B&O BeoPlay E8
recenze

B&O BeoPlay E8

Uspokojí i rozmazlené
3

Pokud vás už jen představa rozměrných, i když špičkově hrajících sluchátek děsí, a přesto si chcete dopřát kvalitní poslech, je nutné pátrat, hledat a hlavně srovnávat. Čím menší provedení, tím spíše musíte přistupovat ke kompromisům, a jsme opět na začátku. Co když vás ale nalákáme tvrzením, že i malá a kompletně bezdrátová sluchátka s precizním designem mohou ukojit vaši touhu po skvělé reprodukci?

Zvuk: překvapí a pohltí

Bezdrátová sluchátka BeoPlay E8 si kvůli částečně koženému pouzdru zřejmě pořizovat nebudete – primární stejně jako u všech jiných sluchátek je kvalita zvukového výstupu. Hned na úvod můžeme říci, že pokud máte se sluchátky dánské společnosti alespoň nějaké zkušenosti, budete v případě „E8ček“ jako doma. Zvuková linka je nastavena totožně, stejně jako další kusy z nabídky jsou i BeoPlay E8 laděné do basů se snahou pohltit, zaujmout a dostat z dané skladby maximum. Ne vždy se musí takové pojetí líbit, hudební složka rozhodně není plochá a čas od času se dostaví pocit dobarvenosti, stále však v rozumných mantinelech.

B&O BeoPlay E8

Jinak řečeno, pro audiofily sluchátka BeoPlay E8 nejsou, to však ani není jejich cíl. Jejich projev je výrazný. Basová složka sice dominuje, ale nijak neubírá středům a výškám. Pokud výstup sluchátek srovnáme s AirPods od Applu, zjistíme že eliminace okolních ruchů díky rozdílné konstrukci je opravdu ku prospěchu – luxusního podání si dopřejete i na rušné ulici, kde musíte hlasitost AirPodů značně zvýšit. Při přímém srovnání s Gear IconX si lze opět povšimnout rozdílů. Výstup Gear IconX je více surový a jako by se ani nesnažil zalíbit. To však není výtka, určitě se najde mnoho zájemců, kteří právě toto ocení.

Jak kvalitu výstupu zhodnotit celkově? Tolik síly v tak malém těle jsme nečekali a musíme uznat, že testování nás opravdu bavilo. Bohužel, za zhruba měsíc testování se přeci jen pár nedostatků objevilo, a to v rámci přenosu zvuku. Levé sluchátko čas od času přestalo na desetinu vteřiny hrát, což bylo způsobené chybou v přenosu zvuku z pravého primárního sluchátka do levého. Celkem jsme na tento problém narazili pouze třikrát, v dané cenové třídě by však k výpadkům docházet nemělo. Stejná situace bohužel platila i u Gear IconX. Jeden mínusový bod si tak BeoPlay nakonec vysloužila.

Funkce: klepy klep

Díky dotykové ploše na každém sluchátku můžete využívat celé řady funkcí. Klepnutím nebo gesty tak lze přeskakovat mezi skladbami, pozastavit přehrávání, upravit hlasitost či ovládat hovory, cvičení nebo hlasové ovládání. Volby pak sluchátka potvrzují zvukovou signalizací. Citlivost dotykové plochy hodnotíme jako nadprůměrnou, menší problémem činí zapamatovat si všechna gesta. V našem případě trvalo asi 2 až 3 dny, než jsme si na všechna gesta zvykli. Ty méně často používané však můžete po pár dnech opět zapomenout.

Levé sluchátko Pravé sluchátko
1× klepnutí režim transparency zapnutí/přehrávání/pauza
2× klepnutí předchozí skladba další skladba
podržení snížení hlasitosti zvýšení hlasitosti
1× klepnutí při vyzvánění přijetí hovoru přijetí hovoru
1× klepnutí a 5s podržení odmítnutí hovoru odmítnutí hovoru
2× klepnutí při hovoru ukončení hovoru ukončení hovoru
1× klepnutí a 5s podržení na obou sluchátkách párování párování
3× klepnutí hlasový asistent hlasový asistent

Sluchátka na rozdíl od Gear IconX nedisponují vnitřní pamětí, a nutno hudbu pouze streamovat skrze Bluetooth z mobilního zařízení. Mezi sebou sluchátka komunikují díky technologii NFMI (Near Field Magnetic Induction), kdy pravé sluchátko streamuje hudbu do levého s využitím magnetického pole. NFMI je digitální technologie využívaná v oblasti naslouchátek. Pro přenos zvuku je důležitá vzdálenost. Pokud levé sluchátko vyndáte z ucha a umístíte jej do vzdálenosti více než 20 centimetrů od hlavy, komunikace se přeruší a sluchátko automaticky přestane hrát. Senzorem pro detekci vložení do ucha sluchátka vybavena nejsou, automaticky se však vypnou po 15 minutách neaktivity. Po této době musíte jednou klepnout na pravé sluchátko a tím reprodukci opětovně „oživit“.

Sluchátka bohužel nepodporují moderní kodek aptX a Bluetooth je zde ve verzi 4.2. Verze 5.0 by se nám líbila více, stejně jako USB-C konektor napájecího pouzdra. Pro hraní her sluchátka určena nejsou, dochází k většímu zpoždění, které by zážitek akorát pokazilo. Lepší je to v případě sledování videa, zde dochází (v závislosti na kvalitě streamu) k minimálním zpožděním zvuku. BeoPlay E8 nejsou po vzoru Gear IconX vybavena vlastním hlasovým asistentem a fitness trenérem, dokáží se však napojit na hlasového asistenta uvnitř telefonu, tedy na Google Asistenta, případně Siri. Pro komplexnější správu sluchátek lze doporučit aplikaci BeoPlay, kterou si můžete volně stáhnout z Obchodu Play (Android), případně z App Storu (iOS). Zde lze nastavit jak ekvalizér, tak také zjistit aktuální stav nabití baterie. V aplikaci lze snadno spravovat také režimy, které je jinak nutné „naklepat“ skrze dotykové plošky sluchátek.

Na závěr zmíníme přítomnost módu transparency. Ten sice není běžnou součástí všech čistě bezdrátových sluchátek, v některých situacích se ovšem jedná o nepostradatelného pomocníka. Jedním klepnutím na levé sluchátko aktivujete režim, kdy sluchátka skrze integrované mikrofony „nasávají“ okolní ruch a tím vás drží v kontaktu s okolním světem. Tato funkce se hodí nejenom v případě, kdy nechcete sundávat sluchátka, ale zároveň potřebujete slyšet (přechod, obchod, ...), ale také v momentě, kdy sportujete, a to konkrétně venku. Tento mód je v podstatě pravým opakem funkce potlačení okolního hluku, kterým sluchátka nedisponují. Vzhledem ke špuntovému provedení však nejde o problém, s kvalitními špunty jste od okolí izolovaní opravdu perfektně.

Jako nadprůměrnou musíme zhodnotit kvalitu zvuku při hovoru. Druhá strana si většinou na kvalitu hlasu nestěžovala.

Diskuze ke článku
XXX
U AirPods lze korigovat hlasitost bez nutnosti dalšího zařízení a to se Siri :)
Lukáš
Pořád je jich málo, těžké si vybrat. Koupil bych si asi tyhle, ale já nevím, sedum tisíc se mi zdá fakt moc. Velká cena za tu bezdrátovost. Jinak by nestály ani polovinu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze