomto režimu opět moc neuděláte. Telefon můžete například resetovat do továrního nastavení nebo přeinstalovat operační systém (ten musí být oficiální).

Abychom mohli upravovat svůj telefon za pomoci alternativních ROMek (respektive alternativních obsahů paměti ROM, obecně se ale používá pouze "alternativní ROM"), musíme mít odemčený bootloader, který pak bude schopný jiných akcí, a spustí nám právě alternativní ROM. Další věcí, která bude potřeba, bude nahrání nové Recovery. Mezi nejlepší se řadí Clockworkmod, který vám nabídne velkou porci zábavy. Hlavní a nejdůležitější funkcí ovšem zůstává možnost instalace alternativních ROM, popřípadě dodatečných souborů. Konečně se tedy dostáváme k důvodu, proč si tu tyto věci popisujeme, k alternativní ROM. Ta se dá označit jako na míru upravená verze operačního systému (v našem případě Androidu), která může váš telefon od základů změnit nebo jen drobně poupravit, to už záleží na vývojáři ROM samotné. Pro nás je důležité, že dnes už zvládne nahrání nové ROMky kdekdo, a proto se trochu podrobněji na celý proces a otázky s ním spojené podíváme. Jako demonstrační zařízení jsme zvolili poměrně populární Samsung Galaxy S III, postupy se však u ostatních zařízení příliš neliší.

Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Jako testovací zařízení posloužil Samsung Galaxy S III

První krok: root

Nyní si stručně popíšeme, co vlastně root je a proč jeho vlastně potřeba. Jedná se o proces, při kterém se vám zpřístupní, ve výchozím stavu nedostupná, uživatelská práva. Nesmíme zapomenout zmínit, že pokud by se vám do rootu nechtělo, nevadí, k nahrání alternativní ROMky není potřeba. Vysvětlení, proč nemáme root práva k dispozici od prvního spuštění, je jednoduché. Výrobce si tak udržuje jistotu, že zákazník nepoškodí telefon nesprávným zacházením - smazáním důležitých systémových aplikací apod. Proto při rootnutí telefonu přicházíte o záruku, ovšem vše se dá navrátit do původního stavu, nemusíte se tak bát, že by ztráta záruky byla permanentní. Navíc jste také chráněni vy sami před škodlivými aplikacemi, které by s těmito oprávněními mohly klidně smazat všechen obsah vašeho telefonu, nebo byste skrze ně mohli být sledováni. Od toho také ve většině případů přibude po rootnutí v nabídce aplikací ikonka programu SuperSU, která vám umožní povolit/zakázat root přístup jednotlivým aplikacím.

K rootnutí toho navíc není potřeba mnoho. Základní sestavou k tomuto úkonu bude počítač, USB kabel, připojení k internetu a samozřejmě váš telefon. V momentě, kdy máme vše připraveno, otvíráme internetový prohlížeč a zábava začíná. Vyhledávané heslo se zpravidla skládá zpravidla ze tří slov. V našem případě, kdy chceme rootnout Samsung Galaxy S III postačí zadat do vyhledávače "Galaxy S III root". Sami se můžete přesvědčit, že hned mezi prvními odkazy najdeme to, co potřebujeme, přichází tedy čas na samotné rootování.

Root - ilustrační fotografie Root - ilustrační fotografie Root - ilustrační fotografie

TIP: Rootněte si Samsung Galaxy S3 podle námi ověřeného návodu

Občas se může stát, že některé telefony je složité rootnout, ve většině případů jsou však návody dobře a přehledně sepsané a pokud vládnete o něco lépe jazykem anglickým, můžete své štěstí vyzkoušet například na fóru XDA Developers. Root patří mezi jednodušší část celého procesu a na většině telefonů by pro alespoň mírně pokročilé uživatele neměl být problémem, plynule se tedy přesuneme k nahrání nové ROM.

Tagy článku: ,

Související články

Windows 10 Mobile se údajně dostanou na další modely s Androidem | vydáno
32
Recenze MIUI ROM: nechte se unést vlastní fantazií | vydáno
30
Recenze PAC MAN ROM: když spojíte ty nejlepší | vydáno
11

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Dobrý den, mam dotaz k odemčení bootloaderu u Huawei Y530-U00. Zeptám se naprosto na rovinu... Je opravdu nutné jej odemykat a popř. jak? Moc děkuju Charles Charles
Stáhnout jinou aplikaci na fotoaparát, nebo https://www.sendspace.com/file/wvwk63, kde je ke stažení originální apk, nicméně nechápu, proč namísto psaní sem nepoužít Google. LG
Mám problém s tel LG G3 32GB a nevím co s ním. při resetování telefonu do defaultního nastavení mi zmizela originální aplikace fotoaparátu a nikde není. prosím o radu jak tuto situaci napravit.děkuji ctiri
stejný problém, asi sem si zničil telefon Jaguar
zdravym ma samsung galaxy s3 gt- i9300 skusal som to presne podla tohto navodu no obrazovka sami po instalovani zasekla na uvodnej obrazovke samsung galaxy s3 g-ti9300 prosim co mam urobit ako to mam vyriesit dakujem lubos
Není neřešitelný ale trochu drahý :-D I mě se to povedlo, i když to jsem byl ještě malé štnátko. Neo
V Číně? Neo
Dobrý den dostal jsem od známého mobil z číny...CoolPad 8730L...nikde nemůžu najít nějakou použitelnou alternativní rom. Nevěděl by někdo kde hledat? Gumallines
zapomel jsem napsat co mam za telefon (galaxy s3) Bogoran
Dobrý den, chci se zeptat, proč mi nejde nainstalovat Cyanogenmod, píše mi to tam něco červeně, než to stihnu přečíst, tak se telefon sám zapne. Skončil jsem u bodu "Teď přichází čas na instalaci ROMky, vybereme proto "install zip from sd card", následně "choose zip from sd card", najděte složku se staženými soubory, otevřete ji, a jako první nainstalujte Cyanogenmod." Děkuji Bogo Bogoran

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 62 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

recenze55Recenze Huawei P10: duální evoluce
vydáno |
Jiří Vencl
| recenze
Nové vlajkové lodě od Huawei přicházejí na český trh a ambice mají vskutku vysoké, nuž posuďte sami: vylepšený duální fotoaparát Leica s portrétním režimem, vysoký výkon, rychlé nabíjení, krásné tělo nebo v neposlední řadě nová čtečka otisků prstů. Jak to funguje v reálu a co na to konkurence? To prozradí naše recenze, kde jako obvykle nechybí ani videopohled.
2Apple aplikace týdne: National Geographic World Atlas
vydáno |
Michal Marek
| článek
Aplikací týdne jsme tento týden zvolili šikovný kapesní atlas světa od National Geographic. Ten přináší interaktivní mapu celého světa a zároveň je studnicí užitečných zeměpisných informací. Potěší i možnost pracovat se špendlíčky, měřit vzdálenosti nebo si procházet zajímavé statistiky. Aplikace vyniká i krásným uživatelským rozhraním.
3mobilenet.cz před 5 lety: konec Android Marketu a novinky od Sony
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Server mobilenet.cz byl spuštěn již v roce 2005 a od té doby nám uplynulo už více než jedenáct let. Rozhodli jsme se proto v našem seriálu zavzpomínat, co se dělo před několika lety v mobilním světě, případně přímo u nás na mobilenet.cz. Každých čtrnáct dní se ohlédneme o pět let zpět. V dnešním díle se tedy nacházíme v březnu 2012.