Lenovo má ve svém portfoliu nepřeberné množství zařízení s rozlišnými konstrukcemi, displeji, výkonem a také v něm nechybí nevšední zařízení, jakým byl například nedávno testovaný Lenovo Yoga Book. Ty nejúspěšnější kousky jsou ale většinou nenápadné a na první pohled byste je velmi snadno přehlédli. Přesně taková je i dnes testovaná Yoga 710.
Lenovo Yoga 710 14" – videopohled
Technické parametry Lenovo Yoga 710 14" 80V4001CCK
Kompletní specifikaceKonstrukce | 223 × 322 × 17,3 mm, 1 550 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 14" (1 920 × 1 080 px) |
Chipset | Intel Core i7-7500U, CPU: 2×2,7 GHz, GPU: Intel HD |
Paměť | RAM: 8 GB, disk: 256 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC |
Konektory | 2× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: microHDMI, další: ne |
Datové funkce | modem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.1, NFC: ne |
Operační systém | Windows 10 Pro |
Akumulátor | 52 Wh, udávaná výdrž: 8 hodin |
Dostupnost | květen 2016, 28 000 Kč |
Nenápadný, ničím nevyčnívající, prostě další kovový konvertibl. I tak by se dal model 710 zprvu popsat. Lenovo ale láká na zcela jiné prvky, kterými může být 14palcový Full HD displej, úsporné, avšak stále výkonné procesory Intel Core i5 či i7 spolu s 8 GB RAM a úložným prostorem 256 GB. Všechny tyto komponenty jsou pak skryty v bytelném kovovém těle, které jen tak něco nerozhází. K tomu připočtěte téměř nulové rámečky okolo displeje. Za variantu s Intel Core i5 Kaby Lake zaplatíte 24 tisíc. Za námi testovanou variantu s Intel Core i7 pak 28 tisíc, a to je mimořádně dobrá nabídka. Udělalo Lenovo vůbec někde chybu, nebo před sebou máme nadějný hybridní notebook pro masy?
Obsah balení: zase krok zpět
Jak jsme u ThinkPadů chválili, že Lenovo konečně začalo pracovat i na prvním dojmu po koupi a krabice vypadaly „méně kancelářsky“, tak tady se vrátíme do historie, kdy jste nevěděli, zda si kupujete banány či notebook. Bohužel i obsah je chudý a mimo nerozpojitelného adaptéru o délce pouhý metr a půl a zařízení samotného už vás nic nečeká. Budiž Lenovu odpuštěno, protože cena se někde srazit musela.
Nelíbilo se nám:
- chudé balení
Design a konstrukce: tichá voda břehy mele
V zavřeném stavu a ještě v tmavém provedení vypadá Yoga 710 velmi nenápadně. V detailnějším pohledu si ale všimnete zbroušených hran víka displeje, čehož bylo dosaženo díky hliníkové a mimochodem velmi bytelné konstrukci. Hliník ucítíte na celém šasi a rozhodně si stěžovat nebudete. Notebook navíc vyrostl do menších rozměrů než běžné 14palcové notebooky, zejména díky velmi úzkým rámečkům po stranách displeje. Pokud tak máte strach, že by byla „Sedmset-desítka“ velká na přenášení, pak vás obav mohu zbavit. Její celkové rozměry jsou 322 × 223 × 17,3 cm. Pas hodný modelky to tedy není, ale ostatní rozměry jsou velmi dobré.

TIP: Recenze Lenovo Yoga Book – Klávesnice jen jako
Když už jsme u pasu, jistě čekáte nepřeberné množství portů. Proč také ne? Na základnu by se vešly, ale ouha, zklamu vás. Bohužel máte k dispozici pouze dvojici USB 3.0, microHDMI a 3,5mm jack. K tomu přidejte slot na SD karty a krasojízda končí. Proč se Lenovo nerozhodlo oproti předchůdci konečně integrovat klasické plné HDMI a proč zcela chybí USB-C, je nám záhadou. Můžete namítat, že takto vybavený notebook bude potřebám běžného uživatele dostačovat. Otázkou je, proč by měl být pouze dostačující, když by základna pobrala větší porci portů. Těch pár korun navíc by si uživatel jistě rád zaplatil.

A když už jsme u negativ konstrukce, vezměme je všechna najednou. Fyzické tlačítko mimo klávesnici nabízí Yoga 710 jen jedno jediné na pravém boku a slouží pro vypnutí a zapnutí. Tlačítka pro regulaci hlasitosti tento kousek navzdory konvertibilní konstrukci nemá. V režimu tabletu je tak změna hlasitosti cestou ke ztrátě nervů.
To by byl první pohled. A co první dotyk? Ta tíha! Ne že by 1 550 gramů bylo moc, ale v ruce působí zařízení jako závaží. Na bytelnosti to přidává, na pohodlnosti už méně. Tím však negativa ke konstrukci končí a po otevření notebooku vás čeká už jen radost. Zbroušené hrany základny a její ztenčující se tendence směrem ke kloubům je pastva pro oči. Displej se u kloubů jemně naklání k uživateli a celý tento koncept na vás spolu s téměř bezrámečkovým displejem dýchne luxusem. Musím také pochválit výbornou klávesnici s regulovatelným podsvícením, které je rovnoměrné a dobře viditelné i za dne. Ta se velmi podobá klávesnicím v pracovních noteboocích ThinkPad, jež patří k jedněm z nejlepších. Ani touchpad vás nezklame a patří k lepšímu průměru. V případě, že si zapomenete na cestu vzít myš, pak nad jejím zapomenutím neprobrečíte celý víkend. Gró řady Yoga ale bezesporu spočívá v konvertibilitě, kterou obstarávají tužší dvojité klouby. Víko s displejem tak více než stabilně drží v jakékoli pozici, otevřít notebook jednou rukou se vám však nepovede. Přesto jsme za tužší klouby rádi a jen neradi vzpomínáme na HP Spectre x360, pro jehož volnost kloubů neexistuje omluva.
Celkově je Yoga velmi dobře zpracovaná a chválím také umístění výdechů ventilátorů na hraně základny u kloubu, které si jen tak nezakryjete. Jak působí v zavřeném stavu notebook trochu mdle, pak po otevření se nestačíte divit. Jsou tu ale jisté kompromisy, které si výrobce mohl odpustit. Tím je jistě chybějící tlačítko na regulaci hlasitosti. Menší množství portů sice zamrzí a nedává smysl, ale ubrané pohodlí uživatele zabolí o mnoho víc.
Líbilo se nám:
- velmi dobré zpracování
- kvalitní materiály
- úzké rámečky displeje
- dobře umístěný výdech ventilátorů
- skvělá klávesnice
- dobrý touchpad
- velmi stabilní víko displeje díky tuhým kloubům
Nelíbilo se nám:
- menší množství portů a absence USB-C
- chybějící tlačítko regulace hlasitosti
Na začátku zmiňujete slabší z procesorů Intel Core i5 Skylake - předpokládám, že se jedná o překlep? Z označení v tabulce, ale i dále v textu je již správně uvedeno Kaby Lake.