Fitbit Versa
recenze

Fitbit Versa

Chytré hodinky nejen pro ženy
6

Loni vstoupil Fitbit s modelem Ionic na trh s chytrými hodinkami. Letos k nim přidal model Versa, který nabízí téměř shodné funkce včetně vlastního operačního systému, měření tepu a vodotěsnosti do 50 metrů. Hlavní rozdíl však spočívá v absenci integrované GPS. Jak si Fitbit Versa vedl v našem testu a je i tak použitelný?

Americký Fitbit, jeden z nejvýznamnějších výrobců sportovních fitness trackerů, je sice segmentu chytrých hodinek nováček, přesto nestaví úplně na zelené louce. Předloni odkoupil zadluženého výrobce chytrých hodinek Pebble a získal tak jeho patenty, software a většinu zaměstnanců.

Prvními chytrými hodinkami, které na základě tohoto obchodu vznikly, byl loňský Fitbit Ionic, na který navazuje letošní Fitbit Versa. V nabídce výrobce stojí o něco níže a cílí spíše na ženy a děti, kterým se zdá Ionic příliš masivní.

Fitbit Versa
Všechny barevné varianty Fitbit Versa

Hodinky se zaměřují na sportovce a zdraví. Nabízí proto například nový SpO2 snímačem, který v budoucnu umožní měřit spánkovou apnoe, vodotěsnost do 50 metrů, vylepšené měření srdečního tepu a sadu dynamických sportovních tréninků. Překvapivě však Fitbit vynechal GPS a spokojit se musíte se získáváním polohy z propojeného smartphonu.

Z dalších funkcí pak nechybí například vestavěný hudební přehrávač, chytré notifikace a celá řada populárních aplikací a skinů ciferníků v obchodě Fitbit App Gallery. Bezkontaktní platby, které nabízel již Ionic, pak umí pouze Special Edition. V České republice však služba Fitbit Pay stále ještě nefunguje. Na českém trhu se Fitbit Versa prodávají za přibližně 5 200 Kč, tedy o zhruba 4 tisíce korun méně než Fitbit Ionic. Special Edition pak vyjde na necelých 6 tisíc korun. Vyplatí se za tyto peníze?

Fitbit Versa

Konstrukce39,4 × 39,4 × 11,2 mm, 38 g, odolnost: ano
Pásekkožený, kovový, umělý, vyměnitelný: ano (24 mm)
DisplejTFT IPS, 1,34" (? × ? px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, Wi-Fi, NFC
Akumulátor? mAh, nabíjení: micro USB, doba nabíjení: 2:00 hodin

Obsah balení

Speciální edice, kterou jsme měli k dispozici na testování, obsahuje kromě samotných hodinek ještě delší textilní část řemínku s dírkami, pokud máte silnější zápěstí, a ještě jeden kompletní silikonový černý pásek. Kromě toho je zde už jen nabíječka a pár brožurek.

Konstrukční zpracování: čtvercové tělo

Čtvercová přední strana se stává poznávacím znamením chytrých hodinek od Fitbitu. Stejný tvar už měly loňské hodinky Ionic. Na rozdíl od nich však nejsou nahoře a dole takové výstupky a tvar je tak čistší. Středem boků se táhne úzký proužek, ve kterém jsou umístěna ovládací tlačítka: jedno na levém boku a dvě na pravém boku. Všechna tlačítka výrazně vystupují a jdou dobře nahmatat i poslepu.

Horní i dolní část jsou pak zkosené, horní část méně než dolní. Spodní strana hodinek se snímačem srdečního tepu, SpO2 senzorem a magnetickými ploškami pro připojení dobíjecího kabelu, která přiléhá ke kůži, je díky výraznému zkosení boků poměrně malá.

Fitbit Versa
K jednoduchému uvolnění pásku slouží dvě páčky.

Uvnitř hodinek se nachází vibrační motor a hodinky vás tak upozorní na notifikace nebo vzbudí diskrétními vibracemi. Jejich sílu si můžete nastavit ve třech stupních, ale už ta výchozí střední je dostatečně silná. Co hodinkám chybí je reproduktor a mikrofon. Vzhledem k tomu, že hodinky neobsahují telefonní funkce, tak je stejně nevyužijete. Poslech hudby z hodinek je zajištěn skrz Bluetooth do připojených bezdrátových sluchátek.

Použitý tvar dělá na první pohled hodinky subtilnější než vyšší model Ionic, který se hodí spíše pro muže. Hodinky padnou i na útlejší ženskou ruku, jejich nošení je pohodlné a dobře sedí na ruce. K tomu přispívá i hliníkové pouzdro, díky němuž jsou krásně lehké – váží pouhých 38 gramů.

Také barevná provedení a nabídka řemínků naznačují, že Fitbit cílí spíše na ženy. Na výběr máte ze tří barev pouzdra hodinek: černé, stříbrné a růžového zlata. Co se týče řemínků, tak na výběr máte sportovní silikon nebo elegantnější kožený či kovový řemínek. My jsme měli na test speciální edici Fitbit Versa, která kromě klasického řemínku obsahovala ještě netradiční textilní pletený řemínek. Ten nejenže vypadá skutečně elegantně, ale pohodlně se nosí a nepotí se pod ním ruka. Pokud nemáte tak útlé zápěstí, můžete si ho prodloužit pomocí přibalené delší části pásku.

Textilní nebo kožené řemínky se možná hodí do společnosti, ale na některé sportovní aktivity, kde hrozí namočení, jsou nevhodné. Fitbit Versa se chlubí vodotěsností do 50 metrů a mimo jiné nabízí i režim pro monitorování plavání. Pokud se vám řemínek tedy okouká, nebo byste chtěli něco sportovního, jeho výměna je velice snadná. Stačí ze zadní strany stisknout západku a řemínek se okamžitě uvolní. Originální řemínky pak vyjdou v průměru na 800 až 1 000 korun. Měly by tam však pasovat i klasické hodinkové pásky o šířce 22 mm.

Líbilo se nám
  • povedený design
  • sednou i na útlou ruku
  • nízká hmotnost
  • voděodolnost
  • snadno vyměnitelné pásky
Diskuze ke článku
Kulhavec
Na to kolik stojej toho moc nenabídnou. To bych si raději za polovičku koupil Xiaomi Amaftit Pace...
Jerrysohn
Fitbit Ionic (a předpokládám, že tedy i Versa) mezi typy "cvičení" mají i chůzi apod. (ne, že ne jak, je naznačeno v textu článku). Stačí si to zaškrtnout na webu, a pak už bude "Walk" k dispozici v možnostech aplikace a tedy i v hodinkách.
Ondra
Co je hlavně nutné říct je, že versa jsou jako hodinky téměř nepoužitelné (stejně jako Ionic). V základu není možné zobrazovat čas neustále a pokud nainstalujete ciferník, který to umožňuje, hodinky vydrží sotva 8 hodin. Automatické rozsvícení displeje je natolik pomalé a necitlivé, že se na hodinky kvůli času téměř dívat nebudete, nebo u toho budete nepřirozeně máchat rukou, což mě donutilo během tydne vrátit jak ionic tak versa. Jako fitness tracker a notifikátorjsou jsou skvělé, ale jako hodinky zcela k ničemu!
wizaard
Pár poznámek k recenzi: NFC mají všechny evropské Versy, jen v USA je to jinak. Měření tepu jde vypnout.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze